Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Naprawa instalacji wod.-kan.

Na kompleksową wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej decydujemy się najczęściej przy okazji poważniejszego remontu domu. W przypadku pojawienia się przecieków bądź niewielkiej rozbudowy, związanej z podłączeniem dodatkowego urządzenia sanitarnego, prace ograniczą się do ingerencji we fragment instalacji.

Naprawa instalacji wod.-kan.
Podejmując się kompleksowej wymiany instalacji wod.-kan., powinniśmy w pierwszej kolejności zaplanować lokalizację umywalki, wanny, sedesu czy zlewozmywaka. Należy również przewidzieć punkt wyprowadzenia wody i odprowadzenia ścieków z pralki i zmywarki. Przy okazji remontu możemy zadbać o poprawę jakości wody. Gdy nie jest wystarczająco dobra, warto rozważyć zamontowanie urządzeń uzdatniających – filtrów, zmiękczacza albo odżelaziacza. Co wpłynie także na zwiększenie trwałości armatury i sprzętu AGD podłączonego do wodociągu.

ROZPLANOWANIE INSTALACJI

Przed rozpoczęciem prac, trzeba wybrać urządzenia sanitarne, baterie, zakupić przewidziane do zamontowania wyposażenie. Unikniemy dzięki temu późniejszych przeróbek instalacji. Po wstępnym rozmieszczeniu wyposażenia sprawdźmy, jaką drogą można poprowadzić instalacje od stałych punktów zasilania w wodę i odprowadzenia ścieków. Jako punkt odniesienia przyjmujemy z reguły pion kanalizacyjny, gdyż zmiana jego położenia – zwłaszcza w domach niepodpiwniczonych – może być niemożliwa. Pion wyprowadzony ponad dach służy też odpowietrzaniu instalacji i jego przestawienie wymagałoby przeróbek w pokryciu dachowym. Koniecznie musimy sprawdzić, czy projektowane rozmieszczenie przyborów pozwoli na uzyskanie wymaganego nachylenia rur w kierunku pionu (około 2%) i czy odprowadzenia nie będą zbyt długie (ponad 3 m).

 

Jeśli nie da się spełnić tych wymagań, alternatywnym rozwiązaniem może być zamontowanie kompaktowego urządzenia przetłaczającego ścieki. W instalacji wodociągowej rury możemy prowadzić dowolną, ale jak najkrótszą drogą, bez zbędnych załamań. Dobrze, żeby miały stały spadek, umożliwiający w razie potrzeby opróżnienie z wody (szczególnie w domach letniskowych, pozbawionych zimą ogrzewania).

Cezary Jankowski
fot. PIPELIFE

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny