Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Bez pośpiechu, w klasycznym stylu

Działka ma powierzchnię 1000 m2, więc Ania i Piotr szukali w katalogach projektu domu o zwartej bryle, zabierającej pod zabudowę możliwie mało miejsca. Dzięki temu przed budynkiem mają teraz wygodny podjazd, a za domem – zieloną strefę do wypoczynku z wielkim tarasem i altaną.

Bez pośpiechu, w klasycznym stylu
Para wybrała dwukondygnacyjny dom z tradycyjną bryłą, przykrytą wielospadowym dachem, ponieważ lubi klasyczne budownictwo jednorodzinne. Najpierw, wspólnie z architektką dokonującą adaptacji gotowego projektu, nieznacznie zmieniła wygląd zewnętrznej bryły, żeby budowa była tańsza (zlikwidowała łuki nad drzwiami i oknami). Praktyczne zmiany wniosła również do rozkładu pomieszczeń. Po kilku latach po przeprowadzce, wyremontowała taras i zajęła się modernizacją systemu grzewczego – do kominka dobudowała system DGP, a do wodnej instalacji c.o. dołożyła instalację solarną.

DZIAŁKA – KONIECZNIE BLISKO KOLEI I SZKOŁY

To Piotr nie chciał dłużej mieszkać w bloku. Ostateczną decyzję podjął w 2007 r. i żałuje, że nie zrobił tego nieco wcześniej, bo za działkę zapłaciłby mniej niż 115 000 zł. Pociesza go fakt, że gdyby zwlekał jeszcze kilka miesięcy, jej cena wzrosłaby kilkakrotnie.

 

Najważniejsza rzecz – chciałem, żeby spod samego bloku od razu można było dojechać pociągiem do domu pod miastem – opowiada właściciel. – Podczas wybierania działki, głównie chodziło jeszcze o szkołę i żeby można było szybko się stąd wydostać albo pociągiem, albo samochodem. Od dzieciństwa mam sentyment do okolicy, w której mieszka moja babcia, bo zawsze do niej przyjeżdżaliśmy, dlatego szukaliśmy z żoną ładnego miejsca w tym samym rejonie, tyle że wzdłuż trasy kolejowej.

 

No i trafiliśmy na rozparcelowany sad, który rolnik podzielił na nieduże działki budowlane. Miały dostęp do sieci elektrycznej i wodociągowej, ale było już zaplanowane, że za kilka lat powstanie tu sieć gazowa. Ta informacja bardzo mnie uspokoiła, bo nie musiałem zanadto kombinować ze sposobem ogrzewania domu. Co do okolicy – fajnie, że nie jest zupełnie płaska, tylko pagórkowata, w pejzażu coś się ciekawego dzieje. Wybraliśmy posesję przy wyasfaltowanej drodze, bo to ułatwia komunikację samochodami.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny