Najważniejsza konstrukcja

Ściany nośne i stropy to obok fundamentów i dachu najważniejsze konstrukcyjne elementy domu. Ściany odpowiadają za bezpieczne przeniesienie na fundament występujących w budynku obciążeń i za jego sztywność. Izolują go termicznie i akustycznie. Stropy oddzielają kondygnacje i przenoszą obciążenia na elementy pionowe (ściany i słupy). Powinny także ograniczać przenikanie dźwięków.

Parametry λ i U – co oznaczają?

λ – współczynnik przewodności cieplnej – określa termoizolacyjność materiałów budowlanych w W/(m·K). Im mniejszą wartość tego współczynnika ma materiał, tym lepszą izolacyjność cieplną może mieć wykonana z niego przegroda zewnętrzna. O ciepłochronności ściany w dużej mierze decydują materiały termoizolacyjne i mają one wartość tego współczynnika w granicach 0,03–0,05 W/(m·K).

 

U – współczynnik przenikania ciepła – określa izolacyjność termiczną czyli ciepłochronność przegrody o określonej konstrukcji i grubości: ściany, dachu, stropu albo podłogi na gruncie. Jego jednostką jest W/(m2·K). W uproszczeniu, wartość U jest sumą oporu cieplnego poszczególnych warstw. Opór każdej warstwy zaś to jej grubość dzielona przez współczynnik przewodności cieplnej λ materiału.

 

Odwrotność zsumowanych oporów określa przewodność cieplną ściany.

Do jakiej wartości opłaca się obniżyć współczynnik U ścian?

Od stycznia 2017 r. zaostrzono wymogi dotyczące ochrony cieplnej budynków i w większości przypadków nie opłaca się dążenie do znacznego, np. o 50%, obniżenia tych wartości. Do osiągnięcia wymaganego przez przepisy współczynnika U = 0,23 W/(m2·K) wystarczy ok. 15 cm termoizolacji (zależnie od materiału warstwy konstrukcyjnej). Obniżenie go do 0,20 wymaga zastosowania 20 cm ocieplenia, zaś osiągnięcie pasywnego poziomu 0,10 W/(m2·K) aż 35–40 cm. Przy obecnej cenie styropianu (160–180 zł/m3) i nośników energii, aspirowanie do uzyskania poziomu 0,10 W/(m2·K) nie ma sensu. Chodzi nie tylko o to, że koszt coraz grubszej izolacji ścian rośnie znacznie szybciej niż spadają straty ciepła osiągane dzięki niemu.

 

Wykonanie izolacji grubszej niż 20 cm wymaga specjalnych, bardzo długich, kłopotliwych w montażu kołków i kotew. Ponadto niewielkie okna osadzone w grubej ścianie wyglądają źle i wpuszczają do wnętrz mało światła. Wprawdzie można je powiększyć, ale wówczas wzrośnie ich koszt oraz straty ciepła, bo współczynnik U okien jest nawet 5-krotnie wyższy niż ścian. Alternatywą jest zastosowanie cieńszego materiału ociepleniowego o lepszej termoizolacyjności, np. styropianu z grafitem zamiast zwykłego.

 

Podsumowując można stwierdzić, że uzasadniona ekonomicznie izolacyjność ścian powinna oscylować wokół wartości 0,20 W/(m2·K). Taki współczynnik będzie obowiązywał od 1 stycznia 2021 roku.

fot. Wienerbeger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny