Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2013
Wymiana okien i drzwi zewnętrznych

Decydując się na remont domu, najpierw dobrze jest wymienić stare, nieszczelne często wypaczone okna oraz drzwi zewnętrzne, a dopiero potem ocieplić ściany. Wybór nie jest prosty, szczególnie gdy producenci kuszą coraz to niższym współczynnikiem przenikania ciepła. Bez porównania cen i choć orientacyjnych kalkulacji różnic kosztów ogrzewania, trudno zdecydować, do jakiej wartości U warto dopłacić, a powyżej jakiej koszty inwestycyjne przewyższą oczekiwane oszczędności. Ponadto pamiętać trzeba, że sam zakup okien i drzwi to nie wszystko, aby wydane pieniądze były opłacalną inwestycją, trzeba dopilnować fachowego montażu, który zagwarantuje całkowitą szczelność połączenia stolarki z murem i tym samym ograniczy ucieczkę ciepła przez te miejsca.

Zanim złożymy prośby o wycenę do kilku firm, powinniśmy wiedzieć, jakich okien i drzwi szukamy. Im bardziej sprecyzujemy oczekiwania, tym łatwiej będzie porównać oferty i wybrać tę najkorzystniejszą. Rozważyć powinniśmy kilka ważnych kwestii.

Jakich okien potrzebujemy?

1. Rodzaj profili. Do wyboru mamy profile drewniane, z PVC lub aluminiowe. Wszystkie trzy mają podobne właściwości, różnią się w zasadzie jedynie wyglądem i ceną, choć nie tak bardzo, jak jeszcze kilka lat temu. Najtańsze nadal jednak są okna z PVC, o ok. 20% droższe drewniane i najdroższe, nawet o 40–50% okna aluminiowo- drewniane lub aluminiowe (w domach jednorodzinnych stosunkowo rzadko stosowane). Te ostatnie szczególnie są polecane do dużych przeszkleń, np. szerokich okien tarasowych.

 

W profilach z PVC największy wpływ na ciepłochronność ma ich szerokość, a nie (jak się powszechnie sądzi) liczba komór. Pięciokomorowy system o szerokości 73 mm będzie miał lepsze parametry cieplne, niż system sześciokomorowy o szerokości 65 mm. Ponadto ważne jest, jakim materiałem wzmacniane są profile. Niektórzy producenci standardowo stosowaną stal zastępują kompozytem poliestrowo- szklanym, wypełnionym termoizolacyjną pianą poliuretanową. Pozwala to znacznie obniżyć wartość współczynnika przenikania ciepła ramy okiennej, np. pięciokomorowy profil szerokości 73 mm wzmocniony stalą ma U = 1,5 W/(m²·K), podczas gdy ten sam profil ze wzmocnieniem z kompozytu osiąga U = 1,1. Ponadto warto dopytać o klasę sztywności profili (A, B lub C) i wybierać modele klasy A.

 

Profile drewniane mają standardowo szerokość 68–100 mm, a modele o szczególnie wysokich wymaganiach cieplnych nawet 120 mm. Jeśli zależy nam na drewnianych oknach, pamiętajmy, że co 6–10 lat będą wymagały przeszlifowania i ponownego pomalowania.

Joanna Dąbrowska
fot. Schüco

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny