Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016

OZE - powietrzna pompa ciepła

Powietrze jest słabym nośnikiem ciepła, jednak wiele zalet wykorzystujących je pomp ciepła równoważy ten mankament. I wbrew obiegowej opinii, nowoczesne urządzenia tego rodzaju potrafią skutecznie ogrzać dom nawet przy dwudziestostopniowym mrozie.


Pompy ciepła mające powietrze zewnętrzne za źródło dolne mogą służyć rozmaitym celom:

  • ogrzewać budynek;
  • podgrzewać ciepłą wodę użytkową (c.w.u.);
  • zapewniać chłodzenie pomieszczeń (klimatyzację).

Trzeba od razu zaznaczyć, że nie każde urządzenie spełnia wszystkie trzy funkcje. Wiele modeli – służących zasadniczo do ogrzewania domu – zapewnia też c.w.u. oraz chłodzenie. Jednak inne mogą nie mieć funkcji chłodzenia, a tej nie da się dodać. Jeśli nam na niej zależy, musimy to sprawdzić przed zakupem.

 

Za to jeżeli pompa standardowo nie zapewnia c.w.u., to w tym przypadku rozwiązaniem jest zwykle dokupienie dodatkowego modułu.

 

Osobną kategorię stanowią pompy przeznaczone wyłącznie do przygotowywania c.w.u. Z reguły mają niewielką moc grzewczą 1–2 kW, zintegrowany duży zasobnik wody i mogą pracować, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 0°C. Takie pompy stanowią konkurencję głównie dla kolektorów słonecznych. Mogą też być świetnym uzupełnieniem instalacji grzewczych z kotłami na paliwo stałe, bo uwalniają od konieczności palenia poza sezonem grzewczym. W pewnym stopniu można je również wykorzystać do chłodzenia wnętrz latem (gdy odbierają ciepło z powietrza wewnątrz domu), lecz nie sposób uznać ich za pełnoprawną klimatyzację.

Jarosław Antkiewicz
FOT. HEWALEX

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!