Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Okna drewniane i z PVC
Jakie okna są lepsze – drewniane czy plastikowe? Z odpowiedzią na to pytanie mają obecnie kłopoty nawet specjaliści. Wybór jest tak naprawdę kwestią gustu klienta, gdyż oba typy okien charakteryzują się bardzo zbliżonymi walorami użytkowymi oraz parametrami. Gdyby w pierwszej połowie lat 90. przeprowadzić uliczną sondę i zapytać: Jakie okna są najlepsze?, to...

Jakie okna są lepsze – drewniane czy plastikowe? Z odpowiedzią na to pytanie mają obecnie kłopoty nawet specjaliści. Wybór jest tak naprawdę kwestią gustu klienta, gdyż oba typy okien charakteryzują się bardzo zbliżonymi walorami użytkowymi oraz parametrami.

 

Gdyby w pierwszej połowie lat 90. przeprowadzić uliczną sondę i zapytać: Jakie okna są najlepsze?, to zdecydowana większość respondentów odpowiedziałaby z głębokim przekonaniem, że te wykonane z PVC! Niska jakość drewnianej stolarki otworowej produkowanej w czasach PRL-u sprawiła, że później przez długi czas większość inwestorów wybierała okna plastikowe, żywiąc głębokie przekonanie, iż pod każdym względem przewyższają one okna drewniane. Tymczasem prawda była i jest o wiele bardziej złożona. Materiał nie decyduje bowiem w znaczącym stopniu o jakości profili okiennych oraz ich właściwościach. Podstawowe znaczenie mają: technologia produkcji, dokładność wykonania, a także staranny dobór takich elementów jak szyby, okucia, uszczelki i inne wyposażenie. Na trwałość okien duży wpływ ma również montaż – dokładny oraz zgodny z zaleceniami wytwórcy.

 

Aby okna spełniały dobrze swoje funkcje warto już na etapie projektowania pomyśleć o usytuowaniu poszczególnych pomieszczeń w domu względem stron świata. Dzięki temu łatwiej będzie wykorzystać naturalne światło oraz walory nowych okien.

 

Wybór określonego rodzaju okien jest coraz częściej uzależniony od indywidualnych preferencji przyszłego użytkownika, a także od jego oczekiwań. Dzisiaj kiedy producenci profili drewnianych dostosowali swoje produkty do wysokich oczekiwań rynku, problem doboru materiału, z którego wykonane będą okna, stał się bardziej kwestią indywidualnych oczekiwań i preferencji niż racjonalnego wyboru między wyrobem lepszym i gorszym. Zarówno profile drewniane jak i z PVC gwarantują bowiem nabywcom zbliżone parametry użytkowe.

Wygląd

Często podnoszoną „wadą” okien drewnianych jest konieczność ich odnawiania w kilkuletnich odstępach czasu. Warto jednak pamiętać, że stosowane obecnie farby i lakiery nie łuszczą się i nie odpryskują, gdyż są paroprzepuszczalne. Eliminuje to konieczność skrobania ich przed ponownym pomalowaniem i tym samym znacząco ułatwia pracę. Przed naniesieniem farby na profil drewniany wystarczy lekko zmatowić starą powłokę malarską (przy pomocy papieru ściernego) lub pokryć ją specjalnym preparatem. Dla osób, które nie lubią tego rodzaju prac, a dysponują nieco większym zasobem gotówki, dostępne są na rynku tzw. hybrydy – okna aluminiowo-drewniane lub tworzywowo-drewniane. Łączą one w sobie niewątpliwe zalety materiałów użytych do ich produkcji. Drewno ma na przykład doskonałą izolacyjność termiczną (znacznie lepszą niż PVC lub aluminium) i charakteryzuje się dużą sztywnością (profile z PVC muszą być wzmacniane stalowymi wkładami). Producenci okien drewnianych z okładziną aluminiową twierdzą, że takie rozwiązanie wydłuża trwałość okna nawet o 20-30 lat oraz ogranicza straty ciepła. Zewnętrzna część profilu pokryta jest aluminium, które chroni i wzmacnia konstrukcję. Dzięki użyciu metalu okno nie wymaga konserwacji. Łatwo też utrzymać je w czystości. Okładzina nie ogranicza w żaden sposób wentylacji powierzchni drewna, gdyż jest przytwierdzona za pomocą specjalnych zaczepów, które zapewniają redukcję naprężeń wywołanych rozszerzaniem się metalu pod wpływem temperatury. Aluminium jest także stosowane do zabezpieczenia zwykłych okien drewnianych. Okapniki wykonane z tego metalu zapewniają dobre odprowadzenie spływającej wody, a także chronią dolny ramiak ościeżnicy. W niektórych oknach stosowana jest dodatkowa listwa która zabezpiecza również skrzydło.

Marek Żelkowski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Okna drewniane i z PVC
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny