Pierwsze decyzje

Pierwsze decyzje

Budowa domu to inwestycja wymagająca podejmowania wielu decyzji. Pierwsze z nich dotyczą wyboru działki, projektu i wykonawców. Najważniejsze kryteria, jakie należy brać pod uwagę przy zakupie parceli, to jej lokalizacja, wielkość i kształt, a oprócz tego status prawny i obecność niezbędnej infrastruktury.

Co trzeba sprawdzić przed przed zakupem działki?

Przed zakupem gruntu trzeba sprawdzić jego status prawny. Najlepszy wariant jest taki, gdy posesję nabywamy od jednego właściciela. Jeżeli na skutek dziedziczenia ma ich ona kilku, musimy zaspokoić roszczenia wszystkich. Tylko spełniając ten warunek staniemy się jedynym właścicielem i będziemy mogli swobodnie gospodarować ziemią. Kolejni właściciele powinni być wpisani do księgi wieczystej. W dokumencie tym znajdują się również informacje o ewentualnym obciążeniu działki (może stanowić ona np. zabezpieczenie pożyczki). Pamiętajmy, że obciążenia hipoteczne są przypisane do działki i przechodzą na nowego właściciela. Dlatego nabywając ziemię, zawsze żądajmy aktualnego wypisu z ksiąg wieczystych, a dodatkowo poprośmy sprzedającego o napisanie oświadczenia, że działka od chwili sporządzenia wypisu nie została obciążona wierzytelnościami.

 

Kolejną kwestią jest sprawdzenie w ewidencji gruntów, jaki status ma nasza działka. Jeżeli figuruje jako rolna lub leśna, musimy wystąpić o zmianę jej statusu – najczęściej to tzw. odrolnienie (wyłączenie z produkcji rolnej).

Jaka lokalizacja działki jest najlepsza?

To, że działka jest niedroga, duża i ma dostęp do wszystkich mediów nie znaczy, że powinniśmy ją kupić. Najpierw musimy poważnie zastanowić się nad tym, czy będziemy mogli mieszkać w postawionym na niej domu. Tak naprawdę to właśnie lokalizacja działki, a nie sam dom, dyktuje styl życia, jaki będziemy wiedli.

 

Na przykład podoba nam się działka na wsi – jest tania, a okolica naprawdę czarowna. Jednak od miejsca naszej pracy dzieli ją 40 km, w pobliżu nie ma szkoły dla dziecka, dużego sklepu, ani centrum medycznego. Dojazd do miasta możliwy jest podmiejskim autobusem, który bardzo zakorkowaną trasą kursuje co godzinę i tylko do wieczora. Nie wykluczajmy kupna takiej działki, ale musimy być świadomi wszystkich konsekwencji. Czekają nas dojazdy do pracy, czyli codziennie do pokonania minimum 80 km. Jeżeli będziemy jeździć dwoma samochodami, to koszt trzeba pomnożyć przez dwa, a do tego dodajemy jeszcze paliwo potrzebne na dowożenie dziecka do szkoły, zajęcia dodatkowe, lekarzy, wyprawy po zakupy, do kina itd.

 

Policzmy, czy stać nas na wysokie koszty codziennych dojazdów i czy chcemy poświęcać 3–4 godziny dziennie na same przejazdy? Zastanówmy się, czy uda nam się rozwiązać kwestię odbierania dzieci z przedszkola i szkoły? Dla młodych małżonków z małymi dziećmi taka lokalizacja wydaje się mało praktyczna. Ale może dzieci już są duże, wyjechały na studia i do domu przyjeżdżają na weekendy? Inaczej też będzie, gdy jedno z małżonków ma wolny zawód i pracuje w domu. Dlatego właśnie poszukiwanie działki najlepiej rozpocząć od analizy tego, jak planujemy żyć w przyszłym domu – zastanówmy się, co jest dla nas absolutnie najważniejsze, a gdzie możemy pójść na kompromis.

fot. Pixabay

Pozostałe artykuły z tego numeru
Taras
Najpopularniejszym sposobem na wykonanie tarasu jest ułożenie kostki betonowej na gruncie. Wielu zwolenników mają też tarasy na betonowej płycie, wykończone płytkami. Ale to nie jedyne warianty. Amatorzy naturalnych rozwiązań mogą wybrać drewno, a inwestorzy z zasobniejszym portfelem – bardzo modny ostatnio kompozyt.
Taras
Ogrodzenia
Budowa domu nierozerwalnie wiąże się z koniecznością ogrodzenia działki. Spośród rozmaitych tradycyjnych i współczesnych rozwiązań, warto wybrać ogrodzenie trwałe i ładne, nie wymagające skomplikowanej konserwacji oraz dobrze współgrające z otoczeniem. Często bardzo ważny jest aspekt finansowy, ale pamiętajmy, że płot stawia się zazwyczaj raz na kilkadziesiąt lat.
Ogrodzenia
Ogrodowe trakty
Łącznikiem domu z ogrodem są ścieżki i taras. Warto zadbać o ich spójny charakter, ale też o to, aby współgrały zarówno z elewacją budynku, jak i otaczającą go zielenią. To samo dotyczy innych utwardzanych nawierzchni, jak podjazd, chodniki czy placyki pod elementy małej ogrodowej architektury.
Ogrodowe trakty
Schody
W budynkach projektowanych współcześnie coraz częściej pojawiają się schody otwarte, umieszczone w salonie, nierzadko wręcz eksponowane jako jego główna ozdoba. Schody służą przede wszystkim komunikacji – dlatego mają być wygodne i bezpieczne.
Schody
Komfort dla stóp
Wybór posadzki jest ważny zarówno ze względów użytkowych, jak i estetycznych. A choć nowoczesnych technologii i rozwiązań materiałowych jest dziś bardzo wiele, paradoksalnie to właśnie owo bogactwo oferty niejednemu z nas utrudnia decyzję. W dodatku podejmujemy ją na lata, często na dziesięciolecia. Rodzaj posadzki określa jej trwałość, odporność na uszkodzenia, wygodę konserwacji oraz – w dużym stopniu – odbiór wizualny wnętrza.
Komfort dla stóp
Co na ściany?
Sposobów na wykończenie ścian jest wiele. Przed podjęciem decyzji na temat sposobu dekorowania ścian należy ustalić, jaką techniką wykończone są mury. Od tego zależy bowiem, jak duże pole manewru będziemy mieli przy wyborze metody ostatecznego wykończenia.
Co na ściany?
Elewacje
Elewacje w dużej mierze wpływają na ostateczny wygląd domu, ale ich rola nie ogranicza się jedynie do wartości estetycznej. Dlatego warto zwrócić uwagę na ich prawidłowe wykonanie.
Elewacje
Myślący dom
Budynek inteligentny wyposażony jest w system czujników, które reagują na zmiany zarówno w otoczeniu, jak i wewnątrz domu. Umożliwia to sterowanie m.in.: systemem alarmowym, klimatyzacją, ogrzewaniem, wentylacją, oświetleniem, roletami, żaluzjami i markizami.
Myślący dom
Przewody i gniazdka
W przypadku instalacji elektrycznej najważniejsze jest podjęcie decyzji, czy chcemy mieć urządzenia elektryczne dużej mocy – przepływowy podgrzewacz wody, kuchnię elektryczną, piec akumulacyjny. Wymagają one dużego przydziału mocy i trzeba przede wszystkim sprawdzić w lokalnym zakładzie energetycznym, czy taki przydział dostaniemy.
Przewody i gniazdka
Centralne odkurzanie
Centralny odkurzacz stał się rozwiązaniem powszechnie dostępnym. Producenci myślą przy tym o jak najlepszym dopasowaniu do potrzeb właścicieli domów jednorodzinnych i oferują nie tylko odkurzacze, lecz także szereg najrozmaitszych akcesoriów ułatwiających sprzątanie.
Centralne odkurzanie
Dom pełen powietrza
Sprawny system wentylacyjny to ważny element każdego budynku. Aby zapewnić świeże i czyste powietrze przez całą dobę, wielu właścicieli montuje wentylację mechaniczną z rekuperatorem i gruntowym wymiennikiem ciepła. Tym, którym dokuczają upały, poleca się montaż instalacji klimatyzacyjnej.
Dom pełen powietrza
Odprowadzić ścieki
W każdym domu powstają ścieki, które musimy gdzieś odprowadzić. Są na to trzy zasadnicze sposoby: kanalizacja zbiorcza, szambo (zbiornik bezodpływowy) i przydomowa oczyszczalnia ścieków.
Odprowadzić ścieki
Zdrowa woda prosto z kranu
Nikt nie ma wątpliwości, że jakość wody jest bardzo ważna. Szczególnie, że używa się jej do picia, przygotowywania posiłków, kąpieli, prania, zmywania oraz do instalacji grzewczych itd. Zwykle jednak ta czerpana z własnego ujęcia – nie nadaje się do spożycia bez uzdatniania.
Zdrowa woda prosto z kranu
Kominy, kominki
Praktycznie każdy polski dom ma przynajmniej jeden komin, a zwykle nawet kilka. To bardzo ważny element budynku i o doborze właściwego komina powinniśmy zadecydować możliwie wcześnie – zanim wybierzemy sposób ogrzewania i wentylacji.
Kominy, kominki
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Ogrzewanie kosztuje, i to niemało. Dlatego coraz częściej zastanawiamy się, jak koszty te obniżyć. Zaczynamy interesować się urządzeniami, które dostarczają darmową energię przyrody. Kolektory słoneczne i pompy ciepła – to nie tylko sposób na tanie grzanie, lecz również wyraz naszej troski o środowisko.
Pompy ciepła, kolektory, fotowoltaika
Grzejniki czy podłogówka?
Czym grzanie grzejnikami różni się od ogrzewania podłogowego? Przede wszystkim sposobem przekazywania ciepła. Te pierwsze oddają je głównie w drodze konwekcji, czyli ruchu ogrzanego powietrza. Podłogówka przekazuje ciepło przez promieniowanie, które w przypadku grzejników ma wyraźnie mniejsze znaczenie.
Grzejniki czy podłogówka?
Czym ogrzewać dom?
Zanim kupimy kocioł, musimy zastanowić się czym ogrzewać dom, czyli wybrać rodzaj paliwa. Mieszkańcy terenów podłączonych do sieci gazowej najczęściej wybierają gaz ziemny, chyba że zdecydują się na źródła odnawialne. Ale co wybrać, gdy nie mamy sieci gazowej – olej opałowy, gaz płynny, paliwa stałe czy energię elektryczną?
Czym ogrzewać dom?
Bezpieczna i komfortowa brama garażowa
O miejscu do parkowania samochodu trzeba pomyśleć już na etapie projektowania domu. Wtedy najłatwiej będzie zaplanować je tak, by udało się dobrać bramę garażową o standardowych wymiarach. Dzięki temu zaoszczędzimy sporą sumę, bo wykonywane na zamówienie nietypowe skrzydła garażowe są często o kilkadziesiąt procent droższe.
Bezpieczna i komfortowa brama garażowa
Ogród pod szkłem
Korzystanie z oranżerii jest przyjemne, jeśli widok z niej otwiera się na ogród. Dlatego nie powinna być sytuowana blisko płotu sąsiada czy ulicy. Bezpośrednie wyjście do ogrodu powoduje, że jest łącznikiem pomiędzy wnętrzem domu a otoczeniem.
Ogród pod szkłem
Stolarka na miarę
Okna drewniane i z PVC to ważny element architektury budynku, który odpowiada m.in. za ilość światła w domu oraz wentylację pomieszczeń. Wbudowane w ścianę, stają się jej fragmentem i chronią wraz z nią wnętrze przed zimnem, deszczem i hałasem. Izolacyjność termiczna okien i drzwi jest znacznie gorsza niż pozostałej powierzchni ścian, a także dachu, dlatego należy dobierać okna i drzwi o możliwie najmniejszej wartości współczynnika przenikania ciepła.
Stolarka na miarę
Ukoronowanie domu
Dach, to element domu, który nie tylko chroni budynek przed czynnikami atmosferycznymi, ale pełni także ważną funkcję architektoniczną. Ma być więc solidny i dobrze dopasowany do bryły budynku. Kształt dachu (ale i kąt nachylenia, a czasami nawet kolor), musi być zgodny z wymaganiami stawianymi przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.
Ukoronowanie domu
Mocne oparcie dachu
Więźba dachowa podlega szeregowi obciążeń, które powinny być bezpiecznie przeniesione na budynek. Oprócz obciążeń pokryciem dachu, ociepleniem i ciężarem własnym, na więźbę działają siły natury – wiatr i śnieg. Poprawnie zaprojektowana to podstawa solidnego i bezpiecznego dachu. Na etapie projektowania konstruktor powinien sprawdzić nośność poszczególnych jej elementów oraz ich maksymalne odkształcenia, czyli ugięcia – zgodnie z wytycznymi normowymi. Więźba powinna mieć też odpowiednią sztywność.
Mocne oparcie dachu
Najważniejsza konstrukcja
Ściany nośne i stropy to obok fundamentów i dachu najważniejsze konstrukcyjne elementy domu. Ściany odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Stropy oddzielają kondygnacje i przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy). Powinny także ograniczać przenikanie dźwięków.
Najważniejsza konstrukcja
Posadowienie domu
Fundament to podstawa, na której opiera się budynek, dlatego musi być solidnie wykonany. Najważniejsze kwestie, które trzeba rozstrzygnąć, to jego rodzaj, głębokość posadowienia i zabezpieczenie przed wilgocią.
Posadowienie domu
Projekt i wykonawca
Wybór projektu to jeden z najtrudniejszych wyborów dotyczących domu. Na decyzję wpływa między innymi położenie działki, na której ma stanąć dom, funkcjonalność dostosowana do potrzeb, wielkość rodziny – obecna i planowana, koszt budowy, a także... nasze marzenia.
Projekt i wykonawca
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz