Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Stereo i kino domowe w Twoim Domu
Wobec nawału problemów, jakie niesie za sobą budowanie domu, sprawy związane z instalacją audio i jakością odtwarzania dźwięku wydają się mniej ważne, a na pewno do odłożenia na później. Jeżeli i Ty tak uważasz, przeczytaj ten artykuł do samego końca. Być może inaczej spojrzysz na kwestie sprzętu audio i wcześniej podejmiesz pewne istotne działania. A przynajmniej nie podejmiesz decyzji nierozsądnych. Warto zauważyć, że budując dom dużą wagę przykładamy do...

Wobec nawału problemów, jakie niesie za sobą budowanie domu, sprawy związane z instalacją audio i jakością odtwarzania dźwięku wydają się mniej ważne, a na pewno do odłożenia na później. Jeżeli i Ty tak uważasz, przeczytaj ten artykuł do samego końca. Być może inaczej spojrzysz na kwestie sprzętu audio i wcześniej podejmiesz pewne istotne działania. A przynajmniej nie podejmiesz decyzji nierozsądnych.

 

Warto zauważyć, że budując dom dużą wagę przykładamy do szczegółów wykończenia. Żony godzinami, a może nawet tygodniami zastanawiają się nad wyborem płytek do łazienki, armatury, mebli czy koloru ścian. Wszystko po to, żeby dom był wyrazem dobrego smaku oraz odzwierciedleniem gustu właścicieli. Jeśli chodzi o sprzęt elektroniczny, to wyrazem tego smaku będzie duży telewizor LCD albo przyzwoita „plazma”. Do tego zestaw audio – oczywiście nowoczesny zestaw kina domowego…

Niestety, tu zaczyna się problem

Warto zwrócić uwagę, że dziś w każdym markecie można nabyć za niewygórowaną cenę „wspaniały” zestaw kina domowego. Duże kartonowe pudło zawiera odtwarzacz płyt DVD i CD wszelkiej maści, odbiornik radiowy, rzecz jasna „cyfrowy” i z RDS-em, cyfrowy dekoder z procesorem dźwięku wielokanałowego, wielokanałowy wzmacniacz i, oczywiście, komplet pięknie wyglądających kolumn, w tym może nawet subwoofer.

 

Rewelacja! A jaka przystępna cena za te wszystkie wytwory najnowszej techniki, cyfrowej oczywiście! I za te piękne kolumny!

 

Przez parę pierwszych dni, a może tygodni nabywca jest zadowolony. Jednak po niedługim czasie pojawia się niedosyt. Niby wszystko nowoczesne, cyfrowe, piękne, ale „coś jakby nie gra”. W zasadzie gra i to bardzo głośno, a przy oglądaniu filmów bas z subwoofera wręcz porusza wnętrzności.

 

Jednak jakby czegoś brak, zwłaszcza przy odtwarzaniu muzyki ze zbieranych od lat płyt CD. Pasmo przenoszenia w porządku, bo przecież bas jest, i to jaki, a szelesty perkusji wręcz świdrują w uszach, jednak dźwięk wydaje się jakiś mdły i niekonkretny. Włączanie kolejnych efektów w cyfrowym procesorze dźwięku wcale nie pomaga, a wręcz psuje muzykę.

 

Czyżby to wina „przestarzałych” płyt CD? Nie! Przypadkowa wizyta u znajomych, którzy poświęcili więcej uwagi tematyce audio udowadnia, że te „przestarzałe” płyty CD dają w ich salonie rewelacyjne wrażenia i człowiek by się godzinami rozkoszował słuchaniem…

 

Świeżo zakupiony „cyfrowy” zestaw kina domowego wydaje się rewelacją, ale i z czasem wychodzą na jaw wszelkie jego ułomności. Ponadto apetyt rośnie w miarę jedzenia, a w grę wchodzą także względy prestiżowe. Aby w nowo zbudowanym domu rozkoszować się muzyką wysokiej jakości i uniknąć grubych błędów, warto mieć przynajmniej trochę wiedzy o sprzęcie audio i problemie wiernej reprodukcji dźwięku, a także pozbyć się pewnych fałszywych wyobrażeń. Przy braku świadomości problemu można popełnić poważne błędy, wydać niemało pieniędzy, a potem żałować, a przynajmniej czuć niedosyt. Co istotne, nie jest to jedynie kwestia ceny sprzętu. W rzeczywistości problem jest złożony, a w grę wchodzą nie tylko parametry aparatury i głośników, ale też właściwości akustyczne pomieszczenia oraz kwestie marketingowe.

Piotr Górecki

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Stereo i kino domowe w Twoim Domu
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny