Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Miks tradycji z nowoczesnością

Dom Doroty i Jana ma tradycyjną bryłę, ale w środku – nowoczesne instalacje i urządzenia, inteligentnie sterowane automatyką, którą samodzielnie zaprojektował właściciel.


Jan od razu optował za zamówieniem u architekta indywidualnego projektu, bo chciał mieć wpływ na każdy element przyszłej rodzinnej siedziby, w tym na jej wygląd, solidną termoizolację, ale przede wszystkim – na zaopatrzenie w nowoczesne instalacje, tj. inteligentną automatykę domową, wentylację mechaniczną z rekuperatorem i GWC, kolektory słoneczne.

KSZTAŁTNA DZIAŁKA, ZAMYKAJĄCA DROGĘ PRYWATNĄ

Poszukiwania parceli zajęły prawie rok, ponieważ musiała mieć dogodny kształt, korzystną lokalizację i cenę.

 

Kiedy znajomi wskazali nam działki w tym miejscu, nie zaniepokoiło mnie, że są puste i nieuzbrojone, w odległości 80 m biegła tylko sieć elektryczna, na dodatek znajdują się przy prywatnej, a nie gminnej, drodze – opowiada Dorota.

 

Podejrzewałam, że sąsiedzi, tak samo jak my, będą dążyć do szybkiego i taniego uzbrojenia swoich wznoszonych domów. I faktycznie, w MPZP nasz teren był już przeznaczony do zbudowania sieci gazowej, jednak wspólnie stoczyliśmy walkę o wodociąg i kanalizację. W okolicy planowano podciśnieniową instalację kanalizacyjną i to był kłopot, bo nie wiedzieliśmy, którędy ostatecznie może przebiegać. Ale jakoś się udało. Na potrzeby budowy domu – musieliśmy wykopać studnię, lecz w momencie przeprowadzki w 2010 r. brakowało nam już tylko kanalizacji. Na szczęście, z szamba korzystaliśmy zaledwie 9 miesięcy, potem dotarła wyczekiwana kanalizacja.

 

Tuż po zakupie ziemi zleciliśmy badanie geologiczne gruntu. Czujnie sprawdziliśmy, czy można zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków, a nie szambo. Wykluczyła to glina w podłożu. Celowo wybraliśmy działkę zamykającą prywatną drogę i nawet dokupiliśmy jeszcze pas ziemi rolnej, położony za nią. Mąż jest ogrodnikiem i skoro zakłada ogrody innym ludziom, chciał też podziałać przy własnym domu. Zagospodarowanie pustej i wietrznej przestrzeni to dla niego chleb powszedni. Bardzo korzystne jest to, że za nami ciągną się tylko grunty rolne, jeszcze przez jakiś czas będą miały taki status, i że jest tu spokojnie i cicho.

 

Działka budowlana w 2006 r. kosztowała 80 000 zł, zaś rolna 40 000 zł. Razem mają wystarczającą powierzchnię – mieszczą podłużny dom i ogród średniej wielkości.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny