Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 9/2012
Jaki komin?
PYTANIE CZYTELNIKA Buduję mój pierwszy dom i zamierzam ogrzewać go gazowym kotłem kondensacyjnym. W jaki sposób rozwiązać kwestię kominów? Czytałem, że przy ogrzewaniu domu kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania, z którego kanał powietrzno-spalinowy można wyprowadzić na zewnątrz przez ścianę budynku, można zrezygnować z tradycyjnego komina. Czy to ma sens? Dodatkowo planuję w salonie zamontować kozę, do której tradycyjny komin już jest niezbędny. Ponoć komin z prefabrykatów jest najlepszym rozwiązaniem. Czy tak jest faktycznie?

Jaki komin?
(fot. Wienerberger)
REDAKCJA Po pierwsze komin trzeba dostosować do rodzaju spalanego paliwa: ważne jest czy będzie to na przykład węgiel czy gaz. Po drugie dużo zależy od tego, czy komin trzeba umieścić w już istniejącym, remontowanym domu, czy w dopiero budowanym. Na pewno kondensacyjny kocioł gazowy i kominek muszą być połączone do niezależnych kanałów dymowych.

 

Zanim wybierzemy rodzaj komina, warto dowiedzieć się w jaki sposób rozmieszczone są w nim poszczególne kanały i do czego służą.

Kanały w kominie

W kominach grupuje się kanały o różnym przeznaczeniu:

 

dymowe – odprowadzają produkty spalania paliw stałych (węgla, drewna, pelletów itp.). Ich przekrój nie może być mniejszy niż 14 × 14 cm lub średnica – 15 cm. Kocioł i kominek muszą być podłączone do oddzielnych kanałów;

 

spalinowe – odprowadzają produkty spalania paliw gazowych i płynnych (gazu ziemnego lub płynnego albo oleju opałowego). Wewnętrzna powierzchnia kanału, w przypadku możliwości wystąpienia wykraplania się wody ze spalin, musi być odporna na agresywne oddziaływanie kondensatu. Wymaganą średnicę kanału określa w dokumentacji producent kotła;

 

wentylacyjne – wyprowadzają na zewnątrz zużyte powietrze z pomieszczeń (zawierające dużo dwutlenku węgla lub wilgoci). Stosowane są w systemie wentylacji grawitacyjnej. Ich przekrój powinien wynosić nie mniej niż 160 cm2, co odpowiada średnicy 15 cm. Kanał wentylacyjny może odprowadzać powietrze tylko z jednego pomieszczenia. Najczęściej różnego rodzaju kanały są zgrupowane w jednym kominie.

Komin murowany

Jeśli tradycyjnym kominem będą prowadzone kanały dymowe, to należy go wybudować z pełnych cegieł ceramicznych. Natomiast gdy przewidziane są tylko przewody spalinowe z wkładem kominowym lub kanały wentylacyjne, można go postawić również z cegieł silikatowych lub pustaków wentylacyjnych.

 

Joanna Dąbrowska

Ciąg dalszy artykułu w wydaniu papierowym miesięcznika Budujemy Dom 9/2012

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny