Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Farby do elewacji
Przygotowując się do malowania elewacji powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale i na jej własności. Dobry wybór zapewni zarówno ładny wygląd jak i trwałość pomalowanej powierzchni. Ocena stanu podłoża Od tego powinno się zaczynać wszelkie prace malarskie i wybieranie odpowiednich materiałów. Wytrzymałość tynku. Tynku nie warto malować, jeśli się osypuje po zarysowaniu...

Przygotowując się do malowania elewacji powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na kolor farby, ale i na jej własności. Dobry wybór zapewni zarówno ładny wygląd jak i trwałość pomalowanej powierzchni.

Ocena stanu podłoża

Od tego powinno się zaczynać wszelkie prace malarskie i wybieranie odpowiednich materiałów.

 

Wytrzymałość tynku. Tynku nie warto malować, jeśli się osypuje po zarysowaniu gwoździem. Dotyczy to zwłaszcza tynków wapiennych, choć w podobny sposób niszczeją niekiedy tynki cementowo-wapienne. Słaby tynk trzeba będzie usunąć, a następnie ściany wyrównać zaprawą tynkarską.

 

Przyczepność tynku. Utrata przyczepności, czyli odspajanie się od ściany objawia się wybrzuszeniami na jego powierzchni, głuchym odgłosem przy opukiwaniu, miejscami też – odpadaniem tynku całymi płatami. Taka elewacja nie nadaje się do malowania i należy skuć tynk w całości i otynkować na nowo.

 

Stare powłoki malarskie. Nie zawsze wiemy, czym poprzednio była malowana elewacja, ale na powłoki z najczęściej stosowanych dawniej farb mineralnych – jeśli tylko mocno przylegają one do podłoża – można nakładać dowolne rodzaje farb.

 

W razie wątpliwości warto na próbę pomalować nową farbą fragment ściany i po 7-10 dniach sprawdzić, czy się nie łuszczy, czy nie występują przebarwienia i czy jest odporna na ścieranie.

 

Zacieki i wykwity. Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę ich powstania.
  • biały nalot świadczy o krystalizacji soli zawartych w wodzie i może być spowodowany zawilgoceniem wynikającym z podciągania wody wskutek uszkodzenia izolacji lub nieszczelności rynien albo rur spustowych. W takich miejscach najczęściej tynk trzeba skuć, gdyż wykrystalizowane w nim sole znacznie zmniejszają jego spoistość.
  • zielony nalot to efekt rozwoju porostów w zacienionych miejscach. Przed malowaniem porosty należy usunąć przez szczotkowanie i pokrycie odpowiednim preparatem.
  • brunatne plamy wzdłuż komina świadczą o przenikaniu produktów spalania przez jego ścianki. W tych miejscach tynk należy skuć, a do komina wstawić wkład ze stali kwasoodpornej.

Cezary Jankowski, Katarzyna Olędzka

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Farby do elewacji
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny