Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Pokrycia dachowe i rynny

Pokrycie dachowe to jeden z najdroższych, a równocześnie najbardziej dekoracyjnych elementów wykończenia domu. Ale przede wszystkim ma za zadanie chronić użytkowników oraz resztę budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zwykle układanie pokrycia łączy się z instalacją systemu odprowadzania wody z dachu. Właśnie tak postąpili nasi rozmówcy. Wszyscy zgodnie przyznają, że wyborowi pokrycia dachowego oraz dopasowaniu systemu orynnowania do budynku i warunków na działce poświęcili dużo czasu. Przeczytajmy, jakie podjęli decyzje i czy są z nich zadowoleni.

Dach to nie tylko wierzchnie pokrycie. Najpierw trzeba wznieść jego konstrukcję i starannie przygotować podkład. W zależności od kąta nachylenia połaci dachu oraz rodzaju pokrycia wierzchniego, podkładowi trzeba zapewnić odpowiednią szczelność, sztywność i wentylację.

PODKŁAD POD POKRYCIA DACHOWE

Rodzaje podkładów
Pełne deskowanie usztywnia konstrukcję dachu. Tradycyjnie wykonuje się je z wąskich desek (o szer. do 150 mm i gr. 19–25 mm). Można używać sklejki wodoodpornej o grubości 12–18 mm. Nowocześniejszym rozwiązaniem jest przybicie do krokwi płyt drewnopodobnych (OSB, mfp) o gr. 15–22 mm. Na takim podłożu układa się potem albo papę, albo folię wstępnego krycia (FWK).

 

Ołacenie konstrukcji polega na przybiciu na krokwiach rusztu z drewnianych listew, czyli łat i kontrłat. Kontrłaty nabija się równolegle do krokwi, a łaty prostopadle do nich. Najczęściej stosuje się łaty o wys. 25–40 mm i szer. 38–60 mm, w rozstawie co 30–40 cm. Przekrój łat oraz ich rozstaw zależy m.in. od ciężaru i sztywności pokrycia, kąta nachylenia połaci, rozstawu krokwi. Dawniej robiono samo ołacenie, ale obecnie więźbę dachu osłania się również specjalną folią. Mocuje się ją bezpośrednio na krokwiach i co ważne – odpowiednią stroną do dołu. Najczęściej stosuje się membranę, tj. wytrzymałą folię wielowarstwową o wysokiej paroprzepuszczalności. Prawidłowo zbudowany ruszt zapewnia dobrą wentylację pomiędzy podkładem a pokryciem wierzchnim.

 

Szczelny, sztywny, wentylowany

 

Niewielka ilość wody może przedostawać się pod pokrycie, więc rolą podkładu jest zabezpieczenie więźby i ocieplenia przed przeciekami. Im bardziej dach jest stromy, tym szybciej spływa po nim woda i wymagania co do szczelności pokrycia i podkładu są mniejsze. Najtrudniej jest uszczelnić płaskie dachy. Przyjmuje się, że najszczelniejszy jest podkład z papy na sztywnym poszyciu i należy go używać na płaskich dachach o nachyleniu do 12 stopni. Na spadzistych dachach o mniejszym kącie nachylenia stosuje się folię dachową sklejaną na zakładach, na dachach o większym kącie – folię, ułożoną z zakładem co najmniej 10 cm. Informacje, dotyczące szczelności podkładu, podają producenci pokryć dachowych.

 

Jeśli na krokwiach ułożona jest folia wysokoparoprzepuszczalna (powyżej 1000 g/m2/24 h), nie trzeba już pozostawiać szczeliny wentylacyjnej pomiędzy nią a termoizolacją. Należy jednak zadbać o ochronę warstwy ocieplenia przed wilgocią, pochodzącą z wnętrza poddasza, odgradzając je od siebie folią paroszczelną.

 

Każdy rodzaj podkładu mniej lub bardziej usztywnia konstrukcję dachu. Równego, gładkiego i sztywnego podkładu (w postaci desek lub płyt drewnopodobnych) wymagają pokrycia z płaskiej blachy oraz pokrycia z materiałów bitumicznych (papy, gonty i dachówki). Ołatowanie wystarcza pod dachówki ceramiczne i cementowe, blachodachówki (blachy profilowane) oraz faliste płyty bitumiczne.

Lilianna Jampolska
fot. Pfleiderer

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny