Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Pokrycia i akcesoria dachowe

Ponadczasowa dachówka, lekka blachodachówka, a może łatwy w obróbce i montażu gont? Wybierając pokrycie dachowe trzeba kierować się nie tylko osobistymi preferencjami – ważne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu. Nie można też zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, bez których dach będzie niekompletny.

Pokrycia i akcesoria dachowe
Wybór pokrycia dachowego nie jest sprawą prostą. Materiały te różnią się bowiem nie tylko parametrami użytkowymi, trwałością, łatwością montażu, ale także ceną. To bardzo istotny wyznacznik, ponieważ koszt wykonania dachu stanowi znaczącą pozycję w kosztorysie budowy całego domu. Dodatkowo producenci udzielają różnej gwarancji nawet na podobne pokrycia. A przecież dach wykonuje się przeważnie raz na kilkadziesiąt lat i każdy inwestor chciałby mieć w tym czasie pewność, że na jego głowę nie będzie kapała woda...

 

Jeśli nie ograniczają nas przepisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, do wyboru mamy co najmniej kilka pokryć dachowych. Poniżej prezentujemy charakterystykę najpopularniejszych z nich.

CO NA DACH?

Jednym z najczęściej stosowanych pokryć są dachówki ceramiczne. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej trwałości – mogą służyć nawet ponad 100 lat. Stanowią przy tym niewątpliwą ozdobę domu, ponieważ wyglądają efektownie i naturalnie. Poza tym bardzo dobrze tłumią dźwięki, a dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć także dachy o skomplikowanych kształtach. Ze względu na dużą wagę, wymagają solidnej konstrukcji nośnej.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny