Strefa magazynu

Budujemy Dom 11-12/2013

Polecam lekturę doświadczeń Czytelników, którzy remont mają już za sobą i dzielą się swoimi spostrzeżeniami. To wiedza bezcenna. Pomaga uniknąć powielania najczęstszych błędów. W niemal każdym artykule wskazujemy te najczęściej popełniane podczas wykonywania prac budowlanych i instalacyjnych.

Życzę miłej lektury, a potem efektywnych i efektownych remontów.

Z poważaniem,
Ernest Jagodziński

Artykuły z tego numeru
Wymiana kotła na pompę ciepła
Wykonanie instalacji z pompą ciepła w istniejącym domu to zawsze kompromis pomiędzy potrzebami energetycznymi budynku a możliwościami technicznymi dolnego źródła i samej pompy. Projektant ma trudniejsze zadanie, niż w przypadku nowego budynku, bo tam może zmieniać dom, np. zastępując grzejniki ogrzewaniem podłogowym. Tu zaś musi dostosowywać projekt do często niekorzystnych warunków.
Wymiana kotła na pompę ciepła
Spacerowe aleje długości 750 m
Wyjątkowo długą i wąską działkę, na której wcześniej rósł sad, Hanna przeobraziła w… aleję spacerową z pięknymi widokami. Kilka razy dziennie spaceruje po działce z psem, albo uprawia nordic walking. W oryginalny i pożyteczny sposób „ograła” kiszkowaty kształt posesji, powszechnie uznawany za najbardziej niewdzięczny.
Spacerowe aleje długości 750 m
Regulatory solarne
Podczas montażu instalacji solarnej zwraca się zwykle uwagę na prawidłowe, solidne i estetyczne zamontowanie kolektorów słonecznych, właściwe odpowietrzenie obiegu i przyłączenie drugiego źródła ciepła. Mniej wagi przykłada się przy tym do nastaw regulatora solarnego, pozostawiając najczęściej wartości fabryczne. To błąd, bowiem właściwe ustawienie parametrów sterownika ma decydujące znaczenie dla sprawności instalacji i bezpieczeństwa użytkowników.
Regulatory solarne
Regulatory gazowych i olejowych kotłów centralnego ogrzewania
Chyba każdy z nas lubi, gdy w domu jest ciepło. Z drugiej jednak strony wszyscy dążymy do tego, by nasze rachunki za ogrzewanie były jak najmniejsze. Potrzebny jest rozsądny kompromis, o który łatwiej, kiedy domowym systemem grzewczym sterujemy w sposób świadomy i właściwie korzystamy z układów automatyki.
Regulatory gazowych i olejowych kotłów centralnego ogrzewania
Urządzenia do zmiękczania wody
Normy dotyczące wody pitnej zwykle są przestrzegane przez zakłady wodociągowe, dzięki czemu można ją pić bez obaw. Jednak nie zawsze jesteśmy zadowoleni z jej jakości, zaś powodem – oprócz np. nieprzyjemnego zapachu chloru – jest bardzo często kamień, osadzający się np. w urządzeniach AGD. Właściciele domów z własnymi studniami nierzadko borykają się z wodą o wysokiej zawartości związków żelaza i manganu.
Urządzenia do zmiękczania wody
Wymiana posadzki
Z każdym rokiem podłoga traci na wyglądzie, a z upływem lat również na trwałości. Zaczyna skrzypieć, dudnić, przepuszczać ciepło. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę, aby nie wejść na tzw. minę podczas jej remontu.
Wymiana posadzki
Zewnętrzna instalacja antywłamaniowa
Systemy alarmowe chroniące otoczenie budynków są od lat stosowane w obiektach o szczególnym znaczeniu, np. ambasadach, lotniskach czy bazach wojskowych. Obecnie tego rodzaju technologie trafiają też do domów. Zabezpieczenie posesji daje przecież poczucie bezpieczeństwa, a będąc na własnej działce, chcemy wszak czuć się w pełni bezpieczni.
Zewnętrzna instalacja antywłamaniowa
Domofony, wideodomofony, alarmy
Remont domu to okazja do zadbania o bezpieczeństwo mieszkańców. Możliwości jest wiele, od podstawowego wyposażenia domu w dzwonek, domofon lub wideodomofon, po instalację alarmową. Wszystko zależy od potrzeb, zakresu prac remontowych i zasobności portfela, bo obecnie – w dobie instalacji bezprzewodowych – montaż tych systemów możliwy jest również w istniejących już budynkach bez konieczności rujnowania tynków wewnętrznych i trawników przed domem.
Domofony, wideodomofony, alarmy
Remont ścian wewnętrznych
Co kilka lat każda pani domu planuje odświeżenie ścian. Najczęściej oznacza to wybór innej kolorystyki i zmianę dodatków dekorujących wnętrza. Zakup farb i samo malowanie spora część właścicieli domów wykonuje samodzielnie. Niektórzy z nich decydują się na wynajęcie fachowców, którzy poza malowaniem przykleją też tapety lub okładziny imitujące kamień dekoracyjny albo surowy beton, jeśli w odnawianych wnętrzach zechcemy poeksperymentować.
Remont ścian wewnętrznych
Remont komina
Stare kominy budowane były głównie jako konstrukcje murowane. Zależnie od jakości cegieł oraz sposobu użytkowania urządzeń grzewczych, wymagają mniejszego lub większego remontu. Również przy modernizacji instalacji grzewczej musimy się liczyć z koniecznością dostosowania komina do nowych warunków pracy. Możliwości związane z remontem mocno zniszczonego komina są ograniczone, dlatego często mamy dylemat naprawiać czy stawiać nowy?
Remont komina
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Ładne płytki na ścianach albo wanna z hydromasażem wcale nie są w łazience najważniejsze. Żeby przybory sanitarne mogły spełniać swoje funkcje, potrzebna jest sieć rur kanalizacyjnych i wodnych. A że na co dzień te elementy są ukryte przed naszym wzrokiem, zwykle zaczynamy o nich myśleć dopiero, gdy trzeba coś naprawić. Poważnym wyzwaniem jest też urządzenie łazienki w nowym miejscu.
Modernizacja instalacji wodno-kanalizacyjnej
Remont instalacji elektrycznej
Co kilkanaście lat trzeba się liczyć z gruntownym remontem instalacji elektrycznej. Jeśli stare gniazda wychodzą ze ścian, są poobtłukiwane i zniszczone, a w domu nie sposób się obyć bez przedłużaczy i rozgałęziaczy, to znak, że przyszedł czas na zmiany.
Remont instalacji elektrycznej
Modernizacja instalacji grzewczej
Urządzenia grzewcze nie są wieczne i każda instalacja c.o. w końcu wymaga remontu. Praktycznie zawsze da się też coś poprawić, np. usprawnić sterowanie, co pomaga utrzymać pożądaną temperaturę i nie marnować pieniędzy na przegrzewanie pomieszczeń. Najbardziej radykalna zmiana to przejście na inne paliwo.
Modernizacja instalacji grzewczej
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Wymiana dachu może być związania ze skutkami nawałnicy. Najczęściej jednak do remontu skłaniają właścicieli problemy ze szczelnością dachu lub niewystarczające ocieplenie (albo jego brak). Innym razem dach i rynny, choć dobrze służą, wymieniane są ze względów estetycznych. Kosztuje to sporo, ale porządnie zamontowane nie wymagają poważnych napraw nawet przez kilkadziesiąt lat.
Wymiana pokrycia dachu i orynnowania
Docieplanie ścian zewnętrznych
Przed sezonem grzewczym większość właścicieli domów jednorodzinnych nerwowo czyta prognozy pogody, przepowiadające długość i srogość tegorocznej zimy. Każdy marzy o krótkiej i łagodnej. Doświadczenia, szczególnie ostatniego roku, nie napawają optymizmem. Zima z dużą ilością śniegu i długim okresem niskiej temperatury, ciągnąca się do końca kwietnia, oznaczała wysokie rachunki za ogrzewanie, szczególnie w domach budowanych 30–40 lat temu i nigdy niemodernizowanych. Aby w kolejnych latach obniżyć te koszty, zdecydowanie warto zainwestować w ocieplenie domu!
Docieplanie ścian zewnętrznych
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Decydując się na remont domu, najpierw dobrze jest wymienić stare, nieszczelne często wypaczone okna oraz drzwi zewnętrzne, a dopiero potem ocieplić ściany. Wybór nie jest prosty, szczególnie gdy producenci kuszą coraz to niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Bez porównania cen i choć orientacyjnych kalkulacji różnic kosztów ogrzewania, trudno zdecydować, do jakiej wartości U warto dopłacić, a powyżej jakiej koszty inwestycyjne przewyższą oczekiwane oszczędności. Ponadto pamiętać trzeba, że sam zakup okien i drzwi to nie wszystko, aby wydane pieniądze były opłacalną inwestycją, trzeba dopilnować fachowego montażu, który zagwarantuje całkowitą szczelność połączenia stolarki z murem i tym samym ograniczy ucieczkę ciepła przez te miejsca.
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych
Adaptacja poddasza
Adaptacja poddasza to zwykle najłatwiejszy sposób powiększenia przestrzeni mieszkalnej. Nie znaczy to jednak, że jest to łatwe przedsięwzięcie. Nie obejdzie się bez solidnej analizy możliwości, jakie daje budynek, oraz własnych potrzeb. Ponadto nawet jeśli większość prac planujemy wykonać sami, to nieodzowna będzie pomoc projektanta-konstruktora.
Adaptacja poddasza
Bakterie Legionelli
Zagrożenia, jakie stanowi tzw. choroba legionistów, nie wolno lekceważyć, choćby dlatego, że według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba jej śmiertelnych ofiar, w skali całego globu, sięga kilkudziesięciu tysięcy osób rocznie. Jednak nie ma co wpadać w panikę – jeśli chodzi o nasz własny dom, przed niebezpieczeństwem możemy uchronić się stosunkowo prostymi metodami.
Bakterie Legionelli
Wybór krzywej grzewczej
Dobry regulator pogodowy zwalnia użytkownika kotła c.o. z konieczności korygowania temperatury wody grzewczej, gdy zmienia się temperatura zewnętrzna. Ale dobór ustawień kotła należy właśnie do niego. Instalator ma bowiem znikome szanse na to, by uruchamiając urządzenie, od razu wybrać te najwłaściwsze.
Wybór krzywej grzewczej
Pokrycia dachowe i rynny
Pokrycie dachowe to jeden z najdroższych, a równocześnie najbardziej dekoracyjnych elementów wykończenia domu. Ale przede wszystkim ma za zadanie chronić użytkowników oraz resztę budynku przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi. Zwykle układanie pokrycia łączy się z instalacją systemu odprowadzania wody z dachu. Właśnie tak postąpili nasi rozmówcy. Wszyscy zgodnie przyznają, że wyborowi pokrycia dachowego oraz dopasowaniu systemu orynnowania do budynku i warunków na działce poświęcili dużo czasu. Przeczytajmy, jakie podjęli decyzje i czy są z nich zadowoleni.
Pokrycia dachowe i rynny
Kominki otwarte, z DGP, z płaszczem wodnym
W nowo budowanych budynkach jednorodzinnych montuje się zamknięte wkłady kominkowe, ponieważ są bezpieczne i praktyczne w obsłudze. Są również efektywne i ekonomiczne w eksploatacji, szczególnie jeśli zaopatrzono je w system dystrybucji gorącego powietrza (DGP) albo zastosowano model z płaszczem wodnym. Tego rodzaju kominki ogrzewają cały dom, a nie tylko pomieszczenie, w którym kominek się znajduje. Jak sprawdzają się kominki: otwarte, z systemem DGP bądź płaszczem wodnym u naszych Czytelników? Przeczytajmy.
Kominki otwarte, z DGP, z płaszczem wodnym
Tarasy
Nie bez powodu taras nazywa się dodatkowym salonem pod chmurką. Jeśli jest odpowiednio zaprojektowany, zbudowany i wyposażony, jego właściciele mogą przez kilka miesięcy w roku liczyć na wygodny i miły wypoczynek w ogrodzie. Często tak komfortowy, jak w prawdziwym domowym salonie. Czy udało się to osiągnąć naszym rozmówcom?
Tarasy
Remont i rozbudowa za 200 000 zł
Ania i Rafał zrobili wiele, by polepszyć estetykę i funkcjonalność domu, odziedziczonego po rodzicach, a postawionego w okresie stanu wojennego. Wszystkie zmiany przeprowadzili w starym obrysie budynku, choć przy okazji remontu powiększyli powierzchnię mieszkalną o 52 m2.
Remont i rozbudowa za 200 000 zł
Wentylacja mechaniczna do poprawki
Dom Bogusi ma sporą kubaturę i powierzchnię użytkową, ale dzięki dobrej izolacji termicznej oraz zastosowaniu nowoczesnej techniki grzewczej, jego eksploatacja nie jest kosztowna. To ważne, bo po śmierci męża, Bogusia bez kłopotu utrzymuje go samodzielnie. Po remoncie wadliwie zainstalowanej wentylacji mechanicznej, dom funkcjonuje jeszcze lepiej.
Wentylacja mechaniczna do poprawki
Wentylacja mechaniczna do poprawki
Dom Bogusi ma sporą kubaturę i powierzchnię użytkową, ale dzięki dobrej izolacji termicznej oraz zastosowaniu nowoczesnej techniki grzewczej, jego eksploatacja nie jest kosztowna. To ważne, bo po śmierci męża, Bogusia bez kłopotu utrzymuje go samodzielnie. Po remoncie wadliwie zainstalowanej wentylacji mechanicznej, dom funkcjonuje jeszcze lepiej.
Wentylacja mechaniczna do poprawki
Budujemy Dom 11-12/2013 Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz