Kominy

Kominy

Najpopularniejsze materiały, z jakich wznosi się kominy, to ceramika i stal. Wyroby ceramiczne przeważnie stosuje się w nowo budowanych domach, bo właściwie dobrane niemal nie wchodzą w reakcje chemiczne ze spalinami, zapewniając kominowi trwałość na kilkadziesiąt lat. Natomiast lekkie kominy ze stali chętnie wykorzystuje się podczas modernizowania kominów, na przykład wskutek zmiany paliwa lub kotła grzewczego. Jakie zbudowali u siebie właściciele domów, z którymi rozmawialiśmy, i jak im służą na co dzień? Oto, co nam opowiedzieli.

Kominy
Rodzaj komina i przekrój jego przewodów dopasowuje się do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych (kotła, kominka) oraz paliwa, używanego do ogrzania domu i przygotowania c.w.u. Fundamentalne decyzje, dotyczące doboru komina, zwykle podejmuje się w fazie projektowania budynku, ale dopiero po określeniu elementów systemu grzewczego i wentylacyjnego. Dlaczego? Ponieważ architekt, znając dokładnie plany właścicieli odnośnie systemu grzewczego i wentylacyjnego, zaplanuje odpowiednią liczbę kominów, a w nich właściwe rodzaje przewodów.

 

Znając położenie poszczególnych kanałów kominowych, można później prawidłowo zaprojektować wlot do nich, wygodnie zlokalizować wyczystkę, zapewnić doprowadzenie świeżego powietrza potrzebnego do spalania, ewentualnie wykonać odprowadzenie kondensatu. Architekt na ogół sugeruje również w projekcie sposób budowy kominów – najczęściej z systemowych elementów prefabrykowanych, wiedząc, że kominy murowane tradycyjnym sposobem muszą być wznoszone umiejętnie i szczególnie starannie.

 

Oczywiście, przeprowadzenie modernizacji istniejącego tradycyjnego komina też jest możliwe. Producenci systemów kominowych przygotowali do tego celu prefabrykowane wkłady wraz z akcesoriami. Stalowe lub ceramiczne, sztywne lub elastyczne, zgodnie z nazwą, wkłada się do starego komina (pod warunkiem, że ma kanał o pasujących rozmiarach), traktując ten ostatni jako zewnętrzną osłonę nowego systemu kominowego. Dzięki wkładom – przewód kominowy można przystosować do kondensacyjnego kotła gazowego, albo nowoczesnego kotła na paliwa stałe.

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Jawar

Pozostałe artykuły z tego numeru
OZE - odnawialne źródła energii - Ogniwa fotowoltaiczne
Temat fotoogniw produkujących energię elektryczną stał się obecnie wyjątkowo gorący. Perspektywa produkcji prądu i konieczności jego odkupienia przez zakład energetyczny wydaje się bardzo kusząca dla wielu właścicieli domów. Czy jednak jest to inwestycja opłacalna dla każdego i jakie warunki należy spełnić, by takowa była?
OZE - odnawialne źródła energii - Ogniwa fotowoltaiczne
Ogród z toskańskim klimatem
W ogrodzie Roberta widać jego upodobanie do pejzażu Toskanii i Prowansji. Szpaler kolumnowych jałowców imituje toskańskie aleje ze strzelistych cyprysów, a łany fioletowej lawendy od razu przywodzą na myśl jej prowansalskie uprawy.
Ogród z toskańskim klimatem
Oświetlenie zewnętrzne domu
Oświetlenie domu i jego otoczenia, oprócz funkcji praktycznej, pełni dziś rolę dekoracyjną – podkreśla walory estetyczne ogrodu, architektury budynku. Wśród lamp, najchętniej wybierane są obecnie te o prostej formie – choć charakter opraw trzeba zawsze dopasowywać do stylu ogrodu i domu. Popularne staje się też automatyczne sterowanie oświetleniem.
Oświetlenie zewnętrzne domu
Rekuperatory
W przeciwieństwie do tradycyjnej wentylacji, instalacja z odzyskiem ciepła dopiero zdobywa zwolenników. Ich liczba jednak szybko rośnie, ponieważ coraz bardziej upowszechnia się budownictwo energooszczędne, a trudno wyobrazić sobie naprawdę energooszczędny dom pozbawiony rekuperatora. Co prawda zakup takiego urządzenia jest dosyć kosztowną inwestycją, ale może przynieść spore oszczędności. Pod warunkiem, że dokonamy wyboru odpowiedniego sprzętu, a cała nasza instalacja zostanie dobrze zaprojektowana.
Rekuperatory
Domofony, alarmy, instalacje inteligentne
Dawniej przy furtce był co najwyżej dzwonek, zaś instalacje alarmowe oraz kamery kojarzono tylko z luksusowymi rezydencjami. Dzisiaj domofony stały się już standardem, a brak alarmu i monitoringu budzi zdziwienie. A może warto pójść jeszcze krok dalej i pomyśleć o tzw. inteligentnym budynku?
Domofony, alarmy, instalacje inteligentne
Kominki, piece wolno stojące i biokominki
Kominek, i palący się w nim ogień, to element dekoracyjny prawie każdego salonu. Jeśli jest to model bio, nie wymaga podłączenia do komina, może być więc zamontowany w każdym pomieszczeniu. Tradycyjny, opalany drewnem, jest bardziej wymagający pod względem instalacyjnym, ale wyposażony w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza – może stanowić wyjątkowo wydajne źródło ciepła. Na jaki kominek się zdecydować?
Kominki, piece wolno stojące i biokominki
Bramy garażowe
Najważniejszą cechą, na którą należy zwrócić uwagę wybierając bramę garażową, jest sposób jej otwierania. Inne istotne właściwości to metoda sterowania, termoizolacyjność oraz rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa.
Bramy garażowe
Okna i parapety
Okna, które możemy kupić dziś, znacznie odbiegają od tych sprzed 15–20 lat. Mają nowoczesne wzornictwo i dobre parametry techniczne. To, co odróżnia wyroby z PVC od drewnianych, to cena, wygląd oraz właściwości użytkowe. Podobnie jest z parapetami – nie wszystkie są tak samo trwałe i estetyczne.
Okna i parapety
Dobudowa wiaty garażowej
Wiata garażowa nie zastąpi, co prawda, ogrzewanego garażu, ale dostatecznie ochroni samochód przed promieniami słońca, śniegiem oraz zamarzającą na szybach mżawką. Możemy ją postawić jako wolno stającą, z dala od domu, lub też przylegającą do jednej ze ścian budynku. Całkowicie otwartą lub "zabudowaną" ażurową ścianką, która będzie oparciem dla roślin pnących, pełniących funkcję dodatkowej ochrony przed warunkami atmosferycznymi.
Dobudowa wiaty garażowej
Dobudowa wiatrołapu
Dobudowa wiatrołapu nie musi być przedsięwzięciem bardzo kłopotliwym. W najprostszym wariancie, wystarczy przegrodzić fragment holu lekką ścianą i wstawić w nią drzwi wewnętrzne. Ale już zabudowa podcienia czy wzniesienie wiatrołapu w formie przybudówki oznacza poważną zmianę i wiąże się z dużym nakładem pracy i kosztów.
Dobudowa wiatrołapu
Remont tarasu i zadaszenia
Taras, szczególnie niezadaszony, cały czas wystawiony jest na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Często podczas eksploatacji ujawniają się też błędy popełnione na etapie budowy. Nic więc dziwnego, że wiele tarasów, nawet po krótkim okresie użytkowania, wymaga remontu. Wyeliminowanie usterek warto połączyć z zadaszeniem tego elementu domu, co pozwoli korzystać z niego również w niepogodę.
Remont tarasu i zadaszenia
Remont konstrukcji dachu
Naprawa konstrukcji lub poszczególnych warstw dachu to poważne przedsięwzięcie. Wymaga fachowej wiedzy, sporych nakładów pracy i często wiąże się z dużymi wydatkami. Ale prawidłowo przeprowadzony remont będzie gwarancją, że dach dobrze posłuży nam przez kolejne kilkadziesiąt lat.
Remont konstrukcji dachu
Odkurzacz centralny
Każdy dom wymaga odkurzania. Może do tego posłużyć tradycyjny odkurzacz – który przenosimy z pokoju do pokoju, lub odkurzacz centralny – z jednostką centralną zamontowaną np. w garażu i systemem rur rozprowadzonych po budynku. W tym drugim przypadku, nosimy jedynie kilkumetrowy wąż ssący. Co zasadniczo różni te systemy? Co zyskujemy i co tracimy wybierając jeden z nich?
Odkurzacz centralny
5 sposobów na... ogrodzenie
Naturalnym elementem wyznaczającym granice działki, ale też zapewniającym intymność i chroniącym przed niepożądanymi gośćmi jest ogrodzenie. Powinno ono nie tylko komponować się z charakterem posesji, ale także być solidne i estetyczne. Przedstawiamy pięć pomysłów na ogrodzenie, z których każde utrzymane jest w innym stylu.
5 sposobów na... ogrodzenie
Fizyka dachu
Dla większości budujących swój pierwszy dom dach to głównie jego pokrycie i mniej lub bardziej wyszukany kształt. Jednak w rzeczywistości to dość skomplikowana, wielowarstwowa konstrukcja, dla której największym wrogiem jest wilgoć. A ta ma dwa źródła – deszcz i parę wodną przenikającą z poddasza.
Fizyka dachu
Grzejniki i podłogówka
Zwykle w nowych domach łączy się co najmniej dwa rodzaje ogrzewania, w zależności od sposobu korzystania z danego pomieszczenia, wykończenia posadzki czy wymagań dotyczących temperatury. W sypialniach przeważnie montuje się grzejniki ścienne, w salonie, kuchni, wiatrołapie czy innych pomieszczeniach dziennych – grzejniki podłogowe lub kanałowe. Jakie wybrać i w jaki sposób podłączyć je do instalacji, by zapewniały odpowiedni komfort cieplny?
Grzejniki i podłogówka
Kotły i podgrzewacze
Sposób ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody jest sprawą kluczową głównie ze względu na komfort mieszkania w cieple oraz korzystania z bieżącej wody. Nie bez znaczenia są również późniejsze rachunki za zużycie energii, potrzebnej do wyprodukowania tego ciepła. Dlatego zakup odpowiednich urządzeń należy dobrze przemyśleć i koniecznie skonsultować z instalatorem, który weźmie na siebie odpowiedzialność za sprawne funkcjonowanie całej instalacji grzewczej.
Kotły i podgrzewacze
Instalacja elektryczna od podstaw
Instalacja elektryczna obejmuje cały dom i jest jego ważną, a niekiedy i bardzo skomplikowaną częścią. Szczegółowe rozwiązania techniczne, np. odpowiednie zabezpieczenia, to rzecz dla fachowca, a nie dla przeciętnego inwestora. Jednak to właśnie inwestor powinien jak najwcześniej zdecydować, jakie urządzenia elektryczne chce mieć w domu. A do tego niezbędne jest pewne rozeznanie w temacie.
Instalacja elektryczna od podstaw
Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego
Od numeru BD 1-2/2015 zaczęliśmy nowy cykl poradnikowy poświęcony energooszczędnemu budowaniu. Artykuły w formie odpowiedzi na pytania, najczęściej zadawane przez naszych Czytelników, dotyczą zagadnień związanych z budową domów oszczędnych, czyli tanich w eksploatacji, wygodnych i przyjaznych środowisku naturalnemu. Każdy numer wyjaśnia najważniejsze zasady energooszczędnego budowania i rozwiewa wszelkie wątpliwości.
Koszty inwestycyjne i eksploatacyjne domu energooszczędnego
Co to jest opłata adiacencka?
Coraz większa liczba właścicieli nieruchomości skarży się na konieczność uiszczania opłaty adiacenckiej, ustalonej przez gminę oraz sankcje w przypadku jej niezapłacenia. Oznaczają one bowiem ryzyko egzekucji administracyjnej, polegającej, np. na zajęciu wynagrodzenia za pracę. Co to jest opłata adiacencka, kogo dotyczy i jak się przed nią bronić?
Co to jest opłata adiacencka?
Termomodernizacja
Ciepłochronność budynków wzniesionych przed dwudziestu, trzydziestu i więcej laty, zazwyczaj znacząco odbiega od obecnych i planowanych na najbliższe lata wymogów. Głównie z tego powodu ich właściciele przeprowadzają termomodernizację ścian, dachu, okien, która szybko przekłada się na cieplejsze pomieszczenia i niższe koszty ogrzewania. Przy okazji tego typu prac, poprawiają wygląd budynku. Niektórzy łączą termomodernizację z rozbudową istniejącego domu. Tak zrobiło dwoje naszych Rozmówców, pozostali ocieplili "tylko" ściany zewnętrzne lub dach. Oto ich doświadczenia.
Termomodernizacja
Dodatkowe rozwiązania przy systemie rynnowym
Aby system rynnowy działał sprawnie, a zbierana przezeń woda trafiała w przewidziane miejsce, potrzebne są zazwyczaj dodatkowe akcesoria i instalacje. Warto rozważyć ich montaż i odpowiednio wcześnie je zaplanować – niektóre z rozwiązań wymagają bowiem uwzględnienia w projekcie domu.
Dodatkowe rozwiązania przy systemie rynnowym
Z dwoma wykuszami i gankiem
Magda i Paweł celowo wybrali projekt domu z dekoracyjnym gankiem i tarasem oraz z dwoma wykuszami i balkonami, ponieważ dzięki nim bryła, przykryta prostym dwuspadowym dachem, wygląda bardziej efektownie.
Z dwoma wykuszami i gankiem
Z dwoma wykuszami i gankiem
Magda i Paweł celowo wybrali projekt domu z dekoracyjnym gankiem i tarasem oraz z dwoma wykuszami i balkonami, ponieważ dzięki nim bryła, przykryta prostym dwuspadowym dachem, wygląda bardziej efektownie.
Z dwoma wykuszami i gankiem
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz