Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Klimatyzacja
Już niedługo znowu będziemy się zmagać z letnim upałem. Może nawet większym niż w zeszłym roku – w końcu mamy globalne ocieplenie… Pozostaje to zaakceptować i zastosować skuteczne lekarstwo: klimatyzację. Życie w upalne dni jest o wiele przyjemniejsze, jeśli mieszkamy w domu, który można ochłodzić. I wcale nie trzeba w nim słuchać klimatyzatora okiennego huczącego w salonie lub sypialni....

Już niedługo znowu będziemy się zmagać z letnim upałem. Może nawet większym niż w zeszłym roku – w końcu mamy globalne ocieplenie… Pozostaje to zaakceptować i zastosować skuteczne lekarstwo: klimatyzację.

 

Życie w upalne dni jest o wiele przyjemniejsze, jeśli mieszkamy w domu, który można ochłodzić. I wcale nie trzeba w nim słuchać klimatyzatora okiennego huczącego w salonie lub sypialni. Można wybrać system, który będzie chłodził wszystkie lub tylko wybrane pomieszczenia: cichy i niedrogi w eksploatacji, z rozbudowaną automatyką. Taki system może dostosowywać temperaturę powietrza nawiewanego do naszych wymagań lub tylko obniżać ją o kilka stopni. Mamy kilka ciekawych i skutecznych rozwiązań, więc warto o nich pomyśleć przed budową domu lub… przed nadejściem lata!

WYKORZYSTAĆ NATURĘ

Do chłodzenia powietrza w domu możemy wykorzystać własną działkę, a konkretnie – grunt, o którym wiadomo, że nawet podczas upałów nie nagrzewa się tak jak powietrze. Nawet latem temperatura gruntu na głębokości 1,5–2 m wynosi około 12°C. I to właśnie zjawisko wykorzystujemy w najprostszej – i najtańszej – naturalnej klimatyzacji jaką jest wymiennik gruntowy. Powietrze czerpane do domowej wentylacji płynie przez wymiennik, a stąd – po ochłodzeniu – rozprowadzane jest kanałami wentylacyjnymi po całym domu. Jedynym stałym kosztem eksploatacyjnym będzie zużycie prądu przez wentylatory i wymiana filtrów. A miły chłód w domu będziemy odczuwać nawet podczas 40-stopniowych upałów.

 

Powietrze wpływające do wymiennika powinno być wolne od zawieszonych w nim cząsteczek kurzu i pyłków, dlatego każda czerpnia powietrza powinna być wyposażona w filtr, który je zatrzymuje. Po przepłynięciu przez wymiennik powietrze wypływa już ochłodzone i jest kierowane do zamontowanej w domu centrali wentylacyjnej, a stamtąd płynie kanałami do pomieszczeń. W centrali wentylacyjnej znajdują się dwa wentylatory: pierwszy zasysa powietrze z czerpni i po ochłodzeniu rozprowadza je po domu; drugi, wyciągowy, usuwa zeń zanieczyszczone powietrze.

 

W centrali zamontowany jest zazwyczaj filtr powietrza. Jaki – zależy od tego, jak bardzo oczyszczone powietrze chcemy mieć w domu; zazwyczaj stosuje się zwykły filtr włókninowy.

 

Wymiennikiem ochładzającym powietrze może być albo system rur zakopanych w ziemi (tzw. wymiennik przeponowy), albo złoże żwirowe wykonane pod powierzchnią gruntu, zwane wymiennikiem bezprzeponowym.

 

Przeponowy. W ogródku zakopuje się system rur, a na jego końcu montuje czerpnię. Powietrze przepływając przez system będzie się ochładzać od ścianek rur stykających się z dużo chłodniejszym gruntem. Jeżeli rury będą odpowiednio długie, powietrze wypływające z wymiennika może mieć nawet o 12°C niższą temperaturę niż na dworze! Dzięki temu zamiast 40–stopniowego upału można mieć w domu tylko 28–30°C! Jest to tak duża różnica, że będziemy czuli się w domu komfortowo, nie narażając się przy tym na szok termiczny i przeziębienie po wejściu do środka.

 

Bezprzeponowy. Jest to tzw. złoże żwirowe, czyli warstwa żwiru ułożona na folii w wykopie, przykryta folią od góry i przysypana ziemią. Powietrze wpływa do wymiennika przez stojącą w ogrodzie czerpnię i przepływając pomiędzy kamieniami ochładza się o 10–12°C.

 

Chociaż opisana naturalna klimatyzacja jest bardzo tania w eksploatacji, ma jedną podstawową wadę – nie możemy sterować chłodzeniem wnętrza domu tak, jakbyśmy chcieli. Nie uda nam się ani obniżyć temperatury powietrza o więcej niż 10–12°C, ani indywidualnie sterować temperaturą w poszczególnych pomieszczeniach.

 

Więcej o wymiennikach gruntowych znajdą Państwo w poprzednim numerze Budujemy Dom (BD 4/07).

 

Zanim poznamy sposoby w pełni sterowalnego ochładzania powietrza w domu, zapoznajmy się z drugim rodzajem taniej klimatyzacji, czyli pompą ciepła.

Monika Kuśnierczyk

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Klimatyzacja
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje