Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Systemy zabudowy
Pomieszczenia w domu wydziela się ścianami działowymi, które powinny nie tylko być wytrzymałe i trwałe, ale także izolować akustycznie. Takie ściany nie są jednak nośnym elementem konstrukcyjnym, nie przenoszą więc żadnych obciążeń pochodzących z innych elementów budynku. Wystarczy, by wytrzymały ciężar zawieszonych na nich przedmiotów i opierających się o nie osób. Zamiast typowych murowanych ścian działowych...

Pomieszczenia w domu wydziela się ścianami działowymi, które powinny nie tylko być wytrzymałe i trwałe, ale także izolować akustycznie. Takie ściany nie są jednak nośnym elementem konstrukcyjnym, nie przenoszą więc żadnych obciążeń pochodzących z innych elementów budynku. Wystarczy, by wytrzymały ciężar zawieszonych na nich przedmiotów i opierających się o nie osób.

 

Zamiast typowych murowanych ścian działowych w domach jednorodzinnych coraz chętniej stawia się lekkie konstrukcje z profili metalowych obłożonych płytami. Takie ściany mogą bowiem mieć dowolny kształt, można je umieścić w prawie każdym miejscu i wykończyć w ten sam sposób, w jaki wykańcza się ściany tynkowane na mokro. Ścianę działową można też wznieść z pustaków szklanych, która nie tylko podzieli pomieszczenia, ale jednocześnie będzie przepuszczać światło. Budowanie z pustaków jest łatwiejsze, bowiem często nie trzeba ich murować – do montażu wystarczą odpowiednie elementy proponowane przez producentów.

Ściany z gipsu i kartonu

Producenci suchej zabudowy oferują kompletne rozwiązania, nazywane systemami, ułatwiające budowę ścian działowych. Poszczególne elementy systemu tworzą całość, więc użycie innych albo pominięcie niektórych to ryzyko powstawania rys i spękań oraz przenikania dźwięków.

Z czego lekkie ściany?

Konstrukcję lekkich ścian działowych wykonuje się z profili metalowych. Powstały w ten sposób szkielet (stelaż, ruszt) wypełnia się najczęściej wełną mineralną i obudowuje płytami gipsowo-kartonowymi lub gipsowo-włóknowymi.

 

Ruszt z profili. Stelaż pod płyty wykonuje się z ocynkowanych ogniowo profili stalowych. Grubość blachy profilu powinna wynosić ok. 0,6 mm – ściany z profili z cieńszej blachy uginają się i powodują liczne pęknięcia na powierzchni okładziny.

 

Na rynku jest kilka rodzajów profili różniących się kształtem i przeznaczeniem. Niektóre z nich potrzebne są do budowy ścian działowych, inne do wykańczania sufitu czy skosów poddasza. Do wykonania ścian działowych odpowiednie są więc profile:
  • CW – słupki, czyli te, które ustawia się pionowo,
  • UW – mocuje się je poziomo do podłogi, sufitu oraz nad drzwiami,
  • UA – ustawiane poziomo profile ościeżnicowe, mocniejsze od profili CW, stosowane więc na krawędzie otworów drzwiowych albo jako zakończenie wolnej krawędzi ścianki działowej.
Profile CW, UW i UA dostępne są w kilku szerokościach (50, 75 i 100 mm), przy czym te o najmniejszym przekroju uginają się w wysokich ścianach (wyższych niż 2,80 m). Lepiej też kupić dłuższe profile niż je sztukować. Jeśli jednak wysokość ściany jest większa od długości dostępnych na rynku profili (które mają 2,6-4 m), trzeba uważać, by miejsca łączeń w sąsiednich słupkach nie wypadały na tej samej wysokości. Specjalne profile umożliwiające wykonanie ścian krzywoliniowych, mocowane na suficie i na podłodze dostępne są w dwóch szerokościach (50 lub 75 mm). Fabrycznie nacięty jest tylko środnik profilu i dopiero nacięcie boków umożliwia jego wyginanie.

Monika Karda

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Systemy zabudowy
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje