Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Rynny
Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian. Z jakiego materiału wybrać rynny? W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania –...
Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)

Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian.

Z jakiego materiału wybrać rynny?

W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania – metalowe i z PVC. Orynnowanie metalowe może być produkowane ze stali powlekanej, aluminium lub miedzi. Wybór rodzaju orynnowania uzależniamy nie tylko od jego kształtu i barwy, ale także lokalizacji domu. Rynny stalowe są bowiem mniej odporne na korozję zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich. Z kolei rynny z PVC mają znacznie większą rozszerzalność cieplną i przy silnym nasłonecznieniu mogą być mniej wytrzymałe i szybciej tracić pierwotną barwę.

Co należy sprawdzić podczas wykonywania rynien przez ekipę budowlaną?

Kontrola orynnowania bezpośrednio na dachu jest raczej nie zalecana, zwłaszcza gdy jest on mocno spadzisty i łatwo z niego spaść... Ponieważ dla prawidłowego funkcjonowania rynien i rur spustowych decydujące znaczenie ma ich szczelność, dlatego przy odbiorze robót powinniśmy polecić ich napełnienie wodą (przy zamkniętych odpływach) do ok. 3/4 wysokości. Potem wystarczy sprawdzić czy nie ma przecieków lub wyraźnego uginania się rynien. Rynny, patrząc na nie z boku, muszą wystawać poza krawędź połaci dachowej o mniej więcej 1/2 swojej szerokości. Natomiast rury spustowe powinny być zamocowane obejmami umieszczonymi bezpośrednio pod kielichami połączeniowymi.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rynny
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje