Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Regulatory solarne

Podczas montażu instalacji solarnej zwraca się zwykle uwagę na prawidłowe, solidne i estetyczne zamontowanie kolektorów słonecznych, właściwe odpowietrzenie obiegu i przyłączenie drugiego źródła ciepła. Mniej wagi przykłada się przy tym do nastaw regulatora solarnego, pozostawiając najczęściej wartości fabryczne. To błąd, bowiem właściwe ustawienie parametrów sterownika ma decydujące znaczenie dla sprawności instalacji i bezpieczeństwa użytkowników.

W zależności od modelu sterownika, użytkownik ma prawo do większej lub mniejszej ingerencji w jego ustawienia. Zwykle te z nastaw, które mogą w konsekwencji złego wyboru doprowadzić do niebezpieczeństwa lub awarii instalacji, zastrzeżone są dla wykwalifikowanego serwisu. Dla efektywnego działania instalacji ogromnie istotne są jednak i te parametry, do których mamy zwykle pełny dostęp. Decydując się na ich korektę, musimy mieć świadomość konsekwencji wprowadzanych zmian, a w razie wątpliwości, poradzić się fachowca. Oto kilka podstawowych ustawień.

Temperatura żądana c.w.u.

Jest to temperatura, do której podczas normalnej eksploatacji instalacji solarnej wygrzewany będzie zasobnik ciepłej wody (mierzona na poziomie wężownicy dolnej, czyli solarnej). Ze względu na normy dotyczące ciepłej wody, wartość ta zwykle ustawiana jest na 60°C (polskie przepisy wymagają, by woda podawana do punktów poboru miała nie więcej niż 60°C i nie mniej niż 55°C). W praktyce domowej można bez większego ryzyka podnieść żądaną temperaturę do 65°C (zwiększając tym samym nieco uzysk energii w słoneczne dni), ale nigdy więcej, jeśli – co zdarza się niestety często – ciepła woda z zasobnika kierowana jest bezpośrednio do punktów poboru.

 

Jeśli jednak, zgodnie z dobrą praktyką hydrauliczną, woda z zasobnika solarnego kierowana jest do punktów poboru przez tzw. zawór przeciwoparzeniowy, który poprzez podmieszanie jej z wodą zimną ogranicza temperaturę do bezpiecznych 60°C (albo kiedy instalacja solarna pracuje na bufor ciepła), nic nie stoi na przeszkodzie, aby żądaną wartość temperatury w zasobniku zwiększyć nawet do 80–85°C. Zysk energetyczny, przynajmniej w słoneczne dni, będzie wyraźnie większy.

Adam Jamiołkowski
fot. Ariston

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny