Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Odkurzacz centralny
Centralny odkurzacz to bardziej higieniczna, wydajniejsza i cichsza technologia, niż tradycyjny odkurzacz. Powinni się z nią „zaprzyjaźnić” wszyscy planujący budowę domu, a zwłaszcza alergicy, ponieważ podczas odkurzania centralnego, powietrze w sprzątanych pomieszczeniach pozbawione zostaje najmniejszych drobin kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ponadto, używanie tego rodzaju odkurzacza jest wygodne i proste. Wszyscy rozmówcy, których opinie umieściliśmy poniżej, zastosowali go głównie z myślą o higienie, wygodzie i ułatwieniu sobie sprzątania.

Odkurzacz centralny
(fot. Santech (AeroVac))
To nieprawda, że w instalacji centralnego odkurzacza z biegiem lat osadzi się brud i zarodniki grzybów. Tego rodzaju mity wciąż, niestety, pokutują w opinii wielu ludzi nieznających tych urządzeń. Zazwyczaj mylnie przypisują centralnemu odkurzaniu przypadki skażeń, które dotyczą tylko instalacji klimatyzacyjnej (najczęściej hotelowej).

HIGIENA W INSTALACJI I W SPRZĄTANYCH POMIESZCZENIACH

Centralne odkurzanie działa dokładnie odwrotnie niż klimatyzacja. Nie zasysa powietrza do pomieszczeń, ale go z nich wydmuchuje na zewnątrz budynku. Prędkość przepływu powietrza w rurach instalacji centralnego odkurzania jest tak duża (ponad 100 km/h), że brud nie ma szans przywarcia do idealnie gładkich ścianek rur i kształtek, wyprodukowanych ze specjalnego antystatycznego PVC. Poprawnie wykonana instalacja będzie idealnie czysta i całkowicie bezpieczna dla ludzi i budynku, jeśli zostanie zachowana podstawowa zasada utrzymania w niej higieny – nikt z użytkowników nie będzie zasysał do niej wody i mokrych śmieci. Powietrze, z brudem zassanym w trakcie sprzątania pomieszczeń, trafia do rur ułożonych pod podłogami i w ścianach, a w końcu do jednostki centralnej. Przed wydaleniem na zewnątrz jest w niej filtrowane.

 

Instalacja domowej elektrowni słonecznej
Panele fotowoltaiczne, gotowy zestaw od znanej firmy Hewalex? Prześledziliśmy cały proces inwestycji w pewnym domu na Dolnym Śląsku.
6:11
W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, które wyrzucają powietrze z powrotem do posprzątanego wnętrza, powietrze z jednostki centralnej nie wraca do budynku. A zatem pozbywamy się z domu wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń – roztoczy, bakterii, kurzu i innych alergenów. Tego nie zapewnia żaden z tradycyjnych odkurzaczy, nawet z nowoczesnym filtrem wodnym.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny