Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Domofony, wideodomofony, alarmy

Remont domu to okazja do zadbania o bezpieczeństwo mieszkańców. Możliwości jest wiele, od podstawowego wyposażenia domu w dzwonek, domofon lub wideodomofon, po instalację alarmową. Wszystko zależy od potrzeb, zakresu prac remontowych i zasobności portfela, bo obecnie – w dobie instalacji bezprzewodowych – montaż tych systemów możliwy jest również w istniejących już budynkach bez konieczności rujnowania tynków wewnętrznych i trawników przed domem.

Jeśli prace remontowe obejmują wymianę instalacji elektrycznej i naprawę lub wymianę tynków, nie będzie najmniejszego problemu z rozbudowaniem jej o dodatkowe systemy – domofon czy alarm, pod warunkiem, że w nowej skrzynce rozdzielczej przewidzimy miejsce na takie obwody.

 

Jeżeli natomiast remont polega jedynie na malowaniu ścian, wówczas rozbudowanie istniejącej instalacji o przewodowe systemy okaże się bardziej kłopotliwe, bo będzie oznaczało konieczność miejscowego kucia tynków. Można jednak tego uniknąć, decydując się na rozwiązania bezprzewodowe. Niestety te profesjonalne są sporo droższe od standardowych (przewodowych).

Dzwonek, domofon lub wideodomofon?

Jeśli podczas remontu domu chcemy wymienić jedynie zużyty domofon na nowy, najtaniej będzie wykorzystać istniejącą instalację. Jeśli wcześniej ułożono kable 2-przewodowe, należy wówczas kupić domofon 2-przewodowy. Najczęściej stosuje się bowiem instalacje i domofony 5-przewodowe. Trzeba też ustalić, w jaki sposób będzie zasilany i sterowany elektromagnetyczny zamek w furtce – nowo nabytym domofonem czy osobnym zasilaczem.

 

Istotne jest, czy oferowany domofon sygnalizuje brak zamknięcia furtki oraz w jakim ustawieniu pozostaje zamek w furtce, gdy nie ma prądu (powinien pozostawać zamknięty). Jeśli w remontowanym domu nie było do tej pory instalacji domofonowej, a zechcemy ją założyć, warto zastanowić się nad wyborem wideodomofonu, który oprócz rozmowy z osobą stojącą przed furtką, umożliwia jej zobaczenie. Jest to rozwiązanie szczególnie polecane do domów, z których przez okno nie widać furtki, przysłoniętej np. bujną roślinnością. Ponieważ wideodomofony są droższe od domofonów, niektórzy inwestorzy stosują zwykły domofon oraz kamerę zewnętrzną.

Joanna Dąbrowska
fot. Elfon

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny