Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Oświetlenie zewnętrzne domu

Oświetlenie domu i jego otoczenia, oprócz funkcji praktycznej, pełni dziś rolę dekoracyjną – podkreśla walory estetyczne ogrodu, architektury budynku. Wśród lamp, najchętniej wybierane są obecnie te o prostej formie – choć charakter opraw trzeba zawsze dopasowywać do stylu ogrodu i domu. Popularne staje się też automatyczne sterowanie oświetleniem.

Oświetlenie zewnętrzne domu

Światło potrzebne od zaraz

Światło wokół domu sprawia, że czujemy się bezpiecznie. Oświetlona furtka, wjazd na posesję, brama garażowa i wejście do domu działają zachęcająco na przybywających gości, natomiast odstraszająco – na intruzów. Taras i altana w blasku świateł może służyć domownikom także po zapadnięciu zmroku. Ze względów bezpieczeństwa bardzo ważne jest też oświetlenie miejsc, gdzie występują nierówności albo teren jest pochyły, schodów, wąskich przejść, zakamarków oraz brzegów zbiorników wodnych.

 

Dzięki oświetleniu furtki i wejścia do domu – nie trzeba szukać po omacku klamki, przycisku dzwonka czy kluczy. Jeżeli nad furtką znajduje się daszek, można oświetlić ją od góry. Przy wejściu do domu (a także na tarasie) najczęściej montuje się lampę w podsufitce bądź w daszku. Dla poczucia bezpieczeństwa, warto przynajmniej przy wejściu na posesję zainstalować lampę z czujnikiem ruchu.

 

Wysokie schody wejściowe wymagają osobnego oświetlenia – np. w stopniach albo wzdłuż biegu schodów – w ścianie domu. W przypadku niskich schodów, wystarczy lampa przy drzwiach.

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Lange Łukaszuk

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny