Strefa magazynu

Budujemy Dom 9/2012

W serii artykułów "Wybieramy architekta" przedstawiamy historie ich współpracy z inwestorami. W tym numerze o tym, jak doświadczony architekt zaprojektował dom dla swojej czteroosobowej rodziny.

Warto przeczytać o jego przemyślanych działaniach, począwszy od wyboru działki, poprzez architekturę budynku i racjonalny, dogłębnie przemyślany układ funkcjonalny pomieszczeń. Wspomniany architekt pisze: ...projektant, siadając do komputera i tworząc projekt domu, tak naprawdę od nowa urządza ludziom życie.

Płacąc duże pieniądze za indywidualny projekt, warto przekazać projektantowi jak najwięcej informacji, pozwalających dostosować go do naszych oczekiwań. Warto zatem dobrze przemyśleć decyzję o "szyciu domu na miarę" lub zakupie projektu katalogowego.

Pierwsze rozwiązanie może być lepsze, o ile jesteśmy świadomymi inwestorami i potrafimy wyobrazić sobie funkcjonowanie wszystkich domowników w nowych realiach. Na pewno przydadzą się Państwu liczne rady, współpracujących z nami, doświadczonych architektów.

Ernest Jagodziński

Artykuły z tego numeru
Pompa ciepła - Ogranicz straty i "trzymaj" ciepło
Dom budowany z myślą o zastosowaniu pompy ciepła powinien spełniać trzy podstawowe warunki. Musi mieć niewielkie zapotrzebowanie na ciepło w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni. Zdecydowanie lepiej, by zamiast grzejników ściennych wykonano w nim ogrzewanie płaszczyznowe, np. podłogowe. I bardzo dobrze, jeśli jego konstrukcja będzie dobrze akumulowała ciepło. Wówczas przekonamy się, że nawet duży dom zbudowany zgodnie z tymi zasadami będzie tańszy w utrzymaniu niż mały, ale energochłonny.
Pompa ciepła - Ogranicz straty i "trzymaj" ciepło
Podlewanie bez węża
Aby przydomowy trawnik i rośliny ozdobne zdrowo rosły, ciesząc nas pięknym wyglądem, trzeba zadbać o dwa pod stawo we elementy. Pierwszym z nich jest staranne przygotowanie podłoża. Drugim natomiast – dostarczanie roślinom odpowiedniej ilości wody. Prawda jest bowiem taka, że bez wody nic nie urośnie. Nawet w najlepiej przygotowanej glebie. Nowoczesne systemy automatycznego nawadniania zapewniają podlewanie w każdym miejscu ogrodu, odpowiednią dawką wody i tylko wtedy, kiedy jest to niezbędne. Nie wymagają żmudnej obsługi, a w porównaniu z tradycyjnym podlewaniem, pozwalają zmniejszyć zużycie wody nawet o 50%.
Podlewanie bez węża
Kostka brukowa
Nawierzchnia z kostki betonowej na dobre wpisała się w polski krajobraz. Jednak od czasu, kiedy w nim zagościła, przeszła sporą przemianę. Uszlachetniony bruk, dostępny w ogromnej ilości wzorów, zupełnie nie przypomina szarej lub czerwonej kostki, na którą jeszcze do niedawna byliśmy skazani.
Kostka brukowa
Jaki komin?
PYTANIE CZYTELNIKA Buduję mój pierwszy dom i zamierzam ogrzewać go gazowym kotłem kondensacyjnym. W jaki sposób rozwiązać kwestię kominów? Czytałem, że przy ogrzewaniu domu kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z którego kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku, można zrezygnować z tradycyjnego komina. Czy to ma sens? Dodatkowo planuję w salonie zamontować kozę, do której tradycyjny komin już jest niezbędny. Ponoć komin z prefabrykatów jest najlepszym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie?
Jaki komin?
Wanna z hydromasażem
Wybierając wyposażenie łazienki, warto zastanowić się nad kupnem zamiast zwykłej wanny, wanny z hydromasażem, w której nie tylko można zażyć tradycyjnej kąpieli, ale także zadbać o swoje ciało i poprawić samopoczucie. Masaż w ciepłej wodzie świetnie działa na zbyt napięte mięśnie, kręgosłup, stawy, skórę, układ nerwowy. Ma też tę zaletę, że po ciężkim dniu znakomicie rozluźnia, usuwa zmęczenie i relaksuje, w błyskawicznym tempie przywracając chęć do życia.
Wanna z hydromasażem
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Podłogowe ogrzewanie elektryczne jest ciekawą alternatywą dla ogrzewania wodnego. Szczególnie, jeśli nie planujemy „podłogówki” w całym domu albo nie możemy podnieść poziomu podłogi. Ponadto, wobec znacznego wzrostu cen paliw, obiegowa opinia, że ogrzewanie elektryczne jest bardzo drogie w eksploatacji, przestaje być prawdziwa.
Elektryczne ogrzewanie podłogowe
Rynny
O ile w wypadku pokryć dachowych, wybór jest ogromny i może przyprawić o ból głowy, o tyle w wypadku rynien w zasadzie wielki nie jest. Podstawowe założenia dla wszystkich systemów są wspólne: rynny muszą być szczelne, poprowadzone pod odpowiednim kątem i fachowo zamontowane.
Rynny
Pokrycia dachów stromych
Choć dachy płaskie obecnie przeżywają swój renesans w budownictwie jednorodzinnym, omówienie ich to materiał na zupełnie inny artykuł, bardziej dotyczący technologii, niż samych materiałów. W tym artykule skupimy się zatem na dachach stromych, oczekiwaniach, jakie im stawiamy, i możliwościach ich pokrycia.
Pokrycia dachów stromych
Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne
Właściwe oświetlenie posesji – ścieżek, schodów, podjazdu, wejścia i elewacji – sprawi, że nie będziemy potykać się o stopnie, wchodząc do domu, nie wpadniemy w kałużę i bez kłopotów trafimy kluczem w zamek. Natomiast dobrze oświetlone miejsce do pracy, nauki, czy oglądania telewizji zapewni nam komfort pracy i odpoczynku we własnym domu. By tak było, źródła światła powinny być odpowiednio rozmieszczone i dobrane do funkcji każdego miejsca w domu i w ogrodzie.
Oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne
Instalacja elektryczna
Urządzenia elektryczne są w naszym życiu tak powszechne, że zwykle nie zwracamy nawet uwagi, jak bardzo jesteśmy zależni od dostaw prądu. Ponadto to jedyne medium, którego praktycznie nie sposób zastąpić. Dlatego każdego inwestora czeka budowa przyłącza i instalacji elektrycznej.
Instalacja elektryczna
Podłogi
Podczas budowy podłóg najważniejsze jest właściwe przygotowanie warstw podkładowych (odpowiednio dobranych do rodzaju wykończenia), ponieważ to od nich zależy, czy posadzka będzie równa i stabilna. Ponadto zabezpieczają one przed przenikaniem wilgoci z gruntu, stratami ciepła, a w przypadku podłogi na stropie – tłumią hałas.
Podłogi
Tynki
Rodzaj tynku oraz sposób jego wykonania decyduje o walorach estetycznych pomieszczenia. Wybierając pokrycie tynkarskie, pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim rodzaj i stan surowego podłoża, ostateczny sposób wykończenia ścian, przeznaczenie wnętrza, a także dodatkowe wymagania stawiane ścianom wewnętrznym.
Tynki
Elewacje
Elewacja może znacznie zmienić wygląd budynku i sprawić, że będzie on harmonizował z otoczeniem. Oprócz tego chroni ocieplenie i konstrukcję ścian zewnętrznych przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych. Jednak źle dobrana lub wykonana fasada może stać się powodem kłopotów z użytkowaniem domu.
Elewacje
Przygotowanie ciepłej wody
Poza ogrzewaniem pomieszczeń, instalacja grzewcza pełni jeszcze jedną bardzo ważną funkcję – zapewnia ciepłą wodę. I tu znów musimy zdecydować, w jaki sposób ma być ona przygotowywana. A może pracę kotła warto wspomóc kolektorami słonecznymi? Jak widać, podejmowanie decyzji to główne zadanie inwestora.
Przygotowanie ciepłej wody
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? To pytanie zadają sobie chyba wszyscy, budując dom. Różnica jest nie tylko estetyczna, bo te sposoby ogrzewania działają inaczej i trzeba do nich dostosować resztę instalacji. Ponadto grzejniki i „podłogówka” mają wiele odmian, a każdy wybór ma swoje konsekwencje. Ale kto mówił, że budowanie jest łatwe?
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Wybór kotła
Kocioł to „serce” instalacji centralnego ogrzewania. Zanim go kupimy, musimy zastanowić się, ile mamy na niego miejsca, ile czasu możemy poświęcić na jego obsługę i z jaką instalacją ma współpracować? A różnice pomiędzy dostępnymi urządzeniami są tak duże, że jedyną wspólną cechą wszystkich kotłów jest tylko to, że dają ciepło.
Wybór kotła
Ogrzewanie domu: pierwsze decyzje
W przypadku ogrzewania najistotniejsze decyzje musimy podjąć jeszcze przed rozpoczęciem budowy. Już samo położenie działki determinuje rodzaje paliwa, jakie będziemy mieć do wyboru. Potem musimy zdecydować co jest dla nas najważniejsze – wygoda czy niskie koszty eksploatacji?
Ogrzewanie domu: pierwsze decyzje
Wentylacja w domu energooszczędnym
Skuteczna wentylacja domu to nie tylko objaw troski o nasze zdrowie i samopoczucie, ale również okazja do znacznego ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Do niedawna wymiana powietrza powodowała 20–30% całkowitych strat ciepła budynku. Pozostała część energii uciekała przez dach, ściany, okna czy podłogi. Jednak we współczesnym domu o bardzo dobrej izolacji przegród zewnętrznych, proporcje się odwracają i wentylacja powoduje 50% strat ciepła. To kolejny, istotny argument potwierdzający tezę, że sprawna i energooszczędna wentylacja w każdym domu jest po prostu niezbędna. Aby podjąć optymalną decyzję o wyborze odpowiednich urządzeń, warto poznać zasady działania wszystkich możliwych rozwiązań oraz przeanalizować ich wady i zalety.
Wentylacja w domu energooszczędnym
Okna w domu energooszczędnym
Budynek zaprojektowany zgodnie z zasadami budowy domów energooszczędnych, ale wykonany w sposób niedbały, może przysporzyć przyszłemu użytkownikowi więcej problemów niż korzyści. Dlatego jakość zastosowanych materiałów i dbałość o ich poprawny montaż to podstawa sukcesu w energooszczędnym budownictwie. Szczególnie istotne jest to w przypadku okien. Producenci prześcigają się w różnych rozwiązaniach technicznych, pozwalających na osiągnięcie współczynnika przenikania ciepła U całych okien na poziomie poniżej 0,6 W/(m2•K). Parametry nawet najlepszego okna mogą jednak ulec pogorszeniu z powodu źle wykonanego montażu. Brak wiedzy i umiejętności poprawnego osadzania okien jest zwykle przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania okna i powstania zawilgoceń.
Okna w domu energooszczędnym
Odkurzacz centralny
Centralny odkurzacz to bardziej higieniczna, wydajniejsza i cichsza technologia, niż tradycyjny odkurzacz. Powinni się z nią „zaprzyjaźnić” wszyscy planujący budowę domu, a zwłaszcza alergicy, ponieważ podczas odkurzania centralnego, powietrze w sprzątanych pomieszczeniach pozbawione zostaje najmniejszych drobin kurzu, roztoczy i innych alergenów. Ponadto, używanie tego rodzaju odkurzacza jest wygodne i proste. Wszyscy rozmówcy, których opinie umieściliśmy poniżej, zastosowali go głównie z myślą o higienie, wygodzie i ułatwieniu sobie sprzątania.
Odkurzacz centralny
Instalacje inteligentne
Nie trzeba być elektronikiem czy inżynierem, by obsługiwać system inteligentnego domu. Natomiast wyposażając dom w technologię, która myśli za człowieka, można skutecznie obniżyć koszty użytkowania budynku oraz zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Wszyscy rozmówcy, wypowiadający się na temat instalacji inteligentnej we własnym domu, zapewniali, że jest łatwy w obsłudze dla nich samych, dla ich dzieci i gości.
Instalacje inteligentne
Kolektory słoneczne
Montując kolektory słoneczne, należy przede wszystkim dopasować ich rodzaj do sposobu użytkowania. Ważna jest powierzchnia paneli, kąt nachylenia, orientacja względem stron świata oraz wielkość zasobnika na c.w.u. Z niżej zamieszczonych wypowiedzi użytkowników kolektorów wynika, że zatrudnieni specjaliści nie mieli z tym problemów. Zaprojektowane i wykonane przez nich instalacje słoneczne dobrze spełniają wyznaczone zadania.
Kolektory słoneczne
Z piwnicą i pompą ciepła
Ze względu na dużą ilość urządzeń i instalacji, w tym pompę ciepła, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła oraz chęć zapewnienia sobie wygodnego zaplecza gospodarczego, Małgorzata i Tomasz wybrali projekt domu z piwnicą. I bardzo się z tego cieszą.
Z piwnicą i pompą ciepła
Zdaniem architekta - Wybór wykonawcy, pierwsze kroki na budowie
Mamy projekt. Znamy materiały, z których powstanie nasz dom i wiemy, jak będzie ogrzewany. Opanowaliśmy teorię dotyczącą funkcji poszczególnych osób na budowie. Możemy więc zakasać rękawy, chwycić łopatę, taczki, worek z cementem i rzucić się w wir robót... albo wybrać ekipę, która zrobi to za nas. Przy czym drugie rozwiązanie jest zdecydowanie lepsze. Ale jak wybrać kogoś, kto dobrze, sprawnie i względnie tanio zbuduje nam dom? Na co patrzeć, o co pytać, jak sformułować umowę? Czy zdecydować się na osobne ekipy do poszczególnych etapów budowy, czy może zlecić wszystko jednemu wykonawcy? Wreszcie czy warto oszczędzać na wykonawstwie?
Zdaniem architekta - Wybór wykonawcy, pierwsze kroki na budowie
Wybieramy architekta - Architekt zawsze tworzy dla ludzi
Projektant, siadając do komputera i tworząc projekt domu, tak naprawdę, od nowa urządza ludziom życie.
Wybieramy architekta - Architekt zawsze tworzy dla ludzi
Wybieramy architekta - Architekt zawsze tworzy dla ludzi
Projektant, siadając do komputera i tworząc projekt domu, tak naprawdę, od nowa urządza ludziom życie.
Wybieramy architekta - Architekt zawsze tworzy dla ludzi
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz