Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015

Kominy

Najpopularniejsze materiały, z jakich wznosi się kominy, to ceramika i stal. Wyroby ceramiczne przeważnie stosuje się w nowo budowanych domach, bo właściwie dobrane niemal nie wchodzą w reakcje chemiczne ze spalinami, zapewniając kominowi trwałość na kilkadziesiąt lat. Natomiast lekkie kominy ze stali chętnie wykorzystuje się podczas modernizowania kominów, na przykład wskutek zmiany paliwa lub kotła grzewczego. Jakie zbudowali u siebie właściciele domów, z którymi rozmawialiśmy, i jak im służą na co dzień? Oto, co nam opowiedzieli.

Kominy
Rodzaj komina i przekrój jego przewodów dopasowuje się do rodzaju i mocy urządzeń grzewczych (kotła, kominka) oraz paliwa, używanego do ogrzania domu i przygotowania c.w.u. Fundamentalne decyzje, dotyczące doboru komina, zwykle podejmuje się w fazie projektowania budynku, ale dopiero po określeniu elementów systemu grzewczego i wentylacyjnego. Dlaczego? Ponieważ architekt, znając dokładnie plany właścicieli odnośnie systemu grzewczego i wentylacyjnego, zaplanuje odpowiednią liczbę kominów, a w nich właściwe rodzaje przewodów.

 

Znając położenie poszczególnych kanałów kominowych, można później prawidłowo zaprojektować wlot do nich, wygodnie zlokalizować wyczystkę, zapewnić doprowadzenie świeżego powietrza potrzebnego do spalania, ewentualnie wykonać odprowadzenie kondensatu. Architekt na ogół sugeruje również w projekcie sposób budowy kominów – najczęściej z systemowych elementów prefabrykowanych, wiedząc, że kominy murowane tradycyjnym sposobem muszą być wznoszone umiejętnie i szczególnie starannie.

 

Oczywiście, przeprowadzenie modernizacji istniejącego tradycyjnego komina też jest możliwe. Producenci systemów kominowych przygotowali do tego celu prefabrykowane wkłady wraz z akcesoriami. Stalowe lub ceramiczne, sztywne lub elastyczne, zgodnie z nazwą, wkłada się do starego komina (pod warunkiem, że ma kanał o pasujących rozmiarach), traktując ten ostatni jako zewnętrzną osłonę nowego systemu kominowego. Dzięki wkładom – przewód kominowy można przystosować do kondensacyjnego kotła gazowego, albo nowoczesnego kotła na paliwa stałe.

Lilianna Jampolska
fot. otwierająca: Jawar

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!