Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Kominy
Czytelnik: W projekcie budowlanym mojego domu jest tradycyjny komin murowany. Wiele się ostatnio słyszy o kominach ceramicznych (z prefabrykowanych pustaków) i stalowych. W jakim przypadku warto rozważyć zmianę rodzaju komina. Jak kształtuj ą się ceny tych trzech rozwiązań? Redakcja: Komin – niezależnie czy murowany tradycyjny, z kształtek ceramicznych czy stalowy – służy nie tylko do odprowadzania...

Czytelnik: W projekcie budowlanym mojego domu jest tradycyjny komin murowany. Wiele się ostatnio słyszy o kominach ceramicznych (z prefabrykowanych pustaków) i stalowych. W jakim przypadku warto rozważyć zmianę rodzaju komina. Jak kształtuj ą się ceny tych trzech rozwiązań?

 

Redakcja: Komin – niezależnie czy murowany tradycyjny, z kształtek ceramicznych czy stalowy – służy nie tylko do odprowadzania spalin z kotła grzewczego czy kominka, ale pełni też ważną rolę w systemie wentylacji domu. O jego konstrukcji, rodzaju użytych materiałów powinny decydować nie tylko wymagania techniczne i formalne zapewniające niezawodne jego funkcjonowanie, ale przede wszystkim indywidualne warunki.

Kiedy wybierać?

Typ komina, przekrój kanałów spalinowych lub dymowych zależy od rodzaju urządzenia grzewczego, które będzie do niego podłączone. Musimy więc podjąć decyzję już na etapie stawiania ścian konstrukcyjnych, z jakiego źródła ciepła będziemy korzystać, gdzie umieścimy kominek, a także w jaki sposób zapewnimy wentylację pomieszczeń. Kominy buduje się bowiem równocześnie ze stawianiem murów i choć są sytuacje, w których komin można później „dostawić” to jednak jest to dość kłopotliwe i kosztowne. Na wybór rodzaju komina ma również wpływ jego umiejscowienie oraz możliwość zgrupowania w nim kanałów o różnym przeznaczeniu.

 

W projekcie budowlanym podawany jest typ komina oraz przekroje umieszczonych w nim kanałów, ale często musimy dostosować go do zmienionego układu funkcjonalnego pomieszczeń (jeśli takie zmiany przewidujemy), systemu ogrzewania czy też materiałów z jakich go zbudujemy.

Jaki komin do czego?

Do kotłów gazowych i olejowych – przepisy wymagają, aby kominy odprowadzające spaliny zawierające parę wodną, która może wkraplać się wewnątrz kanału, były wyposażone we wkłady odporne na korozyjne oddziaływanie kondensatu. Niska temperatura spalin (poniżej 100°C) odprowadzanych z tych kotłów sprzyja bowiem skraplaniu się pary wodnej, dlatego wewnętrzna powierzchnia komina musi być wykonana ze stali lub ceramiki kwasoodpornej.

 

Do kotłów na paliwa stałe – formalnie kominy nie muszą być chronione przed kondensacją pary wodnej, ale warto wyposażyć je w rury ceramiczne lub stalowe, co ułatwi czyszczenie jak też zapobiegnie pojawianiu się brunatnych wykwitów na zewnętrznej stronie komina, gdy substancje smoliste przenikną przez jego ścianki.

 

Do kominków – najczęściej budowane są kominy oddzielne zawierające jedynie kanał dymowy i wentylacyjny. Ich przekrój powinien być dostosowany do powierzchni paleniska (komiki z otwartą komorą spalania) lub mocy grzewczej wkładu (kominki z wkładem).

 

Do wentylacji – kanały wentylacyjne mogą być zespolone z kanałami dymowymi lub spalinowymi albo budowane jako oddzielne. Ponieważ kanały wentylacyjne nie są narażane na wysoką temperaturę do ich budowy można stosować materiały o mniejszej odporności na nagrzewanie.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Kominy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje