Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne
Właściwe oświetlenie posesji – ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia i elewacji – sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie, wchodząc do domu, nie wpadniemy w kałużę i bez kłopotów trafimy kluczem w zamek. Natomiast dobrze oświetlone miejsce do pracy, nauki, czy oglądania telewizji zapewni nam komfort pracy i odpoczynku we własnym domu. By tak było, źródła światła powinny być odpowiednio rozmieszczone i dobrane do funkcji każdego miejsca w domu i w ogrodzie.

Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne
(fot. www.istockphoto.com)
Żeby optymalnie rozmieścić wewnętrzne źródła światła, trzeba wcześniej choć wstępnie zaplanować urządzenie poszczególnych pomieszczeń, by wiadomo było, jak poprowadzić przewody elektryczne do lamp sufitowych i kinkietów. W dopiero budowanym domu – jeszcze przed otynkowaniem ścian i ułożeniem instalacji – planowanie ustawienia mebli nie jest łatwe, ale warto przewidzieć gdzie stanie stół w salonie, gdzie zorganizujemy kącik do czytania, gdzie ustawimy telewizor i sprzęt grający, w których miejscach lampy wiszące i kinkiety, a nawet gdzie zawisną podświetlane obrazy.

 

Oprócz rozmieszczenia punktów świetlnych, korzystne jest ergonomiczne rozlokowanie gniazdek elektrycznych. Powinniśmy zadbać o to, by elektryk uzupełnił standardowe rozwiązania o indywidualne dostosowane do naszych potrzeb. Zapobiegnie to rozciąganiu niewygodnych i nieestetycznych przedłużaczy.

 

Rozlokowanie poszczególnych źródeł światła powinno być przede wszystkim funkcjonalne, ale warto pomyśleć również o dekoracyjnym wykorzystaniu oświetlenia, na przykład do wyeksponowania obrazów czy pięknych roślin.

 

Aby ładnie oświetlić dom z zewnątrz, trzeba mieć dobry pomysł. Następnie przygotowuje się instalację oświetleniową i dobiera odpowiednie oprawy. Wybór lamp ogrodowych jest bardzo duży. Przed zakupem warto sprawdzić, jakim napięciem mogą być zasilane i czy da się w nich zastosować energooszczędne źródła światła.

Światło we wnętrzach

Salon

 

Lampka za telewizorem. Powinna być włączona, gdy domownicy oglądają telewizję. Nawet niewielkie źródło światła tak ustawione eliminuje kontrast migoczącego ekranu z ciemnymi strefami pomieszczenia. Do tego celu posłużą stojące lampy podłogowe (wys. ok. 1,7 m), które można umieścić w rogu salonu.

 

Stojąca lampa podłogowa. Taka lampa powinna stać koło fotela i najlepiej, by miała dwa źródła światła: jedno skierowane na sufit, drugie – w dół, przydatne do czytania.

 

Kinkiety. Nie należy wieszać ich nad kanapą czy fotelami, gdyż niepotrzebnie oświetlałyby głowy siedzących na nich osób. Mogą być włączane jednocześnie, pojedynczo lub grupowo. Zamiast tradycyjnego łącznika, warto zamontować ściemniacze, które umożliwią regulację natężenia światła.

 

Joanna Dąbrowska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny