Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Remont tarasu i zadaszenia

Taras, szczególnie niezadaszony, cały czas wystawiony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często podczas eksploatacji ujawniają się też błędy popełnione na etapie budowy. Nic więc dziwnego, że wiele tarasów, nawet po krótkim okresie użytkowania, wymaga remontu. Wyeliminowanie usterek warto połączyć z zadaszeniem tego elementu domu, co pozwoli korzystać z niego również w niepogodę.

Remont tarasu i zadaszenia
Przecieki, odpadające płytki, pęknięcia i kruszenie nawierzchni to najczęstsze usterki, pojawiające się – prędzej czy później – niemal na każdym tarasie. Ich przyczyną – poza błędami wykonawczymi i obciążeniem – jest deszcz, śnieg, wiatr oraz bardzo niska i wysoka temperatura.

 

Uszkodzeń tych nie należy bagatelizować, ponieważ nie tylko obniżają estetykę budynku, ale mogą też prowadzić do poważniejszych awarii, także wewnątrz domu. Zakres remontu tarasu może być bardzo szeroki. Jeżeli powierzchniowe usterki są niewielkie, wystarczy renowacja samej nawierzchni. W przypadku zniszczenia całej konstrukcji, konieczne może być rozebranie tarasu i wzniesienie go od nowa. Tak poważną modernizację warto połączyć z zadaszeniem tarasu, co znacznie poprawi jego funkcjonalność.

Remont nawierzchni

Remont nawierzchni tarasu różni się w zależności od jego konstrukcji. Omówimy tu sposoby naprawy tarasu wykonanego na betonowej płycie, zlokalizowanego nad pomieszczeniem oraz wzniesionego bezpośrednio na gruncie.

 

Taras na betonowej płycie
W tym wariancie może ulec uszkodzeniu zarówno posadzka, jak i płyta nośna. W przypadku uszkodzeń nawierzchni, właściciele tarasów często odwlekają remont, uważając że zniszczenia stanowią wyłącznie problem estetyczny. Tymczasem nawet przez niewielkie pęknięcia może wnikać woda, niszcząc kolejne warstwy. Dlatego stan posadzki należy regularnie kontrolować, a w razie potrzeby szybko ją naprawić, aby zapobiec poważniejszym zniszczeniom.

Norbert Skupiński
fot. Libet

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny