Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Farby wewnętrzne
Ostre, wiosenne słońce nieubłaganie odkrywa wszystkie niedoskonałości ścian. Na szczęście malowanie wcale nie jest specjalnie skomplikowane, o wiele trudniej dobrać samemu farbę z oferty rynkowej, tak jest bogata i rozmaita. PRZYGOTOWANIA DO GRUNTOWANIA Starym ścianom będziemy musieli poświęcić więcej czasu, ale nie będzie to czas stracony, bo wszelkie nieusunięte przez nas usterki popsułyby końcowy efekt. Stare powłoki malarskie. Gdy farba łuszczy się...

Ostre, wiosenne słońce nieubłaganie odkrywa wszystkie niedoskonałości ścian. Na szczęście malowanie wcale nie jest specjalnie skomplikowane, o wiele trudniej dobrać samemu farbę z oferty rynkowej, tak jest bogata i rozmaita.

PRZYGOTOWANIA DO GRUNTOWANIA

Starym ścianom będziemy musieli poświęcić więcej czasu, ale nie będzie to czas stracony, bo wszelkie nieusunięte przez nas usterki popsułyby końcowy efekt.

 

Stare powłoki malarskie. Gdy farba łuszczy się i odpada, można skuć zewnętrzną warstwę tynku, następnie położyć zaprawę wyrównującą i powierzchnie zagruntować. Można również łuszczące się fragmenty zeskrobać i powierzchnie zaszpachlować masą szpachlową lub pokryć płytami gipsowo- kartonowymi.

 

Jeżeli powierzchnie ścian były już kilkakrotnie malowane, stare warstwy farby trzeba usunąć. Podczas ich usuwania dobrze jest zwilżać ścianę, aby nie pyliła. Jeśli stara farba dobrze trzyma się podłoża, a powierzchnia jest gładka, wystarczy przeszlifować ją papierem ściernym. Tak zmatowioną powierzchnię można malować już niemal wszystkimi farbami.

 

Nierówności (miejsca po wkrętach, gwoździach, rysy, pęknięcia) należy uzupełnić gipsem szpachlowym, po wyschnięciu przeszlifować, zatrzeć gładzią szpachlową i zagruntować. W starym budownictwie do naprawiania ubytków w tynkach tradycyjnych stosuje się gips mieszany z drobnym piaskiem, aby zachować jednolitą, chropowatą fakturę ściany.

 

Pęknięcia spowodowane ruchami elementów konstrukcyjnych (zwłaszcza na suficie) usuwamy, poszerzając rysy ostrym narzędziem i wypełniając je elastyczną masą akrylową; zmniejszy to prawdopodobieństwo ich ponownego pojawienia się.

 

Trudno usuwalne plamy należy pokryć przed malowaniem warstwą separującą ze specjalnej farby izolującej na bazie żywicy alkidowej, alkidowo-lateksowej lub farby akrylowej rozpuszczalnikowej.

WAŻNY ETAP – GRUNTOWANIE

Stare tapety. Tapety do malowania typu raufaza lub tapety z włókna szklanego nie wymagają gruntowania. Maluje się je gęstą farbą akrylową lub lateksową; nie można jej rozcieńczać, gdyż zbyt wodnista może powodować odspojenie tapety.

 

Nowe ściany - po ich uprzednim zagruntowaniu – można malować dowolną farbą. Tylko tynki wapienne wymagają co najmniej 4-tygodniowego okresu sezonowania (czas między ułożeniem tynku a jego pełnym utwardzeniem). Obecnie tynki wapienne stosuje się rzadko – większość to tynki gipsowe lub cementowe z plastyfikatorami, nadające się do malowania po kilku dniach.

 

Ściany wykończone gładzią gipsową lub płytami gipsowo-kartonowymi pokrywa się specjalnym preparatem gruntującym jeden raz lub wielokrotnie – zależnie od chłonności podłoża i maluje dopiero po pełnym wyschnięciu gruntu, czyli po czasie wskazanym przez producenta.

 

Na nowych tynkach, płytach gipsowo- -kartonowych lub w celu wzmocnienia podłoża np. „sypiącego się” tynku stosuje się gruntowanie preparatem głęboko penetrującym, który wzmacnia tynk i powoduje, że ściana staje się bardziej odporna na wsiąkanie wody. Dzięki temu farba lepiej trzyma się podłoża i nie wsiąka w nie, przez co jest wydajniejsza, a podczas malowania nie tworzy pęcherzy. Nie bez powodu artyści malują obrazy na zagruntowanym płótnie…

Anna Poppek, Katarzyna Olędzka

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Farby wewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje