Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Schody wewnętrzne
Schody betonowe są coraz rzadziej stosowane. Wprawdzie są trwałe i ognioodporne, tanie i łatwe w wykonaniu, ale mało efektowne. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne są lekkie schody gotowe np. drewniane. W nowoczesnych projektach nie spotyka się już klatki schodowej. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie, bo jako stały element...

Schody betonowe są coraz rzadziej stosowane. Wprawdzie są trwałe i ognioodporne, tanie i łatwe w wykonaniu, ale mało efektowne. Zdecydowanie bardziej atrakcyjne są lekkie schody gotowe np. drewniane.

 

W nowoczesnych projektach nie spotyka się już klatki schodowej. Zazwyczaj architekci umieszczają schody w holu lub w salonie. Dlatego tak ważny jest ich kształt i wykończenie, bo jako stały element dość sporych rozmiarów mogą w sposób decydujący zaważyć na estetyce całego wnętrza. Między innymi dlatego coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych schodów żelbetowych na rzecz lekkich, efektownych schodów gotowych, wykonywanych najczęściej z drewna. W takie schody można się zaopatrzyć w trojaki sposób: zamawiając u stolarza lub w wyspecjalizowanej firmie albo kupując gotowe w sklepie.

 

Te pierwsze dwa rozwiązania są najwygodniejsze. Polegają na wybraniu fachowca lub firmy, która wykona projekt dostosowany do konkretnych warunków. Ważne są wymiary miejsca przewidzianego na schody, wielkość otworu w stropie i jego grubość oraz wysokość kondygnacji (z uwzględnieniem wysokości warstw wykończeniowych podłogi).

 

Doradca techniczny na miejscu wykonuje dokładne pomiary i do nich dostosowuje projekt. Inwestor wybiera rodzaj schodów, materiał na konstrukcję, stopnie i balustrady i akceptuje jeden z kilku zaproponowanych projektów. Wpłaca zaliczkę i czeka na montaż. Ponieważ może zdarzyć się tak, że schody będą gotowe dopiero za 3-4 miesiące, warto pomyśleć o nich odpowiednio wcześniej. Zanim jednak zaczniemy zastanawiać się nad ich kształtem, materiałem oraz tym, gdzie je zamówić, poznajmy możliwości.

Rodzaje schodów

Podstawowe konstrukcje schodów to schody drabiniaste, policzkowe lub kręte. Schody drabiniaste, to rodzaj schodów ażurowych. Składają się z dwóch belek policzkowych i stopnic, do nich zamocowanych. Służą zwykle jako pomocnicze, prowadzące do piwnicy czy na strych. Mogą być również w wersji składanej. Takie schody po złożeniu mieszczą się w skrzynce chowanej w suficie.

 

Dużo wygodniejsze są schody policzkowe. Składają się z dwóch belek policzkowych, stopnic i podstopnic. Policzki mają zwykle grubość 5 cm i wysokość zależną od wymiarów stopni, zwykle ok. 30 cm. Stopnie mają grubość 4-6 cm, a podstopnice 2-3 cm. W takich schodach w gniazda wyfrezowane w belkach policzkowych wsuwa się stopnice i podstopnice. Belki zaś ściąga się śrubami skręcanymi na obustronnie gwintowany metalowy pręt.

 

Coraz większą popularnością cieszą się schody kręte. Zwykle montuje się je tam, gdzie na duże wygodne schody nie ma miejsca, bo nie zostało ono przewidziane w projekcie, np. schody prowadzące na zaadaptowany strych.

 

Jeśli założymy minimalną wymaganą długość stopnia – 80 cm, średnica wersji okrągłej nie przekroczy 2 m. Typowa postać tych schodów to stalowy, aluminiowy lub drewniany słup nośny, dołem i górą przymocowany do stropów. Wokół niego wachlarzowo rozmieszcza się stopnie. Niestety, takie schody nie są zbyt wygodne. Poza tym utrudniają znacznie wniesienie na górną kondygnację dużych elementów, np. mebli.

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Schody wewnętrzne
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny