Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Remont konstrukcji podłogi

Kapitalny remont podłóg jest uciążliwy – wymaga opróżnienia pomieszczeń i wyłącza je z użytkowania na dłuższy czas. Sposób jego prowadzenia zależy od konstrukcji podłogi i warstw podkładowych, a także od planowanych modyfikacji oraz rodzaju układanej posadzki.

Remont konstrukcji podłogi

Decydując się na remont, musimy ocenić stan posadzki i głębszych warstw podłogi. Istotne jest, czy prace będą dotyczyć jednego, dwóch pomieszczeń czy całej kondygnacji. Powinniśmy bowiem zachować wszędzie taki sam poziom (ewentualne progi nie powinny być wyższe niż 2 cm).

 

Grubość pokryć podłogowych, łącznie z warstwą mocującą, waha się od 3 mm (wykładzina) do 25 mm (parkiet). Trzeba wziąć pod uwagę także konieczność wyrównania podłoża. Jeśli zdecydujemy się na ocieplenie lub wyciszenie podłogi, to grubość nowych warstw będzie znacznie większa. Skuteczne wyciszenie wymaga co najmniej 7–8 cm, a ocieplenie podłogi na gruncie to dodatkowe 15–20 cm.

 

W domach stawianych kilkadziesiąt lat temu, posadzki i warstwy podkładowe wykonywano inaczej niż obecnie. Wierzchnią warstwę tworzyły najczęściej deski, przybijane do legarów, albo parkiet z deszczułek, przyklejany lepikiem bądź przybijany do deskowania. Z czasem legary zastąpił betonowy jastrych, na którym można ułożyć dowolną posadzkę.

 

O złym stanie drewnianych podkładów świadczą: uginanie się podłogi, skrzypienie podczas chodzenia, wyraźnie widoczne nierówności. W razie pojawienia się tych objawów, trzeba pomyśleć o remoncie. Na ogół musimy jednak utrzymać poziom posadzki starej podłogi. Niewielkie odchylenia (w granicach 2 cm) są dopuszczalne – gdy posadzka wypadnie nieco wyżej, możemy podciąć drzwi, gdy będzie obniżona – wstawimy próg. Po usunięciu legarów mamy do dyspozycji dodatkowe 7–10 cm i w tej przestrzeni bez problemu zmieścimy nowe warstwy wyrównujące czy izolację akustyczną. Jeśli posadzka została ułożona bezpośrednio na betonowym podkładzie, to możliwe będzie jedynie wyrównanie go wylewką cienkowarstwową.

Cezary Jankowski
FOT. PFLEIDERER

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny