Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Wymiana posadzki

Z każdym rokiem podłoga traci na wyglądzie, a z upływem lat również na trwałości. Zaczyna skrzypieć, dudnić, przepuszczać ciepło. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby nie wejść na tzw. minę podczas jej remontu.

Z drobnymi naprawami posadzki albo ułożeniem paneli lub wykładziny dywanowej na pewno poradzimy sobie sami. Do remontu warstw podkładowych, montażu ogrzewania podłogowego bądź układania parkietu lub terakoty lepiej natomiast zatrudnić fachowców. Wszystkie te prace można wykonywać o dowolnej porze roku (zimą podczas robót dom musi być jednak ogrzewany). Warto uzbroić się w cierpliwość – remont warstw podposadzkowych czy klejenie płytek na dłuższy czas wyłącza pomieszczenie z użytkowania.

Wierzchnia warstwa do remontu

Podłoga składa się z kilku warstw umieszczonych na gruncie lub stropie. Wierzchnią – wykończeniową – stanowi posadzka. Jeśli nam się znudziła bądź uległa zniszczeniu, zazwyczaj możemy ją wymienić bez ingerencji w niższe partie (o ile są w dobrym stanie). Trzeba tylko zwrócić uwagę, by po jej zerwaniu na podłożu nie pozostał klej ani lepik (ten ostatni trudno usunąć bez użycia szlifierki).

 

Jeżeli stara posadzka jest w miarę równa, nie ugina się, dobrze trzyma podłoża i nie ma ognisk zgnilizny, możemy ułożyć na niej nowe pokrycie. Są jednak pewne ograniczenia:

 

- możliwość obłożenia parkietem starych płytek zależy od tego, czy dany klej zapewni wystarczającą przyczepność do szkliwionej powierzchni (ewentualnie kafelki można zmatowić szlifierką do kamienia). Parkiet z powodzeniem układa się natomiast na starych deszczułkach;

 

- najlepszym podłożem pod terakotę czy gres będą stare kafelki lub wylewka betonowa. Ryzykowne jest pokrycie nimi parkietu, gdyż drewno pracuje i nie jest w pełni stabilnym podłożem;

 

- wykładziny z PVC również nie powinno się kłaść na podłogach wykończonych drewnem, gdyż uniemożliwia ona odparowanie wilgoci (przedostanie się pod nią wody spowoduje gnicie drewna).

 

Panele, deski warstwowe i wykładziny dywanowe można układać na każdym rodzaju posadzki.

Małgorzata Kolmus
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny