Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Kolektory słoneczne
Montując kolektory słoneczne, należy przede wszystkim dopasować ich rodzaj do sposobu użytkowania. Ważna jest powierzchnia paneli, kąt nachylenia, orientacja względem stron świata oraz wielkość zasobnika na c.w.u. Z niżej zamieszczonych wypowiedzi użytkowników kolektorów wynika, że zatrudnieni specjaliści nie mieli z tym problemów. Zaprojektowane i wykonane przez nich instalacje słoneczne dobrze spełniają wyznaczone zadania.

Kolektory słoneczne
(fot. Hewalex)
O założeniu kolektorów słonecznych powinni pomyśleć ci właściciele domów, którzy zużywają dużą ilość ciepłej wody. W typowym gospodarstwie domowym, głównie jest to woda przeznaczona do mycia i sprzątania, więc istotna jest ilość domowników (im jest ich więcej, tym oszczędności są bardziej znaczące, a nakłady na instalację solarną szybciej się zwracają).

 

Ogromne korzyści z posiadania kolektorów osiągną właściciele krytych basenów lub basenów w ogrodzie. Budując dom, warto wziąć pod uwagę, że kolektory mogą dodatkowo służyć do wstępnego ogrzania wody w układzie grzewczym. Oczywiście, w naszej strefie klimatycznej w zimie nie ogrzeją one samodzielnie budynku, jednak nawet wstępne podgrzanie wody w instalacji c.o. może obniżyć koszty jej podgrzewania przez kocioł.

WYBÓR RODZAJU KOLEKTORÓW

Jeśli kolektory mają służyć tylko do przygotowania ciepłej wody użytkowej i tylko w okresie, kiedy wyłączone zostaje ogrzewanie kotłem gazowym, elektrycznym czy na paliwa stałe, lepiej jest zamontować kolektory płaskie. Droższe i wydajniejsze od nich kolektory próżniowe polecane są użytkownikom, którzy planują podgrzewać wodę użytkową przez cały rok oraz wspomagać instalację centralnego ogrzewania.

 

Kolektor płaski tworzy absorber, czyli płaska płyta wykonana z metalu znakomicie przewodzącego ciepło (miedź, aluminium, stal). Absorber pokrywa powłoka pochłaniająca promieniowanie słoneczne. Przez stykające się z nim od spodu rurki z cieczą solarną, transportuje on nagromadzone ciepło do wymiennika (wężownicy). Wężownica, która jest zamontowana w zasobniku, oddaje ciepło wodzie wykorzystywanej potem w gospodarstwie domowym. Ważnym elementem kolektora płaskiego jest obudowa. Ma zadanie ograniczyć straty ciepła do otoczenia. Od izolacji termicznej (zazwyczaj tworzy ją wełna mineralna ułożona na bokach i od spodu płyty) zależy sprawność tego rodzaju kolektora. Mocowana na absorberze od góry hartowana szyba chroni go natomiast przed gradobiciem, spadającymi konarami drzew lub wandalami, rzucającymi kamienie.

 

Kolektor próżniowy. Skonstruowany jest z wielu pojedynczych rur szklanych. W każdej z nich znajduje się osobny absorber otoczony próżnią. W tym przypadku to próżnia ogranicza straty ciepła do otoczenia. Absorber w rurach szybko się ogrzewa nawet przy małym natężeniu światła słonecznego. Działa więc także w pochmurne i zimne dni, a to przekłada się na jego wysoką wydajność. Niestety, bardziej skomplikowana budowa i wyższa niż w kolektorze płaskim wydajność odbija się na cenie kolektorów próżniowych.

 

Lilianna Jampolska

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje