Mostki termiczne

Mostki termiczne

Przez mostki termiczne ciepło ucieka szczególnie intensywnie – pod względem strat energii to najsłabsze miejsca w przegrodach zewnętrznych. Jeżeli nie zadbamy o ich eliminację, nasz dom będzie energooszczędny tylko na papierze.


Mostki cieplne, nazywane też termicznymi, są miejscami o słabszej izolacyjności w ścianach, dachu i innych przegrodach zewnętrznych. Można powiedzieć, że to ich wadliwe miejsca. Najczęściej występują tam, gdzie:

  • przerwano ciągłość izolacji cieplnej (choćby przez jej niestaranne ułożenie);
  • zastosowano materiał o gorszej ciepłochronności (np. żelbetowe nadproże w ścianie z betonu komórkowego lub ceramiki poryzowanej);
  • wykonano niefachowe połączenie elementów (np. osadzenie okna w ścianie).

Powyższe przykłady to jedynie czubek góry lodowej. Wbrew pozorom bardzo trudno wyeliminować mostki całkowicie i projektant musi iść na kompromis pomiędzy parametrami cieplnymi, wytrzymałością i łatwością wykonania. Jednak to nie mostki przewidziane w projekcie są największym problemem. Każdy rozsądny projektant, wiedząc, że gdzieś może powstać mostek cieplny, spróbuje go wyeliminować albo przynajmniej ograniczyć. Dobrym przykładem jest tu osadzenie okien oraz budowa balkonów. Wypracowano już rozwiązania i materiały, dzięki którym można zminimalizować ucieczkę ciepła w tych miejscach.

 

Znacznie bardziej kłopotliwe są mostki, których projekt nie przewidywał – powstałe w wyniku jego nierozważnych zmian albo przez zwykłe niechlujstwo budowlańców. Mogą spowodować, że nasz wymarzony dom nie tylko nie osiągnie założonego standardu energetycznego. Dodatkowo będziemy się borykać z problemami w rodzaju wilgoci wykraplającej się na przemarzających fragmentach ścian.

Jarosław Antkiewicz
FOT. IZODOM 2000 POLSKA

Pozostałe artykuły z tego numeru
OZE - powietrzna pompa ciepła
Powietrze jest słabym nośnikiem ciepła, jednak wiele zalet wykorzystujących je pomp ciepła równoważy ten mankament. I wbrew obiegowej opinii, nowoczesne urządzenia tego rodzaju potrafią skutecznie ogrzać dom nawet przy dwudziestostopniowym mrozie.
OZE - powietrzna pompa ciepła
Reportaż ogrodowy - W kamiennym kręgu
Basia uwielbia w ogrodach kamień. Drobne szare kamyki, jak również większe połupane skałki genialnie eksponują rośliny, dlatego u siebie wkomponowała je w elementy wodne i przydomowe rabaty. Kamień w różnej postaci pojawia się nawet w sadzie i w warzywniku.
Reportaż ogrodowy - W kamiennym kręgu
Altany, mała architektura, meble ogrodowe
Wypoczynek w ogrodzie pozwala odetchnąć od pracy i codziennego zgiełku. Uprzyjemnimy go sobie, rozkładając na tarasie wygodne i funkcjonalne meble, albo stawiając w dalszej części działki altanę, pawilon, pergolę czy choćby ławkę z parasolem.
Altany, mała architektura, meble ogrodowe
Wewnętrzne okładziny ścienne
Okładziny z płyt kamiennych i płytek przypominających cegły nadają wnętrzom klimat. Panele 3D, beton architektoniczny, szkło czy blacha – nowoczesności. Wybór produktów do wykańczania ścian jest spory. Przy ich aranżacji ograniczeniem może być tylko nasza wyobraźnia i zasobność portfela.
Wewnętrzne okładziny ścienne
Porównanie 46 rodzajów posadzek
Parkiet, deski warstwowe i panele podłogowe to jedne z najpopularniejszych materiałów posadzkowych. Różnią się nie tylko wyglądem, sposobem konserwacji i montażu, ale również ceną. Wybierając materiał, jakim będzie wykończona podłoga, warto przeanalizować, jakie ma zalety i wady.
Porównanie 46 rodzajów posadzek
Kostka brukowa na nawierzchnie
Kostka brukowa znakomicie nadaje się do utwardzania podjazdów, tarasów, chodników wokół domu czy ścieżek w ogrodzie. Dzięki ogromnej różnorodności kolorów, kształtów, faktur oraz materiałów, z jakich może być zrobiona, stwarza praktycznie nieograniczone możliwości kształtowania powierzchni. Nawierzchnia z kostki jest trwała, estetyczna i łatwa w pielęgnacji. W razie potrzeby można także szybko ją naprawić lub zdemontować.
Kostka brukowa na nawierzchnie
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k
Płyty gipsowo-kartonowe wykorzystuje się do budowy ścian działowych i podwieszanych sufitów oraz jako okładziny ścienne, zastępujące tradycyjny tynk. Pracuje się nimi łatwiej i szybciej niż w technologii murowanej, a plac budowy jest czystszy, bo nie potrzeba zaprawy ani dużej ilości wody.
Wykańczanie ścian i sufitów płytami g-k
Osłony przeciwsłoneczne
Antidotum na niedogodności związane z przegrzewaniem się pomieszczeń stanowią żaluzje i rolety. Zwykle mocuje się je wewnątrz domu, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż modeli zewnętrznych. Osłonę tarasu zapewniają natomiast różnej wielkości markizy.
Osłony przeciwsłoneczne
Prysznicowe odwodnienia liniowe
Liniowe odwodnienie zdobywa coraz większą popularność. Skutecznie oprowadza wodę spod prysznica, a jednocześnie nadaje łazience nowoczesny charakter. Wybierają je zarówno ludzie młodzi, ceniący prostotę, jak i osoby starsze, o mniejszej sprawności ruchowej. O rozwiązaniu takim najlepiej pomyśleć przed urządzeniem łazienki.
Prysznicowe odwodnienia liniowe
Pokrycia i akcesoria dachowe
Ponadczasowa dachówka, lekka blachodachówka, a może łatwy w obróbce i montażu gont? Wybierając pokrycie dachowe trzeba kierować się nie tylko osobistymi preferencjami – ważne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu. Nie można też zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, bez których dach będzie niekompletny.
Pokrycia i akcesoria dachowe
Systemy przeciwoblodzeniowe
Usuwanie śniegu z podjazdu do garażu wymaga sporego wysiłku i zabiera dużo czasu. Z kolei śnieg zalegający w strefie okapu dachu jest niebezpieczny, ponieważ pod jego ciężarem mogą się zerwać rynny. Zagrożenie dla ludzi stanowią też zwisające z okapu sople lodu. Dlatego wielu inwestorów decyduje się na zainstalowanie na dachu i posesji systemu przeciwoblodzeniowego.
Systemy przeciwoblodzeniowe
Remont konstrukcji podłogi
Kapitalny remont podłóg jest uciążliwy – wymaga opróżnienia pomieszczeń i wyłącza je z użytkowania na dłuższy czas. Sposób jego prowadzenia zależy od konstrukcji podłogi i warstw podkładowych, a także od planowanych modyfikacji oraz rodzaju układanej posadzki.
Remont konstrukcji podłogi
Naprawa instalacji wod.-kan.
Na kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej decydujemy się najczęściej przy okazji poważniejszego remontu domu. W przypadku pojawienia się przecieków bądź niewielkiej rozbudowy, związanej z podłączeniem dodatkowego urządzenia sanitarnego, prace ograniczą się do ingerencji we fragment instalacji.
Naprawa instalacji wod.-kan.
Montaż okna dachowego
Podstawowym powodem montażu okna dachowego jest potrzeba doświetlenia poddasza. Równie dobrym może być chęć oglądania nieba z łóżka czy wanny. Na takie okno można zdecydować się zawsze – choć montaż podczas krycia nowego dachu jest łatwiejszy od prac w użytkowanym budynku.
Montaż okna dachowego
Sposoby na przygotowanie c.w.u.
Nowe domy zużywają coraz mniej ciepła – mamy lepiej izolowane ściany, okna, wentylację z rekuperatorem. Jednak ilość energii potrzebna do podgrzania ciepłej wody użytkowej się nie zmienia. Jednak i tu można oszczędzić.
Sposoby na przygotowanie c.w.u.
Okna i drzwi zewnętrzne
Od projektu, poprzez analizę oferty rynkowej, aż do montażu. Radzimy, jak rozsądnie podejść do tematu doboru okien i drzwi zewnętrznych – tak aby służyły nam długie lata.
Okna i drzwi zewnętrzne
Bramy garażowe z napędem
Obecnie producenci i ich dystrybutorzy oferują kompleksową usługę, polegającą na fachowym dobraniu wrót i napędu oraz ich zamontowaniu. Kilku naszych Czytelników od lat korzysta z automatycznych bram garażowych, dwie rodziny wymieniały stare bramy na nowe, i specjalnie dla nas ocenili ich parametry funkcjonalne.
Bramy garażowe z napędem
Narzędzia ogrodowe Czytelników
Kupując wysokiej jakości, nowoczesne narzędzia i urządzenia ogrodnicze można znacznie ułatwić sobie pielęgnację własnych ogrodów oraz zaoszczędzić siły i cenny czas. Nasi Czytelnicy wytypowali swoich faworytów.
Narzędzia ogrodowe Czytelników
Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?
Wybór technologii budowy ścian zewnętrznych to jeden z najważniejszych dylematów, przed jakim stoi każdy inwestor budujący dom. Zdecydowana większość budynków jednorodzinnych ma przegrody murowane – jedno-, dwu- lub trójwarstwowe. Czym w praktyce różnią się te warianty?
Ściany jedno-, dwu- czy trójwarstwowe?
5 sposobów na schody
Od kilku tysięcy lat schody umożliwiają bezpieczne i wygodne przejście z jednego poziomu na drugi. Z czasem zaczęły pełnić także funkcję reprezentacyjną. W domach jednorodzinnych służą nie tylko komunikacji – często są ozdobą wnętrza, a nawet głównym elementem jego kompozycji.
5 sposobów na schody
Bez pośpiechu, w klasycznym stylu
Działka ma powierzchnię 1000 m2, więc Ania i Piotr szukali w katalogach projektu domu o zwartej bryle, zabierającej pod zabudowę możliwie mało miejsca. Dzięki temu przed budynkiem mają teraz wygodny podjazd, a za domem – zieloną strefę do wypoczynku z wielkim tarasem i altaną.
Bez pośpiechu, w klasycznym stylu
Miks tradycji z nowoczesnością
Dom Doroty i Jana ma tradycyjną bryłę, ale w środku – nowoczesne instalacje i urządzenia, inteligentnie sterowane automatyką, którą samodzielnie zaprojektował właściciel.
Miks tradycji z nowoczesnością
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe