Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Modernizacja instalacji c.o.
Wysłużona instalacja centralnego ogrzewania nie zawsze musi wymagać całkowitej wymiany. Czasem wystarczy kupić tylko nowy kocioł lub grzejniki. Od czego zacząć Wybór paliwa Dla podjęcia tej decyzji ważna jest przede wszystkim dostępność i koszt rozważanych rodzajów paliwa, a także to, ile pracy gotowi jesteśmy włożyć w obsługę urządzeń grzewczych do jego spalania i jaki komfort cieplny w domu może...

Wysłużona instalacja centralnego ogrzewania nie zawsze musi wymagać całkowitej wymiany. Czasem wystarczy kupić tylko nowy kocioł lub grzejniki.

Od czego zacząć

Wybór paliwa Dla podjęcia tej decyzji ważna jest przede wszystkim dostępność i koszt rozważanych rodzajów paliwa, a także to, ile pracy gotowi jesteśmy włożyć w obsługę urządzeń grzewczych do jego spalania i jaki komfort cieplny w domu może nam ono zapewnić. Rozpiętość wydatków na 100 kWh energii cieplnej z różnych paliw może być bardzo duża – od 10 zł, jeśli owa energia pochodzi ze spalania gorszych gatunków węgla lub drewna, do prawie 30 zł, jeśli pozyskujemy ją ze spalania oleju opałowego czy gazu płynnego. Niestety, tanie paliwa wymagają dość pracochłonnej obsługi kotłów: częstego czyszczenia i usuwania popiołu. Z opalanego tak domu trudno na dłużej wyjechać, jeśli nie zapewnimy systematycznego uzupełniania paliwa. Za najwygodniejszy i najbardziej ekonomiczny do ogrzewania domów uważa się gaz ziemny, ale nie wszędzie jest on dostępny.

Miejsce na kocioł

Rodzaj kotła zależy z jednej strony od rodzaju paliwa, z drugiej – od tego, czy jest miejsce na jego zamontowanie, a pośrednio także od tego jak będzie przebiegać zmodernizowana instalacja i jakie będą w niej grzejniki.

 

Kotły na paliwa stałe oraz olej wymagają zawsze instalowania w wydzielonych pomieszczeniach z dobrą wentylacją, a także miejsca na skład paliwa lub zainstalowanie zbiorników. W domach podpiwniczonych nie powinno być z tym problemu, choć do umieszczenia zbiornika na olej opałowy trzeba niekiedy poszerzyć wejście do piwnicy. Na olej można zresztą zainstalować na zewnątrz domu zbiornik podziemny, który umieszcza się na tyle głęboko, aby zimą olej nie zamarzał. Ewentualnie może być on podgrzewany elektrycznie lub przez wewnętrzną wężownicę, ale podnosi to koszty montażu i eksploatacji.

 

Kotły gazowe można pod pewnymi warunkami podłączyć do odpowiednio przystosowanego starego komina, ale jeśli dawna kotłownia ma mieć po modernizacji inną funkcję, warto wybrać kocioł z zamkniętą komora spalania i wstawić go do kuchni czy łazienki, a spaliny wyprowadzić rurą powietrzno-spalinową przez ścianę domu.

 

Kotły na paliwa stałe – ze względu na bezpieczeństwo użytkowania nie mogą współpracować z instalacją typu zamkniętego (z ciśnieniowym naczyniem wzbiorczym). Taki kocioł można zainstalować w dwojakich warunkach: gdy cała instalacja jest typu otwartego lub zamontujemy w niej dwa niezależne obiegi połączone ze sobą za pośrednictwem płytowego wymiennika ciepła.

 

Obieg kotłowy otwarty – to instalacja wyposażona w otwarte, bezciśnieniowe naczynie wzbiorcze z otworem umożliwiającym połączenie z rurą przelewową.

 

Obieg typu zamkniętego – to instalacja ciśnieniowa wyposażona w zbiornik przeponowy bez dostępu powietrza zewnętrznego. Pierwsze rozwiązanie narzuca określone ograniczenia – naczynie wzbiorcze musi być umieszczone powyżej najwyżej zamontowanego grzejnika. W takiej instalacji nie powinno się instalować grzejników panelowych (ze względu na przyspieszoną ich korozję) ani też ogrzewania podłogowego.

 

Żadnych ograniczeń natomiast nie ma, gdy kocioł na paliwa stałe zostanie podłączony do instalacji za pośrednictwem wymiennika ciepła. Instalacja może wtedy pracować w obiegu zamkniętym z oddzielną pompą obiegową, a wymiennik pełni wtedy funkcję jej źródła ciepła.

Cezary Jankowski

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Modernizacja instalacji c.o.
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny