Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Rekuperatory

W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, instalacja z odzyskiem ciepła dopiero zdobywa zwolenników. Ich liczba jednak szybko rośnie, ponieważ coraz bardziej upowszechnia się budownictwo energooszczędne, a trudno wyobrazić sobie naprawdę energooszczędny dom pozbawiony rekuperatora. Co prawda zakup takiego urządzenia jest dosyć kosztowną inwestycją, ale może przynieść spore oszczędności. Pod warunkiem, że dokonamy wyboru odpowiedniego sprzętu, a cała nasza instalacja zostanie dobrze zaprojektowana.


Rekuperatorem nazywamy centralę wentylacyjną, stosowaną w instalacjach mechanicznej wentylacji nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła. W skład centrali wchodzą następujące elementy:

  • wymiennik ciepła (czyli właściwy rekuperator) – to nim powietrze dostarczane do domu ogrzewa się od usuwanego;
  • wentylatory (nawiewny i wywiewny) – wymuszają przepływ powietrza przez wymiennik oraz w całej instalacji;
  • filtry oczyszczające powietrze;
  • sterownik – dzięki niemu możemy regulować intensywność wymiany powietrza;
  • obudowa mieszcząca wszystkie podzespoły, zapewniająca izolację cieplną i tłumiąca hałas towarzyszący pracy wentylatorów.

Centrala może być dodatkowo wyposażona w różne urządzenia zwiększające jej możliwości i wpływające na komfort obsługi. Przykładowo nagrzewnica wstępna służy do odszraniania wymiennika w niskiej temperaturze. Jako zabezpieczenie przed zamarzaniem może służyć także gruntowy wymiennik ciepła (GWC). Z kolei nagrzewnica komfortu podgrzewa powietrze trafiające do pomieszczeń. Wiosną i jesienią jej działanie może wystarczyć do dogrzania pomieszczeń, a w domach pasywnych całkowicie zastąpić odrębną instalację grzewczą.

 

Bypass (automatyczny lub ręczny) pozwala na ominięcie wymiennika przez strugi powietrza. Gdy temperatura w domu i na zewnątrz jest zbliżona, obniża to zużycie prądu przez wentylatory, ponieważ opory przepływu są mniejsze. Niektóre centrale wyposażone są również w nowoczesny sterownik, np. współpracujący z czujnikami stężenia tlenku węgla, wilgotności itp.

Norbert Skupiński
fot. Sig (Brink)

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny