Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Remont konstrukcji dachu

Naprawa konstrukcji lub poszczególnych warstw dachu to poważne przedsięwzięcie. Wymaga fachowej wiedzy, sporych nakładów pracy i często wiąże się z dużymi wydatkami. Ale prawidłowo przeprowadzony remont będzie gwarancją, że dach dobrze posłuży nam przez kolejne kilkadziesiąt lat.

Remont konstrukcji dachu
Więźba dachowa to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych domu. Stanowi podporę dla pozostałych warstw, które izolują wnętrze i chronią budynek przed warunkami atmosferycznymi. Ze względu na rolę, jaką pełni cały dach, nie można więc bagatelizować żadnych niepokojących oznak – śladów korozji biologicznej na konstrukcji, ugięć krokwi czy przecieków. Im szybciej przystąpimy do prac remontowych, tym bardziej zminimalizujemy szkody.

 

Zakres prac modernizacyjnych może być bardzo szeroki – od drobnych napraw, aż po konieczność wymiany całej więźby dachowej. Wszystko zależy od rodzaju uszkodzeń.

Zmiany w więźbie dachowej

W większości domów jednorodzinnych więźba dachowa wykonana jest z drewna. Materiał ten jest podatny na uszkodzenie przez grzyby i owady, a niszczeniu najbardziej sprzyja utrzymująca się długo wilgotność. Jeżeli na konstrukcji dachu zauważymy kolonie grzybów lub ślady żerowania owadów, powinniśmy się zwrócić do mykologa budownictwa (specjalisty od grzybów domowych), aby ustalić niezbędny zakres prac naprawczych. Ekspert może zalecić zaaplikowanie odpowiednich środków chemicznych lub podgrzanie poddasza do przynajmniej 50°C – w takiej temperaturze giną larwy owadów. Innym sposobem jest ociosanie i wzmocnienie zaatakowanych elementów. W skrajnych przypadkach konieczna może być nawet wymiana całej więźby dachowej.

Norbert Skupiński
fot. otwierająca: Makita

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny