Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Osłony przeciwsłoneczne

Antidotum na niedogodności związane z przegrzewaniem się pomieszczeń stanowią żaluzje i rolety. Zwykle mocuje się je wewnątrz domu, ale skuteczniejszym rozwiązaniem jest montaż modeli zewnętrznych. Osłonę tarasu zapewniają natomiast różnej wielkości markizy.

Osłony przeciwsłoneczne
Osłony przeciwsłoneczne w upalne dni chronią dom przed przegrzewaniem (tym samym pozwalają oszczędzać energię elektryczną, zużywaną przez klimatyzatory). Opuszczone na noc, zapobiegają wychładzaniu się wnętrz zimą. Warto zainwestować w produkty z napędem elektrycznym – z uwagi na wygodę ich obsługi. Trzeba jednak pamiętać o doprowadzeniu doń zasilania i przewodów sygnałowych (sterujących).

KIEDY I JAK ZAPLANOWAĆ OSŁONY?

Najlepiej pomyśleć o nich już na etapie projektowania domu, ponieważ wiele modeli wymaga wcześniejszego przygotowania otworów okiennych (dotyczy to szczególnie osłon zewnętrznych do okien fasadowych). Często wybiera i kupuje się je wraz z oknami, by jedna ekipa zamontowała wszystko za jednym podejściem. W ten sposób oszczędzamy czas i pieniądze. Wielu producentów okien oferuje także osłony i je montuje. Fachowe przeprowadzenie prac jest bardzo istotne – monterzy często popełniają bowiem błędy, które skutkują m.in. trudnościami w rozkładaniu i składaniu żaluzji, rolet czy markiz.

O CZYM PAMIĘTAĆ, WYBIERAJĄC ŻALUZJE?

WEWNĘTRZNE
Żaluzje stosuje się powszechnie wewnątrz pomieszczeń, zarówno przy oknach fasadowych, jak i dachowych. W przeciwieństwie do rolet, nie przesłaniają całkowicie widoku na otoczenie. Kąt nachylenia lamelek można dowolnie ustawiać, precyzyjnie regulując ilość i kierunek wpadającego światła. Najpopularniejsze są wyroby aluminiowe i drewniane.

Małgorzata Kolmus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny