Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Z piwnicą i pompą ciepła
Ze względu na dużą ilość urządzeń i instalacji, w tym pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz chęć zapewnienia sobie wygodnego zaplecza gospodarczego, Małgorzata i Tomasz wybrali projekt domu z piwnicą. I bardzo się z tego cieszą.

Z piwnicą i pompą ciepła
Po przeprowadzce do własnego domu, Małgosia i Tomasz mają jedną konkluzję: – Z budową jest jak z prowadzeniem samochodu – trzeba mieć do wszystkich ograniczone zaufanie. Choć pan Tomasz z ojcem zajmują się zawodowo instalacjami budowlanymi, dom budowali w okresie największego boomu budowlanego, więc i największego popytu na ich prace. Nie mieli czasu na kontrole na własnej budowie. Skończyło się na źle położonym dachu i wadliwie ocieplonej łazience na poddaszu. Na szczęście wielu wykonawców dobrze wywiązało się ze swoich prac.

Od zwykłego żartu do kupna działki

Małgorzata i Tomasz nie zdążyli zniecierpliwić się szukaniem działki. W jej posiadanie weszli przypadkiem, w wyniku rozliczeń między ich firmą a klientami, u których wykonywali prace hydrauliczne i instalację grzewczą. Klienci, właściciele dodatkowej działki, której nie udawało się im sprzedać, i jednocześnie czekający na przyznanie kredytu, w pewnym momencie chcieli przerwać prace instalatorskie z braku płynności finansowej. Wtedy ojciec pana Tomasza zażartował, że swoje prace dokończą, a ewentualnie mogą wziąć w rozliczeniu pustą działkę, przeznaczoną do sprzedaży. To był zwykły żart, bo wszystko wskazywało na to, że zaraz pojawią się pieniądze z kredytu. Kiedy po miesiącu okazało się, że bank jednak odmówił klientom kredytu, rzeczywiście zaproponowali kupno parceli. W 2006 roku jej cena wynosiła 70 000 zł.

 

Małgosia i Tomasz zgodzili się na transakcję, głównie dlatego, że posesja miała dobrą wielkość, orientację względem stron świata i leżała blisko domu ojca, dosłownie na sąsiednim osiedlu. Podstawową wadą nieuzbrojonej działki była jednak spora odległość do mediów. Decyzja o budowie domu zapadła, kiedy na świecie miała się pojawić druga córeczka. Wtedy rozpoczęła się walka o doprowadzenie mediów do posesji. Nie była prosta.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny