Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Porównanie 46 rodzajów posadzek

Parkiet, deski warstwowe i panele podłogowe to jedne z najpopularniejszych materiałów posadzkowych. Różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.

Porównanie 46 rodzajów posadzek
Podłogę układa się zazwyczaj raz na wiele lat. Wybór materiału posadzkowego powinien być więc dobrze przemyślany. Poza względami estetycznymi, należy zwrócić uwagę na jego trwałość, łatwość do utrzymania w czystości i sposób układania. Podobnie jak w przypadku innych materiałów budowlanych, warto wybierać produkty od sprawdzonych dostawców. Nie bez znaczenia jest też okres gwarancji – na niektóre wyroby posadzkowe producenci udzielają nawet 30-letniej gwarancji, na inne – zaledwie rocznej.

 

Od lat jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów do wykończania podłóg jest drewno. Do niedawna dominował parkiet i deski lite. Obecnie te ostatnie coraz częściej zastępowane są przez deski warstwowe, a poważną alternatywą dla wszystkich podłóg drewnianych są panele, w których drewno jest tylko jednym z budulców.

PARKIET

Ceniony jest przede wszystkim za naturalny wygląd. Każdy element parkietu ma niepowtarzalną strukturę i kolorystykę. Poza tym drewno jest miłe w dotyku, ciepłe i bardzo trwałe – dodatkowo można je wielokrotnie odnawiać. Dobrze izoluje termicznie, dlatego parkiet nie jest wskazany na ogrzewanie podłogowe – zarówno ogrzewanie, jak i sama posadzka wymagają wówczas specjalnego wykonania. Do wad tego rodzaju posadzek należy zaliczyć wysoką cenę i pracochłonny montaż.

Norbert Skupiński
FOT. BARLINEK

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny