Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2005
Salon pod szklanym dachem
Przylegający do ściany domu ogród zimowy pełni funkcję śluzy klimatycznej (fot. Anta) Najczęściej oranżeria jest dodatkowym salonem (fot. Ogrody Zimowe – Nowicki)Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne. Często jednak myślimy o nich dopiero wówczas, gdy dom już stoi. Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z marzeń? Nie. Dobudowanie ogrodu zimowego do...
Przylegający do ściany domu ogród zimowy pełni funkcję śluzy klimatycznej (fot. Anta)
Najczęściej oranżeria jest dodatkowym salonem (fot. Ogrody Zimowe – Nowicki)

Ogrody zimowe są coraz bardziej popularne. Często jednak myślimy o nich dopiero wówczas, gdy dom już stoi. Czy oznacza to, że musimy zrezygnować z marzeń? Nie. Dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego domu jest jak najbardziej możliwe, a wręcz często stosowane.

Czy nasz ogród ma być tylko zimową przechowalnią delikatnych roślin ogrodowych i tych domowych, które tę porę roku lubią spędzać w chłodzie? Czy ma również umożliwić nam zmniejszenie wydatków ponoszonych na ogrzewanie domu? Na te pytania musimy sobie odpowiedzieć przed podjęciem konkretnej decyzji. Kolejna decyzja dotyczy wpasowania ogrodu zimowego w bryłę budynku. Bardzo często do budowy oranżerii wykorzystuje się istniejący taras, ale warto skonsultować się z architektem, który zaproponuje najkorzystniejsze umieszczenie ogrodu i jego kształt.

 

Zalety ogrodu zimowego

 

Ogród zimowy może uczynić bryłę budynku bardziej atrakcyjną. Jest też dobrym sposobem na powiększenie powierzchni mieszkalnej domu oraz podniesienie jego standardu. Otwiera dom na ogród, płynnie łącząc go z otaczającą zielenią.

 

Ale ogród zimowy to nie tylko ozdoba i wspaniały, zielony salon. Pełni też ważną funkcję tzw. śluzy klimatycznej między wnętrzem domu a jego otoczeniem, stabilizującej temperaturę oraz wilgotność w pomieszczeniach mieszkalnych. Taka śluza zmniejsza w zimie straty ciepła przez ściany, dzięki czemu można znacznie zmniejszyć koszty ogrzewania budynku. W lecie zaś zapobiega zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń. Chroni też ściany przed bezpośrednim działaniem wiatru i opadów atmosferycznych.

 

Zacznijmy od projektu

 

Dobudowanie ogrodu zimowego do istniejącego domu jest przedsięwzięciem dość trudnym technicznie. We własnym zakresie można wykonać prace przygotowawcze (np. wykopy pod fundamenty) i wykończeniowe. Wzniesienie zaś konstrukcji ogrodu wymaga profesjonalnej wiedzy oraz doświadczenia. Niezbędna jest bowiem indywidualna ocena technicznych możliwości dobudowania ogrodu zimowego. Stąd najpierw powinniśmy zaopatrzyć się w projekt ogrodu, najlepiej wykonany na zamówienie przez projektanta – konstruktora. On określi, jak należy wykonać fundament i połączyć go ze ścianami budynku. Zadba też o to, by wyeliminować powstawanie mostków termicznych na stykach ścian budynku z konstrukcją ogrodu. Jeśli ogród ma być wzniesiony na istniejącym tarasie, sprawdzi czy jego konstrukcja wytrzyma tak duże obciążenie.

 

Dobry projektant lub doświadczona firma wykonawcza zawsze znajdą odpowiednie miejsce i formę architektoniczną, a także właściwe rozwiązania konstrukcyjne. Przed podjęciem decyzji warto więc zasięgnąć ich rady. Jeśli zaś chcemy dobudowaną przestrzeń przeznaczyć na oranżerię, przyda się też opinia architekta zieleni, który zna wymagania i potrzeby życiowe roślin.

 

Działa wiele firm budujących ogrody zimowe, więc ze znalezieniem wykonawcy nie powinno być żadnego problemu. Ważne jest natomiast, aby firma zatrudniała doradców technicznych, którzy przed zawarciem umowy na budowę sprawdzą i ocenią możliwości techniczne dobudowy dodatkowego pomieszczenia.

 

Przeszklony salon

 

Przed zleceniem wykonania projektu ogrodu zimowego trzeba określić funkcję, jaką ma on pełnić, ponieważ od niej zależy nie tylko kształt ogrodu, ale także konstrukcja, rodzaj fundamentu i wyposażenie techniczne. Jeżeli zdecydujemy się na dobudowanie ogrodu w celu poszerzenia programu domu np. o dodatkowe, całoroczne pomieszczenie rekreacyjne, musimy przewidzieć instalację grzewczą i oświetlenie. Wtedy zaś, gdy ogród będzie służył niemal wyłącznie do uprawy roślin, potrzebny będzie system wentylacyjny, zapewniający odpowiedni dla roślin mikroklimat.

 

Bardzo ważne jest również to, do jakich pomieszczeń ogród będzie przylegał. Funkcjonalne powiązanie dobudowanej przestrzeni z wnętrzem domu określa bowiem jej charakter i przeznaczenie. Jeśli ogród zimowy zbudujemy np. w pobliżu kuchni, będzie to dobre miejsce na jadalnię. Najczęściej jednak pełni on funkcję salonu – dodatkowego lub połączonego z istniejącym.

Ogród typu werandowego jest najłatwiejszy w wykonaniu (fot. Tebau)
Konstrukcja ogrodu zimowego musi unieść ciężar przeszkleń, oprzeć się wiatrowi i śniegowi (fot. Gracja)
Kształt dachu może być niemal dowolny (fot. TS)
Składane lub przesuwne drzwi mogą zajmować nawet całą ścianę ogrodu (fot. Solarlux)

Z widokiem na ogród

 

Najlepsza lokalizacja ogrodu zimowego to elewacja ogrodowa – możemy go wówczas usytuować centralnie lub niesymetrycznie. Ogród zimowy może również otaczać narożnik domu albo wzbogacać, skromny najczęściej, wystrój ściany szczytowej.

 

Dobudowany do jednej z elewacji może mieć formę bardziej lub mniej wysuniętego ryzalitu z trzema przeszklonymi ścianami. Wbudowany zaś we wnękę będzie miał jedną szklaną ścianę. Interesujące formy przybierają ogrody okalające narożnik domu. Niezależnie od kształtu ogrodu zaleca się, aby jego wysokość nie przekraczała dwóch kondygnacji.

 

Najłatwiejsze w wykonaniu i najtańsze są ogrody typu werandowego, przylegające dłuższym bokiem do ściany domu i mające dach pulpitowy, o jednej połaci nachylonej na zewnątrz.

 

Ciepły i zimny

 

Ze względu na przeznaczenie, ogrody zimowe dzieli się na tzw. ciepłe i zimne, czyli na ogrzewane i nieogrzewane. Ogrody ogrzewane użytkujemy przez cały rok. Do budowy stosuje się tzw. ciepłe profile konstrukcyjne. Ze względu na dużą powierzchnię szyb ważne są ich parametry – powinny mieć współczynnik U=1,1 W/m2 K. Dzięki temu zimą w ciepłym ogrodzie utrzymuje się temperatura pokojowa (18-21°C). Można w nim hodować także rośliny delikatne.

 

Ogrody nieogrzewane są przeznaczone przede wszystkim do przechowywania roślin ogrodowych wrażliwych na mróz. Temperatura w zimie utrzymuje się w nich na poziomie od +5°C do +15°C i raczej nie spada poniżej zera. Z uroków „zielonego salonu” można więc korzystać tylko latem. Ogrody nieogrzewane nie muszą spełniać wymagań w zakresie ochrony cieplnej – do ich budowy stosuje się tzw. zimne profile konstrukcyjne.

 

Chociaż funkcja użytkowa takich ogrodów jest ograniczona, wciąż będą śluzą klimatyczną, zapobiegającą w chłodnych porach roku ucieczce ciepła z budynku, a w ciepłych – zbytniemu nagrzewaniu się pomieszczeń.

 

Szkielet ogrodu

 

Konstrukcja ogrodu zimowego musi być sztywna i wytrzymała. Nie może się odkształcać pod wpływem silnego wiatru, ani zalegającego na dachu śniegu. Dostępne na rynku systemy profili różnią się przede wszystkim materiałem użytym do ich produkcji.

 

Drewno – profile wytwarzane są z materiału klejonego warstwowo, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe i odporne na odkształcenia. Możliwe jest wyprodukowanie elementów ukształtowanych łukowo. Rzadziej spotyka się konstrukcje z litego drewna. Stosuje się głównie dąb oraz buk, ale też mahoń i coraz liczniejsze gatunki drewna egzotycznego. Profile są impregnowane ciśnieniowo środkami grzybo- i owadobójczymi, a następnie są pokrywane – często także ciśnieniowo – bejcą (widać rysunek słoi) lub farbą kryjącą w kolorach z palety RAL, albo w odcieniach imitujących niektóre gatunki drewna. Profile z drewna są dość szerokie, co ogranicza powierzchnię przeszkleń, ale pozwala na wykonywanie konstrukcji o dość dużej rozpiętości – do 7 m.

 

Aluminium – jest materiałem trwałym (niekorodującym), lekkim, pozwalającym na wykonywanie profili o przekroju mniejszym niż drewniane. Jego słaba izolacyjność cieplna jest polepszana wkładkami termoizolacyjnymi. Profile mogą być anodowane lub malowane proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. Stal – profile ze stali konstrukcyjnej są wytrzymałe i sztywne, ale ciężkie. Sam materiał jest podatny na korozję i wymaga konserwacji. Profile maluje się proszkowo na dowolny kolor. Stal, podobnie jak aluminium, ma słabą izolacyjność cieplną.

 

PVC – do budowy oranżerii stosuje się profile wielokomorowe; muszą być wewnątrz usztywniane stalowymi kształtkami. Te przeznaczone do budowy ogrodów ciepłych mają wkładkę termoizolacyjną. Profile najczęściej są produkowane w kolorze białym, ale tworzywo może być barwione w masie na dowolny kolor. Stosuje się też elementy oklejane folią w dowolnym kolorze, także imitującą drewno.

 

Uwaga: ponieważ PVC pod wpływem wysokiej temperatury może się odkształcać, do budowy ogrodu zimowego nie należy stosować profili w kolorach ciemnych, silnie nagrzewających się od promieni słonecznych.

 

Producenci ogrodów zimowych często mają w swej ofercie również konstrukcje mieszane (np. z drewna i PVC lub drewna i aluminium), optymalnie wykorzystujące zalety poszczególnych materiałów.

 

Dachy, drzwi, okna

 

Do ogrodu zimowego trzeba móc wejść, i – choćby ze względu na rośliny – przewietrzyć pomieszczenie.

 

Dach. Jego kształt w ogrodzie zimowym może być niemal dowolny. Najczęściej jednak projektuje się dachy pulpitowe i mansardowe – są one najłatwiejsze do wykonania. Oprócz tego spotkać można dachy altanowe o różnej liczbie płaszczyzn oraz sklepione łukowo 5. Niektórzy producenci oferują także konstrukcje z betonową płytą, na której można oprzeć balkon.

 

Oprócz kształtu dachu ważny jest też kąt jego nachylenia. Jeśli chcemy maksymalnie wykorzystać światło słoneczne, powinniśmy dopilnować, aby był obliczony indywidualnie dla naszej oranżerii. Najkorzystniej jest bowiem, jeśli przez możliwie długi czas promienie słoneczne padają na dach pod kątem prostym lub zbliżonym do niego. Tylko wtedy nie będą się odbijały od szyby, ale przejdą przez nią skutecznie nagrzewając wnętrze.

 

Drzwi. Stosuje się profile z tych samych materiałów co konstrukcja nośna ogrodu. Często spotyka się drzwi dwuskrzydłowe (rozwierane lub rozwierano-uchylne), które jednak zajmują sporo miejsca przy otwieraniu. Korzystniejsze będą drzwi składane – liczba segmentów może być w nich różna. Dostępne są nawet takie, które mogą zajmować całą jedną ścianę oranżerii. Najmniej miejsca zajmują drzwi przesuwne – otwierane na boki lub do góry. Drzwi otwierane na boki zachodzą na ścianę, dlatego wybierając je trzeba sprawdzić, czy nie będą utrudniały zacieniania wnętrza.

 

Okna. Produkowane są z tych samych profili co drzwi. Najczęściej umieszczane są w dachu i służą do przewietrzania wnętrza. Są to okna uchylne lub przesuwne. Otwiera się je teleskopowym drążkiem lub automatycznie – możliwe jest sterowanie pilotem bądź klawiaturą. Rzadziej można spotkać okna umieszczone w ścianach ogrodu – otwierane, uchylne lub przesuwne w pionie, albo w poziomie.

Anna Grocholska

Dalszy ciąg artykułu do przeczytania w numerze
Budujemy Dom 11-12/2005

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny