Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2015
Kominki, piece wolno stojące i biokominki

Kominek, i palący się w nim ogień, to element dekoracyjny prawie każdego salonu. Jeśli jest to model bio, nie wymaga podłączenia do komina, może być więc zamontowany w każdym pomieszczeniu. Tradycyjny, opalany drewnem, jest bardziej wymagający pod względem instalacyjnym, ale wyposażony w płaszcz wodny lub system dystrybucji gorącego powietrza – może stanowić wyjątkowo wydajne źródło ciepła. Na jaki kominek się zdecydować?

Kominki, piece wolno stojące i biokominki
Kominek przeznaczany jest do ogrzewania tylko okazjonalnie lub funkcjonuje jako ważne – lecz nie jedyne – źródło ciepła. Urządzenie o odpowiednio dużej mocy może ogrzać kilka pomieszczeń, a nawet cały dom.

 

Nowoczesne kominki wyposaża się we wkłady kominkowe. Wytwarza się je ze stali lub z żeliwa. Do produkcji wkładów z płaszczem wodnym z reguły wykorzystuje się płyty stalowe (można je dość łatwo kształtować i spawać). Wkłady stalowe są lżejsze od żeliwnych i zwykle droższe, żeliwne natomiast są odporniejsze na korozję, zatem trwalsze. Choć dobór wkładu wydaje się sprawą prostą, w praktyce takową nie jest. Bo w tym przypadku nie liczą się tylko względy estetyczne, którymi kieruje się większość inwestorów – ale i użytkowe. Ich wpływ wiąże się z funkcją, jaką kominek będzie pełnił, dlatego przed wyborem powinniśmy przede wszystkim zdecydować, jak często z kominka będziemy korzystać i w jakim stopniu zależy nam na spożytkowaniu wyprodukowanego przez niego ciepła.

 

Jeżeli w kominku będziemy palić sporadycznie, głównie dla przyjemności patrzenia w ogień albo ogrzania salonu w chłodny dzień, gdy instalacja c.o. jeszcze nie pracuje, wybór nie będzie trudny. Jeśli palić w kominku zamierzamy systematycznie w porach przejściowych oraz podczas awarii kotła lub w czasie największych mrozów, wówczas wskazane jest bardziej wnikliwie przyjrzenie się ofercie producentów. Zdecydowanie nie warto traktować kominka jako głównego źródło ciepła w domu. Zgodnie z prawem, nie może on być jedynym źródłem ciepła (zakaz łatwo obejść, montując np. tani kocioł elektryczny albo kilka elektrycznych grzejników). Obsadzenie kominka w roli podstawowego źródła ciepła oznacza bowiem urządzenie w salonie kotłowni z dymem, kurzem oraz konieczność przerzucenia w ciągu sezonu grzewczego kilku ton drewna, które wcześniej trzeba połupać na szczapy.

 

Optymalnym sposobem wykorzystania kominka jest traktowanie go jako pomocniczego, awaryjnego źródła ciepła w domu, który na co dzień ogrzewany jest kotłem gazowym lub przy zastosowaniu innego bezobsługowego źródła ciepła. Taka współpraca obu urządzeń pozwoli zaoszczędzić na kosztach prądu, gazu czy oleju opałowego, a uzupełnianie opału nie będzie zbyt kłopotliwe. Żeby tak jednak było, warto kupić wkład gwarantujący wysoką sprawność spalania i wyposażyć go w instalację do rozprowadzania ciepła; w przeciwnym wypadku będzie on w stanie nagrzać jedynie pomieszczenie, w którym zostanie zainstalowany i ewentualnie pomieszczenia przyległe.

Joanna Dąbrowska
fot. otwierająca: Kratki.pl

Pozostałe artykuły
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny