Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 05/2007
Rynny
Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian. Z jakiego materiału wybrać rynny? W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania –...
Rynny z twardego PVC barwionego w masie (fot. Cellfast)

Orynnowanie to niewielki wydatek w ogólnych kosztach budowy domu, ale istotnie wpływający na trwałość budynku. Rynny nieprawidłowo wykonane i niewłaściwie odprowadzające wodę z dachu, mogą powodować zniszczenie elewacji i zawilgocenie ścian.

Z jakiego materiału wybrać rynny?

W powszechnym użyciu są dwa rodzaje systemów orynnowania – metalowe i z PVC. Orynnowanie metalowe może być produkowane ze stali powlekanej, aluminium lub miedzi. Wybór rodzaju orynnowania uzależniamy nie tylko od jego kształtu i barwy, ale także lokalizacji domu. Rynny stalowe są bowiem mniej odporne na korozję zwłaszcza w rejonach o silnym zanieczyszczeniu powietrza lub nadmorskich. Z kolei rynny z PVC mają znacznie większą rozszerzalność cieplną i przy silnym nasłonecznieniu mogą być mniej wytrzymałe i szybciej tracić pierwotną barwę.

Co należy sprawdzić podczas wykonywania rynien przez ekipę budowlaną?

Kontrola orynnowania bezpośrednio na dachu jest raczej nie zalecana, zwłaszcza gdy jest on mocno spadzisty i łatwo z niego spaść... Ponieważ dla prawidłowego funkcjonowania rynien i rur spustowych decydujące znaczenie ma ich szczelność, dlatego przy odbiorze robót powinniśmy polecić ich napełnienie wodą (przy zamkniętych odpływach) do ok. 3/4 wysokości. Potem wystarczy sprawdzić czy nie ma przecieków lub wyraźnego uginania się rynien. Rynny, patrząc na nie z boku, muszą wystawać poza krawędź połaci dachowej o mniej więcej 1/2 swojej szerokości. Natomiast rury spustowe powinny być zamocowane obejmami umieszczonymi bezpośrednio pod kielichami połączeniowymi.

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Rynny
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny