Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Ogród z toskańskim klimatem

W ogrodzie Roberta widać jego upodobanie do pejzażu Toskanii i Prowansji. Szpaler kolumnowych jałowców imituje toskańskie aleje ze strzelistych cyprysów, a łany fioletowej lawendy od razu przywodzą na myśl jej prowansalskie uprawy.

Ogród z toskańskim klimatem
Najwspanialsze urlopy Robert spędził z żoną w Toskanii. Tamtejsze krajobrazy i przydomowe ogrody para bezapelacyjnie uznaje za najpiękniejsze, zachwycając się zwłaszcza alejami strzelistych cyprysów. Podobają się jej również prowansalskie pejzaże, ze względu na niepowtarzalne kolory pól lawendowych i nastrój. Żeby zatrzymać w pamięci na dłużej wspomnienia z podróży, Robert postanowił stworzyć przy nowo wybudowanym domu przestrzeń, nawiązującą pewnymi elementami do tamtych plenerów.

 

Oczywiście, wziął poprawkę na to, że w polskim klimacie trudno jest całkowicie odzwierciedlić toskańską czy prowansalską scenerię, ale słusznie liczył, że dobry architekt krajobrazu znajdzie sposoby do wykreowania podobnej. Oczekiwany toskańsko-prowansalski nastrój odczuł przy swoim domu szybko, już w drugim roku po założeniu ogrodu, kiedy taras i ścieżki oblało morze niebieskiej i fioletowej lawendy, kocimiętki i szałwii.

Perfekcyjnie wykończona architektura ogrodowa

Stylistyczne smaczki to elementy małej architektury – nawierzchnie utwardzone, murki oporowe, tarasy, pergola pod winorośl i altana w głębi terenu. Robert projektował je, wspólnie z architektką krajobrazu, z aptekarską precyzją. Kładł nacisk na ich fachowe wykonanie i wykończenie, wiedząc, że będą w przyszłości dyskretnie podkreślać obrany styl ogrodu. Liczyły się dla niego szczegóły estetyczne i funkcjonalne, na które poświęcał i czas, i środki finansowe.

 

Murki oporowe, okryte takim samym kamieniem elewacyjnym jak ściany domu, powstały w celu zróżnicowania powierzchni na zupełnie płaskiej działce. Murek, ciągnący się wzdłuż podmurówki domu (w sąsiedztwie tarasu), uformowano w podłużną donicę. Wymurowano go z bloczków betonowych, do wysokości posadzki w salonie. Wnętrze donicy zaizolowano płynną smołą, wyłożono folią kubełkową i wypełniono urodzajną ziemią. Projektantka umieściła w niej wytrzymałe rośliny – sprawiając, że niemal wkraczają do salonu (są doskonale widoczne przez duże narożne przeszklenia przy tarasie). Inny murek oporowy i podniesiona rabata maskują natomiast nieestetyczne elementy przydomowej oczyszczalni ścieków.

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny