Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Jaki komin?
PYTANIE CZYTELNIKA Buduję mój pierwszy dom i zamierzam ogrzewać go gazowym kotłem kondensacyjnym. W jaki sposób rozwiązać kwestię kominów? Czytałem, że przy ogrzewaniu domu kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z którego kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku, można zrezygnować z tradycyjnego komina. Czy to ma sens? Dodatkowo planuję w salonie zamontować kozę, do której tradycyjny komin już jest niezbędny. Ponoć komin z prefabrykatów jest najlepszym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie?

Jaki komin?
(fot. Wienerberger)
REDAKCJA Po pierwsze komin trzeba dostosować do rodzaju spalanego paliwa: ważne jest czy będzie to na przykład węgiel czy gaz. Po drugie dużo zależy od tego, czy komin trzeba umieścić w już istniejącym, remontowanym domu, czy w dopiero budowanym. Na pewno kondensacyjny kocioł gazowy i kominek muszą być połączone do niezależnych kanałów dymowych.

 

Zanim wybierzemy rodzaj komina, warto dowiedzieć się w jaki sposób rozmieszczone są w nim poszczególne kanały i do czego służą.

Kanały w kominie

W kominach grupuje się kanały o różnym przeznaczeniu:

 

dymowe – odprowadzają produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, pelletów itp.). Ich przekrój nie może być mniejszy niż 14 × 14 cm lub średnica – 15 cm. Kocioł i kominek muszą być podłączone do oddzielnych kanałów;

 

spalinowe – odprowadzają produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego). Wewnętrzna powierzchnia kanału, w przypadku możliwości wystąpienia wykraplania się wody ze spalin, musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Wymaganą średnicę kanału określa w dokumentacji producent kotła;

 

wentylacyjne – wyprowadzają na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla lub wilgoci). Stosowane są w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich przekrój powinien wynosić nie mniej niż 160 cm2, co odpowiada średnicy 15 cm. Kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Najczęściej różnego rodzaju kanały są zgrupowane w jednym kominie.

Komin murowany

Jeśli tradycyjnym kominem będą prowadzone kanały dymowe, to należy go wybudować z pełnych cegieł ceramicznych. Natomiast gdy przewidziane są tylko przewody spalinowe z wkładem kominowym lub kanały wentylacyjne, można go postawić również z cegieł silikatowych lub pustaków wentylacyjnych.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny