Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Kostka brukowa
Nawierzchnia z kostki betonowej na dobre wpisała się w polski krajobraz. Jednak od czasu, kiedy w nim zagościła, przeszła sporą przemianę. Uszlachetniony bruk, dostępny w ogromnej ilości wzorów, zupełnie nie przypomina szarej lub czerwonej kostki, na którą jeszcze do niedawna byliśmy skazani.

Kostka brukowa
(fot. Semmelrock)
Odpowiednim materiałem do utwardzania ścieżek, patio i podjazdów jest kostka betonowa, kamienna oraz bruk klinkierowy – wystarczająco gruby materiał bez obaw można stosować na nawierzchnie, po których będą poruszać się samochody. Na rynku znajdziemy także bruk drewniany. Ten jednak nie znosi dużych obciążeń, ale można z niego wykonać trakty piesze. Kamień jest dość drogim materiałem, dlatego głównie od zasobności portfela zależy, czy właściciele domów z ogrodem wybiorą szlachetną kostkę kamienną, czy tańsze produkty, np. z betonu.

Betonowa

Powszechność kostki betonowej związana jest nie tylko z jej niską ceną, ale także z trwałością. Ponadto bruku dobrej jakości nie trzeba impregnować. Podatność kostki na zabrudzenie zależy bowiem od stopnia jej nasiąkliwości, a nasiąkliwość materiału wysokiej jakości jest niewielka – dzięki zastosowaniu technologii uszczelniającej w procesie produkcji. W przypadku tańszej kostki, warto stosować impregnaty powierzchniowe (zabezpieczony bruk jest bardziej odporny na zaplamienie, nie tworzą się na nim wykwity i dłużej zachowuje kolor).

 

Beton można dowolnie formować i barwić, stąd różnorodność wzorów kostki, która może nawet imitować kamień, drewno lub ceramikę. Istnieje kilka metod uszlachetniania bruku. Najbardziej popularne jest tzw. obijanie, w efekcie którego bruk zyskuje charakterystyczne rysy i przetarcia, a ułożona z niego nawierzchnia przypomina stary bruk. Kostka płukana ma natomiast szorstką, antypoślizgową powierzchnię z warstwą kruszywa. Producenci oferują systemy bruku składające się z elementów o różnych wymiarach i wykończeniu. Jest też grupa kostek tzw. ekologicznych – z wypustami dystansowymi lub z otworami – z których powstaje nawierzchnia z prześwitami, przepuszczająca wodę do gruntu. Szczeliny wypełnia się kruszywem bądź żyznym podłożem i sadzi byliny odporne na deptanie lub sieje trawę.

 

Małgorzata Kolmus

 

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom marzec 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny