Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Bakterie Legionelli

Zagrożenia, jakie stanowi tzw. choroba legionistów, nie wolno lekceważyć, choćby dlatego, że według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba jej śmiertelnych ofiar, w skali całego globu, sięga kilkudziesięciu tysięcy osób rocznie. Jednak nie ma co wpadać w panikę – jeśli chodzi o nasz własny dom, przed niebezpieczeństwem możemy uchronić się stosunkowo prostymi metodami.

W szczególności nie należy rezygnować z systemu centralnego przygotowania ciepłej wody użytkowej – to gruba przesada. Prawidłowo zaprojektowane, wykonane i eksploatowane instalacje tego typu są bowiem całkowicie bezpieczne, a przy tym znacznie bardziej komfortowe i ekonomiczne w użytkowaniu, niż rozwiązania polegające na montażu przepływowych podgrzewaczy wody. W praktyce podgrzewacz taki (czy też spełniający to samo zadanie dwufunkcyjny kocioł c.o./c.w.u.) sprawdzi się jedynie w małym mieszkaniu, w którym wszystkie punkty poboru wody znajdują się bardzo blisko siebie (np. łazienka jest przez ścianę z kuchnią). W innych przypadkach oczekiwanie na ciepłą wodę będzie zbyt długie, co skutkuje nie tylko dyskomfortem użytkownika, ale wyraźnie większymi rachunkami za wodę, która już dawno przestała być dobrem dostępnym za grosze. W większości budynków stosuje się więc centralne przygotowanie c.w.u., nawet w tych szczególnie istotnych z epidemiologicznego punktu widzenia, takich jak szpitale czy hotele. Rzecz w tym, by instalacja wodna działała właściwie.

Dlaczego choroba legionistów?

Bakterie rodzaju Legionella licznie występują w naszym otoczeniu – znajdziemy je w wodach śródlądowych i morskich, a także w glebie. Do zakażeń nimi wywoływanych dochodzi zapewne co najmniej od czasu, kiedy to ludzie zaczęli wykonywać pierwsze urządzenia do podgrzewania wody w celach kąpielowych, a potem wyposażać domy w instalacje ciepłej wody użytkowej. Jednak dopiero w 1976 roku zidentyfikowano związane z tym zagrożenia – po zjeździe jednego z amerykańskich związków weteranów II wojny światowej (konwent Legionu Amerykańskiego), który odbył się w Filadelfii w rocznicę podpisania Deklaracji Niepodległości USA. Podniosłe uroczystości skończyły się tragedią – na nieznaną wtedy chorobę zapadło blisko 200 osób mieszkających w jednym z hoteli, z czego 34 zmarły na ostre zapalenie płuc. Intensywne badania (czy może raczej dochodzenia) przyniosły rezultat – ustalono, że przyczyną ich zgonu była nieopisana wcześniej bakteria, którą na cześć pierwszych rozpoznanych ofiar nazwano Legionella pneumophila, a chorobę – legionellozą.

Adam Jamiołkowski
fot. Artweger

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny