Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Remont ścian wewnętrznych

Co kilka lat każda pani domu planuje odświeżenie ścian. Najczęściej oznacza to wybór innej kolorystyki i zmianę dodatków dekorujących wnętrza. Zakup farb i samo malowanie spora część właścicieli domów wykonuje samodzielnie. Niektórzy z nich decydują się na wynajęcie fachowców, którzy poza malowaniem przykleją też tapety lub okładziny imitujące kamień dekoracyjny albo surowy beton, jeśli w odnawianych wnętrzach zechcemy poeksperymentować.

Zakres prac remontowych zależy od stanu, w jakim znajdują się ściany. Jeżeli ich powierzchnia jest równa, nie pyli się, a tynk się nie osypuje, to prace możemy ograniczyć w zasadzie do dekoracyjnej zmiany wyglądu ścian. Gorzej jeśli powierzchnia ścian jest w kiepskim stanie. Wszelkie nierówności lub ubytki tynku trzeba najpierw naprawić, a gdy jest ich na tyle dużo, że trudno uzyskać zadowalający efekt, wówczas lepiej i taniej zastosować płyty gipsowo- -kartonowe.

Organizacja pracy

Zanim zaczniemy jakiekolwiek czynności, dobrze jest odpowiednio przygotować ich miejsce. To wyjątkowo ważne w remontowanym domu, w którym liczba mebli, sprzętów i innych drobiazgów zawsze zaskakuje samych właścicieli.

 

1. Ochrona mebli. Wszystkie elementy dekoracyjne, obrazy, lampy, karnisze oraz lekkie meble należy wynieść z remontowanego pokoju. Pozostałe w nim duże i ciężkie szafy oraz podłogę trzeba natomiast szczelnie przykryć grubą folia malarską. Framugi drzwi, ramy okien i listwy przypodłogowe warto zabezpieczyć taśmą malarską.

 

2. Kupno narzędzi i materiałów. W zależności od rodzaju prac, jakie będziemy wykonywać, musimy kupić odpowiednie akcesoria. Podczas każdego remontu niezbędne będą: drabina, wałki, szczególnie polecane do malowania dużych, płaskich powierzchni, oraz pędzle do malowania okolic okien, drzwi i trudno dostępnych miejsc, takich jak narożniki. Ponadto dobrze jest kupić teleskop do wałka, który ułatwi pracę oraz kuwetę lub wiaderko z kratką do odsączania nadmiaru farby. Do tapetowania konieczny będzie nóż do tapet lub nożyczki, szeroki pędzel do kleju i szczotka tapeciarska do dociskania brytów do ściany. Do cięcia okładzin kamiennych niezbędna będzie szlifierka kątowa, a do ich równego układania poziomnica.

 

3. Sprzątanie. Aby zatrzeć ślady remontu, dobrze jest zgromadzić wszystkie potrzebne specyfiki i akcesoria: płyny do mycia okien i drewnianych podłóg, gąbki i ścierki, mopy oraz odkurzacz. Ponadto warto zadbać o dłonie i zaopatrzyć się w rękawiczki.

Joanna Dąbrowska
fot. Dreamstime

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny