Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Wymiana kotła na pompę ciepła

Wykonanie instalacji z pompą ciepła w istniejącym domu to zawsze kompromis pomiędzy potrzebami energetycznymi budynku a możliwościami technicznymi dolnego źródła i samej pompy. Projektant ma trudniejsze zadanie, niż w przypadku nowego budynku, bo tam może zmieniać dom, np. zastępując grzejniki ogrzewaniem podłogowym. Tu zaś musi dostosowywać projekt do często niekorzystnych warunków.

Czy w każdym domu da się zastąpić kocioł pompą ciepła?

Technicznie tak, ale stopień trudności tej operacji będzie bardzo odmienny.

 

Pompę da się zastosować nawet w bardzo starym domu o fatalnej termoizolacji i instalacji grzewczej zaprojektowanej dla temperatury wody 90/70°C (zasilanie/powrót). Jednak w takiej sytuacji konieczna będzie tzw. pompa wysokotemperaturowa, podgrzewająca wodę nawet do 70°C oraz drugie źródło ciepła, np. grzałki elektryczne lub kominek. To drugie źródło ciepła będzie pracować jako tzw. szczytowe, wyłącznie w czasie największych mrozów, czyli w praktyce zaledwie kilka dni w roku.

 

Wyobraźmy sobie teraz drugi dom, w którym wykonano niskotemperaturowe ogrzewanie podłogowe, w ramach termomodernizacji docieplono ściany do U = 0,25 W/(m2·K), okna zaś wymieniono na energooszczędne o współczynniku U = 1,2 W/(m2·K). Jego właściciele szukają zaś alternatywy dla drogiego oleju opałowego albo przeciwnie – taniego, ale kłopotliwego węgla. Taki dom bez trudu ogrzejemy pompą ciepła i będzie ona pracować w sposób bardzo ekonomiczny. Wybór pomp jest przy tym duży, bo instalacja c.o. w takim domu będzie niskotemperaturowa, z temperaturą wody na zasilaniu do 35°C. I co istotne, do ogrzewania wystarczy sama pompa, bez drugiego źródła ciepła.

Co należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się na wymianę?

Wbrew pozorom postępowanie w ogólnym zarysie jest takie samo, jak w sytuacji, gdy kocioł zastępujemy nowym, np. na inne paliwo. Bardzo pożądana jest jednak większa dokładność obliczeń, bo o ile w przypadku kotła zawyżenie jego mocy z 10 na 15 kW nie wpłynie istotnie na koszty inwestycji, to przy pompie różnicę wyraźnie odczujemy.

 

Procedura obejmuje kilka kroków:

 

1. sprawdzenie zapotrzebowania budynku na ciepło, zarówno jako wymaganej mocy grzewczej w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni, jak i sezonowego zużycia ciepła. Ta druga wartość bardzo się przyda przy obliczaniu opłacalności inwestycji;

 

2. określenie możliwości działki, czyli jakie dolne źródło ciepła możemy zapewnić pompie? Pompa może czerpać ciepło z gruntu (kolektor poziomy lub sondy pionowe), wód podziemnych albo powierzchniowych (staw) lub powietrza zewnętrznego. Każdy z wariantów to zupełnie inny zakres prac i kosztów inwestycji ale też znaczna różnica w przyszłych kosztach eksploatacji;

 

3. na ile dom jest dostosowany do pompy ciepła? Przede wszystkim chodzi o to, jaką temperaturę wody grzewczej trzeba zapewnić dla pokrycia strat ciepła i czy do zaspokojenia potrzeb energetycznych wystarczy tylko pompa, czy też niezbędne jest drugie, wspomagajace źródło ciepła. W praktyce bardzo ważnym czynnikiem jest też to, czy mamy gdzie wstawić pompę, choć przy braku miejsca można wybrać urządzenie przystosowane do pracy na wolnym powietrzu;

 

4. jakie w naszym konkretnym przypadku będą koszty inwestycji i eksploatacji? Należy wziąć pod uwagę kilka wariantów, np. pompa pokrywająca w pełni zapotrzebowanie na ciepło, czy może okresowo wspomagana zainstalowanym już kotłem? Pozostawiamy stare grzejniki, czy może zakładamy nowe klimakonwektory?

Jarosław Antkiewicz
fot. Nabilaton

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny