Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016

Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?

Wybór technologii budowy ścian zewnętrznych to jeden z najważniejszych dylematów, przed jakim stoi każdy inwestor budujący dom. Zdecydowana większość budynków jednorodzinnych ma przegrody murowane – jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Czym w praktyce różnią się te warianty?


Ściany to kluczowy element domu. Wpływają zarówno na jego wygląd, jak i na komfort mieszkania. Stanowią barierę dla uciekającego ciepła i chronią przed hałasem, a jednocześnie są ważnym elementem konstrukcyjnym – to na nich opiera się strop i dach. To, czy będą dobrze spełniały swoje zadania, zależy od właściwego doboru materiałów i technologii, w jakiej będą wykonane. Zanim dojdziemy do charakterystyki sposobów wznoszenia przegród zewnętrznych, przeanalizujmy, jakie parametry powinny spełniać ściany.

POŻĄDANE CECHY

Ściany przenoszą rozmaite obciążenia – stropy, dach, ale też własny ciężar czy parcie wiatru. Muszą być więc odpowiednio wytrzymałe. Zapewniają to takie materiały, jak beton zwykły, ceramika i silikaty – czyli budulce najczęściej stosowane w budownictwie jednorodzinnym. Ponieważ jednak takie domy nie są zbyt wysokie, powstające obciążenia mogą znieść również mniej odporne materiały – beton komórkowy czy ceramika poryzowana. Miejsca szczególnie obciążone, np. filary międzyokienne, nadproża i wieńce, wykonuje się przeważnie z betonu zbrojonego, czyli materiału solidniejszego niż reszta przegrody.

 

Bardzo ważna jest też ciepłochronność ścian. To od niej bowiem zależą późniejsze koszty ogrzewania budynku. Określa ją wartość współczynnika przenikania ciepła U. Obecnie może on wynosić maksymalnie 0,25 W/(m²·K). W kolejnych latach jego wartość będzie stopniowo obniżana (patrz tabela na następnej stronie), dlatego budując dom teraz, warto pomyśleć, aby spełniał on standardy również w przyszłości. Co prawda koszty inwestycyjne będą nieco wyższe, ale i tak będzie to bardziej opłacalne, niż przeprowadzanie za kilka lat remontu. Budując nieco na zapas będziemy mieć przez lata pewność, że nasz dom ma nie gorszy standard niż nowe budynki. Będzie to też istotne dla jego wartości w razie odsprzedaży.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!