Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Odkurzacz centralny
Centralny odkurzacz to bardziej higieniczna, wydajniejsza i cichsza technologia, niż tradycyjny odkurzacz. Powinni się z nią „zaprzyjaźnić” wszyscy planujący budowę domu, a zwłaszcza alergicy, ponieważ podczas odkurzania centralnego, powietrze w sprzątanych pomieszczeniach pozbawione zostaje najmniejszych drobin kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ponadto, używanie tego rodzaju odkurzacza jest wygodne i proste. Wszyscy rozmówcy, których opinie umieściliśmy poniżej, zastosowali go głównie z myślą o higienie, wygodzie i ułatwieniu sobie sprzątania.

Odkurzacz centralny
(fot. Santech (AeroVac))
To nieprawda, że w instalacji centralnego odkurzacza z biegiem lat osadzi się brud i zarodniki grzybów. Tego rodzaju mity wciąż, niestety, pokutują w opinii wielu ludzi nieznających tych urządzeń. Zazwyczaj mylnie przypisują centralnemu odkurzaniu przypadki skażeń, które dotyczą tylko instalacji klimatyzacyjnej (najczęściej hotelowej).

HIGIENA W INSTALACJI I W SPRZĄTANYCH POMIESZCZENIACH

Centralne odkurzanie działa dokładnie odwrotnie niż klimatyzacja. Nie zasysa powietrza do pomieszczeń, ale go z nich wydmuchuje na zewnątrz budynku. Prędkość przepływu powietrza w rurach instalacji centralnego odkurzania jest tak duża (ponad 100 km/h), że brud nie ma szans przywarcia do idealnie gładkich ścianek rur i kształtek, wyprodukowanych ze specjalnego antystatycznego PVC. Poprawnie wykonana instalacja będzie idealnie czysta i całkowicie bezpieczna dla ludzi i budynku, jeśli zostanie zachowana podstawowa zasada utrzymania w niej higieny – nikt z użytkowników nie będzie zasysał do niej wody i mokrych śmieci. Powietrze, z brudem zassanym w trakcie sprzątania pomieszczeń, trafia do rur ułożonych pod podłogami i w ścianach, a w końcu do jednostki centralnej. Przed wydaleniem na zewnątrz jest w niej filtrowane.

 

W przeciwieństwie do tradycyjnych odkurzaczy, które wyrzucają powietrze z powrotem do posprzątanego wnętrza, powietrze z jednostki centralnej nie wraca do budynku. A zatem pozbywamy się z domu wszelkich niepożądanych zanieczyszczeń – roztoczy, bakterii, kurzu i innych alergenów. Tego nie zapewnia żaden z tradycyjnych odkurzaczy, nawet z nowoczesnym filtrem wodnym.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje