Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 6/2016
Narzędzia ogrodowe Czytelników

Kupując wysokiej jakości, nowoczesne narzędzia i urządzenia ogrodnicze można znacznie ułatwić sobie pielęgnację własnych ogrodów oraz zaoszczędzić siły i cenny czas. Nasi Czytelnicy wytypowali swoich faworytów.

Narzędzia ogrodowe Czytelników
Nie każdego właściciela ogrodu stać na wielofunkcyjnego robota ogrodowego z silnikiem spalinowym i kilkunastoma przystawkami. Większość pojedynczo kompletuje narzędzia oraz urządzenia ułatwiające pielęgnację roślin, trawnika, tarasu i utwardzonych nawierzchni wokół domu. Ponieważ różne ogrody potrzebują różnego osprzętu, nie należy się zrażać, jeśli zgromadzenie optymalnego zestawu potrwa jakiś czas. Podstawowa trudność polega na tym, że przydatność konkretnego narzędzia można w pełni ocenić dopiero w praktyce.

DO KOSZENIA

Niewiele ogrodów nie ma chociażby skrawka trawnika, a skoro już jest, należy go systematycznie kosić. Obliczono, że w ciągu sezonu wykonuje się 20–25 koszeń, co należy jeszcze pomnożyć przez wielkość murawy (kosząc powierzchnię 1000 m2, pokonuje się jednorazowo 3 kilometry). Z tego względu dla wielu właścicieli ogrodów najważniejszym narzędziem jest odpowiednia kosiarka i ewentualnie kosa albo podkaszarka.

 

Kosiarki i minitraktorki. Jeśli wybierze się bezprzewodową kosiarkę automatyczną, zasilaną bateriami słonecznymi lub akumulatorem, koszenie trawy odbędzie się bez udziału człowieka. Takie maszyny precyzyjnie tną trawę w wyznaczonym obrębie (na krawędzi trawnika najczęściej trzeba zakopać niskonapięciowy przewód elektryczny). Elektryczne kosiarki poduszkowe przeznacza się na teren pofałdowany bądź o dużym nachyleniu (do 60o), albowiem manewrowanie maszyną ułatwia brak kontaktu z podłożem – wytwarzany przez turbinę silny strumień powietrza unosi ją kilka milimetrów ponad powierzchnią trawnika. Minitraktorki z napędem spalinowym szybko i łatwo skoszą wielki trawnik, na dodatek po wyposażeniu w przystawki, tj. wertykulator czy pług, ściągną z trawnika filc, a w zimie odśnieżą podjazd do garażu. Ich zalety to silnik o dużej mocy, pole koszenia 85–130 cm, komfort pracy. Wadą jest wysoka cena.

Lilianna Jampolska
fot. MAKITA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny