Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Pokrycia i akcesoria dachowe

Ponadczasowa dachówka, lekka blachodachówka, a może łatwy w obróbce i montażu gont? Wybierając pokrycie dachowe trzeba kierować się nie tylko osobistymi preferencjami – ważne jest także dopasowanie materiału do konstrukcji dachu. Nie można też zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, bez których dach będzie niekompletny.

Pokrycia i akcesoria dachowe
Wybór pokrycia dachowego nie jest sprawą prostą. Materiały te różnią się bowiem nie tylko parametrami użytkowymi, trwałością, łatwością montażu, ale także ceną. To bardzo istotny wyznacznik, ponieważ koszt wykonania dachu stanowi znaczącą pozycję w kosztorysie budowy całego domu. Dodatkowo producenci udzielają różnej gwarancji nawet na podobne pokrycia. A przecież dach wykonuje się przeważnie raz na kilkadziesiąt lat i każdy inwestor chciałby mieć w tym czasie pewność, że na jego głowę nie będzie kapała woda...

 

Jeśli nie ograniczają nas przepisy zawarte w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, do wyboru mamy co najmniej kilka pokryć dachowych. Poniżej prezentujemy charakterystykę najpopularniejszych z nich.

CO NA DACH?

Jednym z najczęściej stosowanych pokryć są dachówki ceramiczne. Swoją popularność zawdzięczają wyjątkowej trwałości – mogą służyć nawet ponad 100 lat. Stanowią przy tym niewątpliwą ozdobę domu, ponieważ wyglądają efektownie i naturalnie. Poza tym bardzo dobrze tłumią dźwięki, a dzięki niewielkim rozmiarom, można nimi kryć także dachy o skomplikowanych kształtach. Ze względu na dużą wagę, wymagają solidnej konstrukcji nośnej.

Norbert Skupiński
FOT. WIENERBERGER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny