Drzwi zewnętrzne powinny być dla
złodzieja barierą nie do przebycia.
Dlatego też bezpieczeństwo jest
jednym z głównych kryteriów przy ich wyborze. Warto jednak zadbać, aby drzwi naszego domu były również
odporne na działanie warunków
atmosferycznych, ciepłe i mało
przenikliwe dla hałasu.
Wzornictwo, kolor i wielkość drzwi zewnętrznych powinny pasować do architektury budynku. Designerzy reprezentują w tym...
Drzwi zewnętrzne powinny być dla
złodzieja barierą nie do przebycia.
Dlatego też bezpieczeństwo jest
jednym z głównych kryteriów przy ich wyborze. Warto jednak zadbać, aby drzwi naszego domu były również
odporne na działanie warunków
atmosferycznych, ciepłe i mało
przenikliwe dla hałasu.
Wzornictwo, kolor i wielkość drzwi zewnętrznych powinny pasować do architektury budynku. Designerzy reprezentują w tym wypadku dwa skrajnie różne podejścia. Pierwsze z nich polega na zharmonizowaniu wyglądu drzwi z wyglądem elewacji (tradycyjne w wyglądzie dla ścian stylizowanych na stare – oszczędne i "chłodne" dla fasad nowoczesnych), drugie zaś na świadomym wykorzystaniu kontrastu (jeżeli w wystroju domu przeważają linie poziome warto, aby drzwi miały jakiś pionowy akcent). Wygląd skrzydeł można też dobrać w taki sposób, aby pasowały do stylistyki oraz koloru okien. Drzwi powinny być jednak zawsze dopasowane do wielkości domu oraz jego proporcji.
Wymiary drzwi zewnętrznych regulują przepisy. Muszą mieć minimum 90 cm szerokości i co najmniej 200 cm wysokości. Przy drzwiach dwuskrzydłowych jedno ze skrzydeł musi mieć minimum 90 cm szerokości (wymiary drugiego są dowolne).
Producenci oferują tak szeroką gamę gotowych wzorów, że bez trudu można dobrać skrzydło drzwiowe, którego wygląd będzie odpowiadał naszym potrzebom. Dla szczególnych indywidualistów istnieje oczywiście możliwość złożenia indywidualnego zamówienia (zarówno jeśli chodzi o wymiary, jak i o wzory, kolory, a także rodzaje zabezpieczeń). Należy jednak pamiętać, że takie drzwi mogą być do 40% droższe od standardowych.
Przed złożeniem zamówienia warto przemyśleć w jaki sposób będą zamykały się drzwi – do wewnątrz, czy na zewnątrz. Specjaliści są zgodni, że drugi wariant jest bardziej korzystny. Po pierwsze takie skrzydło znacznie trudniej jest wypchnąć z zawiasów, po drugie drzwi są szczelniejsze, ponieważ wiatr dociska je do ościeżnicy.
BOGATY WYBÓR
Przy zakupie drzwi zewnętrznych można wybierać pomiędzy rozmaitymi materiałami. Skrzydła wytwarzane są bowiem z: drewna, utwardzonego PVC, włókna szklanego, stali oraz aluminium.
Drzwi drewniane
Rama skrzydła powinna być wykonana z drewna klejonego. Laminat zapobiega bowiem odkształcaniu się konstrukcji pod wpływem wilgoci. Do wykonania drzwi wykorzystuje się najczęściej drewno sosnowe i świerkowe. Warto jednak zainteresować się również wyrobami z drewna drzew liściastych (dąb, jesion) oraz egzotycznych (m.in. mahoń), gdyż wielu specjalistów od wzornictwa uznaje ich estetykę za niezwykle ciekawą. Do wytwarzania skrzydeł producenci nie bardzo chętnie stosują płyty drewnopochodne HDF. Mogą one być płaskie lub wytłaczane oraz pokryte naturalnym drewnianym fornirem, okleiną, laminatem (o strukturze drewna), malowane bądź też lakierowane.
Wzmocnienie drzwi drewnianych może stanowić stalowa blacha ukryta pod okładzinami.
Do niewątpliwych zalet drzwi drewnianych należy ich dobra izolacyjność akustyczna i termiczna, a także bardzo mała rozszerzalność cieplna. Główną wadą jest natomiast wrażliwość na zmiany wilgotności. Eliminuje się ją poprzez impregnację drewna oraz nakładanie fornirów lub powłok malarskich, winylowych itp.