Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego

Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.

 Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego

Dlaczego chcemy budować energooszczędnie?

Zdecydowana większość Polaków postrzega energooszczędne budowanie przede wszystkim jako sposób na obniżenie rachunków za eksploatację domu. I słusznie. W końcu nie budujemy domów pokazowych, ale takie, w których będziemy przez lata mieszkać i płacić za ich utrzymanie.

 

Z badania przeprowadzonego na zlecenie Stowarzyszenia „Białe murowanie” wśród osób, które wybudowały już dom, są w trakcie jego budowy lub planują to zrobić, wynika, że prawie 90% pytanych uważa energooszczędność materiałów użytych do budowy ścian za istotną, właśnie ze względu na przyszłe rachunki za ciepło. Jednak to zainteresowanie energooszczędnością jest raczej płytkie. Ponad połowa respondentów nie jest w stanie powiedzieć, jaki współczynnik przenikania ciepła U mają (lub będą mieć) ich domy. Uznają, że to sprawa projektanta.

 

Krótko mówiąc, niemal wszyscy jesteśmy zgodni, że energochłonność budynków jest ważna, lecz z konkretną wiedzą na ten temat jest znacznie gorzej. A bez wiedzy – trudno podejmować racjonalne decyzje i zbudować dom, który nie tylko będzie tani w utrzymaniu, ale i niezbyt drogi w budowie. W końcu raczej nie chodzi o to, żeby wydając 100 zł, zaoszczędzić 5 zł rocznie na kosztach eksploatacji. A warto zauważyć, że to właśnie oznacza prosty okres zwrotu wynoszący 20 lat.

Jarosław Antkiewicz
fot. otwierająca: Ceresit

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny