Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Bramy garażowe z napędem

Obecnie producenci i ich dystrybutorzy oferują kompleksową usługę, polegającą na fachowym dobraniu wrót i napędu oraz ich zamontowaniu. Kilku naszych Czytelników od lat korzysta z automatycznych bram garażowych, dwie rodziny wymieniały stare bramy na nowe, i specjalnie dla nas ocenili ich parametry funkcjonalne.

Bramy garażowe z napędem
Kompleksowa usługa, dotycząca bramy garażowej, rozpoczyna się od wizji lokalnej w garażu. Specjaliści badają jego parametry, tj. otwór wjazdowy, przestrzeń wewnątrz i na podjeździe, położenie, przebieg instalacji elektrycznej i to, czy jest ogrzewany. Dopiero znając te elementy i uwzględniając wskazania właścicieli domu, dobierają rodzaj i model bramy oraz napęd, a następnie je montują (warto zrobić to od razu, bo późniejsze dołożenie napędu, kosztuje więcej).

 

W najlepszej sytuacją są ci właściciele, którzy dopiero zamierzają projektować dom, lub szukać gotowego projektu. Mogą bowiem najpierw wybrać najpraktyczniejszy według siebie rodzaj bramy garażowej i adekwatnie do niego przygotować wszelkie niezbędne elementy w garażu. W bezpośredni sposób mogą nawet wpłynąć na koszt automatycznych wrót – wyroby o niestandardowych wymiarach są droższe nawet o 20–50% od typowych.

 

We wczesnej fazie projektowania można podjąć inne kluczowe decyzje, dotyczące położenia garażu oraz rozmiaru wjazdu (zaplanować jeden duży albo dwa małe przedzielone słupkiem). Najczęściej buduje się obszerne pomieszczenie do parkowania z dwoma miejscami postojowymi i lokuje pod dachem budynku. W otworze wjazdowym zazwyczaj nie muruje się słupa z uwagi na wygodniejsze manewrowanie samochodami (w obrębie garażu i na podjeździe) i zamyka jedną szeroką bramą. Duże wrota wymagają zastosowania mocnego napędu (ręczna obsługa jest utrudniona).

Lilianna Jampolska
fot. WIŚNIOWSKI

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny